Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
ATCC – nie tylko magazyn biologiczny
09.01.2013

ATCC, czyli American Type Culture Collection, założono w 1925 roku jako repozytorium do przechowywania powierzonych szczepów bakteryjnych. Dziś jest to ogromne przedsięwzięcie o charakterze non‑profit, którego misja wykracza daleko poza pierwotną wizję magazynu biologicznego.

Kiedy w latach 20. ubiegłego wieku w ATCC kolekcjonowano pierwsze szczepy bakteryjne, opisywano je w katalogu na przykład jako: „Streptococcus z sera”. Wśród tych szczepów znalazły się także te pochodzące z laboratorium samego Ludwika Pasteura. Projekty związane z sekwencjonowaniem genomów w latach 70’ i 80’ przyczyniły się do powstania największej z dzisiejszych podkolekcji w ATCC, jaką jest baza sekwencji 8 mln genów – ludzkich, zwierzęcych, roślinnych. Z biegiem lat w kolekcji zdeponowano także wirusy, grzyby, linie komórek nowotworowych i rekombinowane DNA.

ATCC nieustannie poszerza swoje zasoby biologiczne. Jednym z najnowszych depozytów w kolekcji jest grzyb pochodzący z Suchych Dolin McMurdo na Antarktydzie, który przystosowany jest do życia w ekstremalnych warunkach zasolenia, nasłonecznienia, suchości środowiska i niedoboru substancji odżywczych. Może służyć do badań jako model organizmów żyjących w skrajnie kontynentalnych warunkach. ATCC gromadzi i opisuje także zakaźne czy lekooporne szczepy, między innymi trudne w hodowli prątki gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). Czynniki biologiczne wywołujące choroby zakaźne są przechowywane w specjalnych obiektach o standardzie bezpieczeństwa biologicznego BSL‑3+.

Poza szczepami bakteryjnymi w ATCC znajdują się także gotowe do użycia linie komórek nowotworowych o sprecyzowanych mutacjach w genotypie, różnego rodzaju komórki macierzyste, m.in. iPSC (ang. induced pluripotential stem cells) wyprowadzone z różnego typu tkanek, a także oczyszczone i stabilne kwasy nukleinowe izolowane z wielu wirusów ludzkich i zwierzęcych. Tym nie mniej dr Ray Cypess, dyrektor ATCC, podkreśla, że instytucja nie zawęża swojej działalności jedynie do roli magazynu materiału biologicznego. Chociaż w oczywisty sposób ATCC zapewnia utrzymywanie oraz udostępnianie środowiskom naukowym bogactwa szczepów lub linii komórkowych, to doraźnym celem działalności jest identyfikacja i tworzenie specyfikacji organizmów – na przykład na poziomie genetycznym, biochemicznym lub  kontekście wrażliwości na szereg czynników zewnętrznych. Obecnie coraz ważniejszą rolę odgrywają szczegółowe badania charakteryzujące istotne klinicznie linie komórek nowotworowych, szczepy bakterii czy odmiany wirusów. W ten sposób, jak podkreśla dr Cypess, firma nadaje przechowywanym komórkom konkretnej, aplikacyjnej wartości. Ponadto, ATCC oferuje usługi z zakresu doradztwa i serwisu. Chociaż środowiska akademickie wciąż stanowią 70 % klienteli, to ATCC coraz częściej podejmuje współpracę z komercyjnym rynkiem branży life science.

 

Ewa Sankowska

 

w oparciu o:

C. Potera, ATCC aims to be more than a biorepository, Genetic Engineering & Biotechnolgy News, published online Dec 01, 2012

KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter