Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bakteriofagi atakujące mikrobiom jelitowy mają wpływ na funkcje poznawcze gospodarza
Bakteriofagi atakujące mikrobiom jelitowy mają wpływ na funkcje poznawcze gospodarza

Badania przeprowadzone na modelach zwierzęcych, takich jak myszy (Mus musculus) i muszki owocówki (Drosophila melanogaster), sugerują, że bakteriofagi namnażające się w jelitach mogą mieć wpływ na zdolność zwierząt do uczenia się i zapamiętywania informacji. Co ciekawe, niektóre wirusy wpływają pozytywnie, a inne negatywnie na funkcje poznawcze mózgu gospodarza. Nowe odkrycia mogą być wstępem do kolejnego obszernego obszaru badań naukowych, jakim jest wpływ wirusów na oś jelita-mózg. Wyniki opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Cell Host & Microbe”.

 

Na samym początku opisywanych prac badawczych naukowcy zlecali ochotnikom rozwiązanie łamigłówek, a następnie zestawili szybkość wykonywania zadania z gatunkami wirusów bytujących w jelitach uczestników. Okazało się, że zagadki najskuteczniej rozwiązują osoby, u których odnotowano najwyższy poziom wirusów Caudovirales. Korelacja nie oznacza jednak przyczynowości. Zaskakujące wyniki stanowiły natomiast inspirujący punkt wyjścia dla dalszych testów.

W celu sprawdzenia, czy wirusy mają bezpośredni wpływ na pamięć naukowcy podali grupie 92 muszek owocowych dietą bogatą w Caudovirales. W porównaniu z owadami z grupy kontrolnej muchy wydawały się zapamiętywać informacje przez dłuższy okres. Zaobserwowano u nich również większą ekspresję z plastycznością układu nerwowego. Badacze odkryli też negatywną korelację pomiędzy poziomem wirusów Microviridae w jelitach gospodarza a zdolnością uczenia się i zapamiętywania nowych informacji.

Próbując odkryć związek przyczynowy między funkcjami poznawczymi a składem bakteriofagów jelitowych, naukowcy podali myszom przeszczepy kału od ludzkich dawców. W kolejnej fazie zmierzyli ich zdolności w testach pamięciowych, a także zsekwencjonowali RNA z kory przedczołowej w celu pomiaru zmian w ekspresji genów. U zwierząt zaobserwowano poprawę funkcji poznawczych oraz zwiększenie ekspresji genów związanych z plastycznością synaptyczną.

Wiele badań opublikowanych w ciągu ostatnich lat sugeruje, że skład bakteryjny mikrobiomu jelitowego ma znaczący wpływ na funkcjonowanie mózgu oraz zdrowie psychiczne. Najnowsze wyniki badań wskazują jednak na to, że dotychczasowe prace nad florą jelitową przeoczyły kluczowy element układanki – skład gatunkowy i częstość występowania wirusów w układzie pokarmowym. Naukowcy twierdzą, że przełomowe dane stawiają wiele nowych pytań dotyczących tego, jak wirusy wpływają na funkcje naszego mózgu. 

Źródła

Mayneris-Perxachs, Jordi, et al. Caudovirales bacteriophages are associated with improved executive function and memory in flies, mice, and humans, Cell Host & Microbe 30.3 (2022): 340-356.

/www.science.org/content/article/viruses-may-play-unexplored-role-gut-brain-axis

/www.the-scientist.com/news-opinion/bacteria-infecting-viruses-in-gut-microbiome-linked-to-cognition-69709

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/bacteriophage-wirus-biologia-1767321

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2022>

pnwtśrczptsbnd
30
31
Packaging [R]evolution
2022-05-31 do 2022-05-31
Packaging Innovations
2022-05-31 do 2022-06-01
1
2
3
4
5
6
8
Beauty Innovations 2022
2022-06-08 do 2022-06-09
10
11
12
14
16
17
18
19
24
25
26
27
28
30
2
3
Newsletter