Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biodegradowalne polimery do codziennego użytku
Wielość zastosowania produktów z polimerów stwarza naturalną potrzebę zastąpienia polimerów pochodzących z surowców nieodnawialnych biodegradowalnymi polimerami pochodzenia naturalnego. Dlaczego? Powody są dwa – środowiskowe i gospodarcze. Łódzcy naukowcy opracowują technologie otrzymywania biodegradowalnych poliestrów z wykorzystaniem surowców odnawialnych. Co to w praktyce oznacza? Wkrótce produkty z polimerów nie będą obciążeniem dla środowiska naturalnego.

Biodegradowalne polimery, nad którymi pracują łódzcy naukowcy, znajdą zastosowanie m.in w medycynie, rolnictwie, branży tekstylnej czy opakowaniowej.

 

Zakres zastosowań ekologicznych poliestrów jest bardzo duży. W medycynie polimery te będą mogły być wykorzystywane do produkcji jednorazowej odzieży sanitarnej, wszczepialnych protez o czasowym działaniu, bioresorbowalych implantów, nici chirurgicznych, czy jako nośniki leków. Świetnie nadają się do wyrobu produktów tekstylnych – zarówno bielizny, jak i odzieży wierzchniej, w również tym tkanin i włóknin stosowanych w przemyśle i w rolnictwie. Dzięki swoim właściwościom polimery biodegradowalne znajdą szerokie zastosowanie w branży opakowaniowej, jako worki na zakupy, folia spożywcza, czy worki na odpady pochodzenia organicznego – wymienia prof. dr hab. Stanisław Słomkowski, kierownik projektu BIOPOL oraz dyrektor Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN.

 

Polimery są już obecne niemal wszędzie. W każdej dziedzinie życia, niemal w każdym miejscu i każdym momencie wskazać można produkty wykonane z polimerów. W obudowach elektronicznych sprzętów codziennego użytku, jak komputery czy komórki, w elementach odzieży, wszelkiego rodzaju foliach czy opakowaniach. Tworzenie tych produktów z materiałów biodegradowalnych otrzymywanych ze źródeł odnawialnych to korzyść przede wszystkim dla środowiska. Opracowane w Łodzi innowacyjne rozwiązanie technologiczne może wpłynąć również na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki.

 

Projekt „BIOPOL" Technologie otrzymywania biodegradowalnych poliestrów z wykorzystaniem surowców odnawialnych” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter