Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bezlitosne statystyki dla sektora life science na NewConnect. Czy naprawdę jest aż tak źle?
22.10.2012

NewConnect to zorganizowany rynek akcji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, prowadzony poza rynkiem regulowanym w formule alternatywnego systemu obrotu. Specyfika rynku NewConnect pozwala liczyć na relatywnie duże stopy zwrotu, jednak statystki pokazują że inwestorzy nie darzą szczególnym zaufaniem sektora nowych technologii. Czy rzeczywiście jest tak źle?

NewConnect przeznaczony jest przede wszystkim dla młodych lub dopiero powstających firm o stosunkowo niewielkiej przewidywanej kapitalizacji. Profil działalności kandydatów do wejścia na NewConnect powinien zawierać się w sektorach tzw. nowych technologii: IT, media elektroniczne, biotechnologia, energia alternatywna itp.

Inwestycje oparte w papiery wartościowe notowanych na NewConnect spółek obarczone są dość dużym ryzykiem, jednak jednocześnie pozwalają liczyć na większe stopy zwrotu.

Obecnie na rynku NewConnect liczone są dwa indeksy o nazwie NCIndex i NC Life Science. Indeks NCX Life Science został wprowadzony 20.08 2010 r . Wartość początkową  tego wskaźnika ustalono na 100 pkt. W skład indeksu wchodzą spółki wprowadzone do obrotu na rynku akcji NewConnect i zakwalifikowane do branży Life Science, nie znajdujące się w stanie upadłości oraz spółki, które nie zostały zakwalifikowane do segmentów High Liquidity Risk (HLR) i Super High Liquidity Risk (SHLR). Obecnie w skład indeksu NC Life Science wchodzą:  Biomed Lublin, Mabion, Biogened, Pharmena, Selvita, Biomaxima, Readgene, Genomed, Blirt, Stemcells. Każda spółka ma swoją wagę w indeksie, która odpowiada wszystkim akcjom w wolnym obrocie. Jest to indeks dochodowy i przy jego obliczaniu uwzględnia się zarówno ceny zawartych w nim akcji, jak i dochody z dywidend i praw poboru.

W ostatnim czasie w statystykach widać sporą nieufność dużych inwestorów do branży life science. Choćby w zeszłym tygodniu Index NCX  Life Science spadł o -0,6% do  64,02 pkt. Od początku obliczania  wskaźnik ten zanotował  spadek o ok. 35,9 %. Wartość tygodniowych obrotów wyniosła 288 tys. zł . Informacje mimo iż są dość syntetyczne mogą budzić zaniepokojenie. Ogólnie mówiąc ubiegły tydzień być kolejnym tygodniem znikomego  zainteresowania spółkami reprezentującymi sektor Life Science. Tygodniowe obroty na niektórych spółkach zbliżają się do zera, albo już przyjęły taką wartość!

 

Porównanie średniego dziennego wolumenu obrotu z IX 2010r z tygodniem 15-19.X.2012r.

Lp.

Nazwa

Średni dzienny vol. obrotu  ( IX 2010r.)

Średni dzienny vol. obrotu ( 15-19.X.1012r.)

1.

Readgene S.A

1228

363

2.

Mabion S.A

4547

965

3.

Pharmena S.A

2180

1

 

 Czy rzeczywiście jest tak źle jak mówią statystyki?

W raportach okresowych za drugi kwartał 2012 roku można przeczytać, że na 10 spółek portfelowych tworzących indeks NCX Life Science, aż 6 miało zysk netto. Dynamika sprzedaży w większości przypadków również jest na przyzwoitym poziomie. Zatem reasumując można powiedzieć, że sytuacja finansowa emitentów nie jest zła. W większości spółek prace nad produktami i technologiami  idą naprzód, firmy wystawiają się na prestiżowych  targach, nawiązują kontakty handlowe , rejestrują patenty, uzyskują dotacje unijne, a niektóre zdobywają cenne nagrody. Jednak zainteresowanie branżą pozostawia wciąż wiele do życzenia.

Czy coś może zmienić obraz notowań spółek Life Science i wpłynąć na zwiększenie zainteresowania szerszego grona inwestorów akcjami tych firm?

Ostatnio na horyzoncie pojawiła się taka możliwość. Mabion- polska spółka biotechnologiczna, która w 2010r. zadebiutowała na  New Connect w najbliższej przyszłości zamierza przenieść swoje notowania na GPW. Firma ta od dłuższego czasu jest dostrzegana i dobrze oceniana przez  wielu obserwatorów rynku. Począwszy od drobnych inwestorów poprzez  analityków i zarządzających. Jeżeli spółce uda się z powodzeniem uplasować emisję, przejść na GPW  i udanie zadebiutować  to istnieje  szansa, że inwestorzy z większą wiarą i zainteresowaniem spojrzą na pozostałe spółki sektora Life Science reprezentowane na New Connect.

 

Jacek Sobczak

KOMENTARZE
Newsletter