Ogłoszona w ostatnim czasie decyzja o współpracy Audi i francuskiej firmy biotechnologicznej Global Bioenergies obejmuje strategiczne partnerstwo obu stron w rozwoju technologii biopaliwowej, opartej na stosowaniu izooktanu w silnikach benzynowych. Jest to kolejny już krok producenta aut w kierunku poszerzania możliwości wykorzystania paliw niekopalnych.
Global Bioenergies to francuska firma specjalizująca się w wytwarzaniu lekkich olefin (czyli węglowodorów posiadających w swojej strukturze co najmniej jedno wiązanie podwójne pomiędzy atomami węgla) na drodze procesów biotechnologicznych. Produkty tych procesów, czyli wspomniane olefiny, mogą być w dalszej kolejności przekształcane we właściwie produktu przemysłu petrochemicznego.
Jedną z biotechnologicznie pozyskiwanych olefin w Global Bioenergies jest izobuten, który następnie przekształcać w izooktan – wysokiej jakości paliwo, o najwyższej możliwej liczbie oktanowej, równej 100 (wynika z definicji tego parametru). Nowe paliwo , w którym nadzieje inwestycyjne pokłada Audi, to właśnie pochodne izooktanu otrzymywanego z bio‑izobutenu. Izooktan, w tym wypadku wytwarzany z wykorzystaniem źródeł odnawialnych, może być łączony z klasycznymi paliwami do silników benzynowych w dowolnym stosunku ilościowym. Co więcej, rozwijana technologia ma nie stanowić konkurencji w ujęciu terytorialnym dla upraw rolnych i produkcji żywności.
Współpraca z Global Bioenergies przy opracowywaniu nowych biobenzyn to kolejna aktywność Audi na rzecz rozwoju możliwości wykorzystania biopaliw, obok projektów dotyczących biogazu i biodiesla.
KOMENTARZE