Trzy trójmiejskie uczelnie stworzyły tę inicjatywę przy współpracy z władzami lokalnymi. to nasza odpowiedź na emigrację młodych ludzi: absolwentów i doktorantów – twierdzi prezes prof. Krzysztof Bielawski. Zdaniem prezesa Bielawskiego, nie wszyscy młodzi absolwenci i doktorzy mają zacięcie czysto naukowe, ich ambicje często opierają się na chęcią aplikacyjnego zastosowania wiedzy, podążania w kierunku prac badawczo-rozwojowych. Co więcej, projekt jest też odpowiedzią na duże zasoby finansowe płynące z programu operacyjnego innowacyjna gospodarka. Taką sytuację i zapotrzebowanie postanowiono zmienić w nowoczesny ośrodek naukowy i badawczo-rozwojowy BioBaltica.
Misja BioBaltica jest ściśle określona: ma tworzyć odpowiednie warunki umożliwiające naukowcom, uczelniom i firmom prowadzenie prac badawczo –wdrożeniowych w zakresie biotechnologii i diagnostyki innowacyjnej na światowym poziomie.
Na jakim etapie jest tworzenie centrum? Złożyliśmy wniosek w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ma on zapewnić finansowanie dostosowania budynku oraz wyposażenia dla laboratoriów – mówił prof. Bielawski. Jakie środki finansowe może uzyskać ten projekt? Według szacunków Prezesa - około 30 milionów euro. Jaka jest gwarancja tego, że pieniądze zostaną przyznane? Wniosek jest naprawdę dobrze napisany, zajmowali się tym specjaliści. Jak dotąd, jestem w trakcie tworzenia firmy, pozyskiwania kapitału zakładowego.
W powstawaniu tej inicjatywy wzięli udział liczni partnerzy. W tworzeniu centrum współuczestniczy między innymi Miasto Gdańsk i partnerzy ze Skandynawii. Poza tym posiadamy kliku partnerów z Niemiec, trwają rozmowy z Polpharmą a być może zainteresowany zostanie Bioton (przed pół roku podpisano w tej sprawie list intencyjny).
Centrum BioBaltica ma funkcjonować na zasadzie złotego trójkąta: NAUKA + PRZEMYSŁ + WŁADZE REGIONALNE – tworząc pełną i działającą strukturę mają zapewnić projektowi powodzenie.
W jaki sposób będzie funkcjonować projekt BioBaltica?. Na sprzęt ma zostać wydane około 50 milionów złotych. Ten sprzęt musi mieć stały personel, więc tacy muszą być zatrudnieni. Z uczelni zostanie oddelegowanych około 15 osób, które mają stanowić rdzeń kadry BioBaltica – powiedział Biotechnologii.pl prof. Bielawski. Wedle założeń Centrum ma działać na zasadzie projektów. Jeśli istnieje pomysł i idea, to na zasadzie recenzji, takie projekty będą poddawane ewaluacji, a po spotkaniu się z pozytywną oceną będą realizowane w Centrum. Finansowanie projektów, w tym przedsięwzięć typu spin-off mają zapewnić między innymi business angels oraz fundusze venture capital.
Potencjał centrum będzie wykorzystywany przez pracowników naukowych uczelni. Obecnie zespół Centrum szacuje się na około 300 osób: ponad 30 samodzielnych pracowników naukowych, około 80 adiunktów i asystentów oraz 200 doktorantów i magistrantów. Jako stały personel centrum przewiduje się około 50 osób, które pracować będą na powierzchni niemalże 4 tysięcy metrów kwadratowych.
Jeśli wszystko „pójdzie dobrze” to centrum powinno ruszyć w 2011 roku. Wpisuje się ono w schemat działania fundacji im. prof. Koprowskiego, która ma pomagać i wspierać w powrotach do kraju nowych naukowców. Ci będą mogli dzierżawić powierzchnię i urządzenia w laboratoriach centrum i z powodzeniem realizować projekty badawczo-wdrożeniowe.
Tematyka prac w ramach segmentu Biotechnologia Przemysłowa obejmować będzie badania rozwojowe, wdrożeniowe oraz usługi na rzecz przedsiębiorstw: opracowywanie enzymów o specyficznych właściwościach, konstruowanie szczepów rekombinantowych drobnoustrojów do produkcji biopaliw, oraz szczepów użytecznych w ochronie środowiska, poszukiwanie potencjalnych biofarmaceutyków oraz nowych celów molekularnych dla chemoterapeutyków przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybowych i przeciwnowotworowych. Pion ten ma zająć się także opracowywaniem sposobów polepszenia właściwości użytkowych chemoterapeutyków oraz wytwarzaniem liofilizowanych produktów leczniczych w warunkach GMP.
Drugim obszarem działania Centrum będzie Diagnostyka Innowacyjna. Tutaj prace będą skupiać się w sektorach: medycznym (diagnostyka chorób, immunopatologia, patologia molekularna i fizjopatologia, monitoring epidemiologiczny zakażeń szpitalnych), farmaceutyczno-kosmetycznym (badania leków, biodostępnośc i biorównoważność), ochrony środowiska oraz sektorze spożywczym i rolniczo-weterynaryjnym.
KOMENTARZE