Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zalety popularnych managerów bibliografii – sprawdź, który spełni Twoje oczekiwania
Wybór menedżera bibliografii jest prosty? To tylko pozory. Każdy jest inny i konieczne jest wybranie dopasowanego do swojego stylu pracy

Każdy z nas pisząc swoje prace badawcze w pewnym momencie chce usprawnić pracę i zrezygnować z ręcznego tworzenia bibliografii. Rozwiązaniem jest oczywiście menedżer bibliografii . Pozostaje tylko pytanie, który wybrać? Co ciekawe, pomimo często podobnego wyglądu, każdy z nich jest inny i jego dobór będzie zależał od oczekiwań i potrzeb.

 

Mendeley

Jego pojawienie się na rynku było bardzo medialne. Program zdobył szereg nagród, ale czy na pewno jest taki bezkonkurencyjny To zależy od tego do czego chcemy go użyć. Jego główną zaletą jest umożliwienie użytkownikowi katalogowania dokumentów zgromadzonych na dysku twardym. Dodatkowo pozwala na importowanie danych ze stron internetowych takich jak Google Scholar oraz metabaz typu NCBI. Łączy również w sobie cechy czytnika pdf umożliwiającego dodawanie notatek, tagów, zakreślania treści oraz czytania pełnoekranowego. Oferuje również kilka ciekawych rozwiązań statystycznych, które pozwolą na analizę, z których artykułów korzystamy częściej itp. 

 

Zotero

 

Program, którego pierwsza wersja powstała również kilka lat temu, jednak wypuszczenie na rynek programu nie było tak głośnym wydarzeniem jak Mendeley'a. Mimo to w wielu kwestiach pokrywa się z jego możliwościami, niektórych cech mu brakuje, a przez wielu młodych badaczy uważany jest za program bardziej użyteczny od Mendeley'a. Wynika to z faktu, że Zotero jest dobrym rozwiązaniem niezbędnym do zarządzania danymi bibliograficznymi i stylami cytowań. Co więcej możliwość zainstalowania odpowiednich wtyczek do przeglądarki pozwala na bardzo proste pobieranie danych bibliograficznych, a wtyczki do edytora tekstu umożliwiają zapanowanie nad bibliografią i artykułem z pozycji jednego okna. Dodatkowo nie jest dla niego problemem wygenerowanie bibliografii zgodnie z wymaganiami, czy też na szybką jej zmianę.

 

Papers

 

Płatne, ale hybrydowe rozwiązanie. Program łączy w sobie zalety oferowane zarówno w Zotero, jak i Mendeley'u. Pozwala na sprawne zarządzanie dokumentami na dysku, ich komentowanie oraz pozwala na efektywne cytowanie ich w redagowanych tekstach. Program jest wyposażony w bardzo skuteczny algorytm, który pozwala na eliminowanie tych samych artykułów, nawet jeżeli mają inną nazwę oraz wielkość. Zainteresowani pracą w programie mogą skorzystać z 30-dniowej wersji testowej programu.

 

Citavi

Menedżer bibliografii stworzony również pod optymalizację tekstu przy redagowaniu prac do polskich czasopism. Dodatkowo oferuje proste narzędzia do modyfikowania stylu aby dopasować się do oczekiwań redakcji. Pełna wersja programu jest płatna, jednak wersja testowa pozwala na pracę przy projekcie do 100 rekordów, co może być wystarczające do zredagowania mniejszych prac oraz zapoznanie się z możliwościami programu. Citavi, podobnie jak Zotero, oferuje wtyczkę pozwalającą na pobranie danych bibliograficznych bezpośrednio z okna przeglądarki oraz z czytnika plików pdf - Adobe Reader. Nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie okna asystenta publikacji, który pozwala na wprowadzenie cytowań metodą Drag&Drop oraz formatowania.

 

W praktyce warto przetestować zarówno te, jak i inne menedżery bibliografii i wybrać ten, który najlepiej spełnia potrzeby.

KOMENTARZE
news

<Październik 2023>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter