Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nasza relacja z Life Science Open Space 2015
14.10.2015 , Tagi: Life Science Open Space
Life Science Open Space to spotkanie zarówno dla profesjonalistów, jak i fanów i użytkowników technologii i innowacji dla zapewnienia zdrowia i podniesienia jakości życia. Ma ono na celu wymianę zarówno myśli, jak i naukowych doświadczeń, a także zdobycie nowych inspiracji. 8 października 2015 roku w krakowskiej Hali Expo odbyła się jego kolejna edycja.

 

 

Life Science Open Space ma formę kolejno wygłaszanych prezentacji, podczas których prelegenci przedstawiają projekty nad którymi obecnie pracują, a także  swoje naukowe odkrycia. Mają oni na celu nie tylko zainteresowanie nimi potencjalnych sponsorów, ale przede wszystkim wymianę informacji z innymi naukowcami posiadającymi wiedzę w poruszanych przez nich tematach. W ten sposób wszyscy występujący mają szansę znaleźć zarówno fundusze na dalszy rozwój swoich projektów, jak i przyszłych współpracowników. Mają także możliwość poszerzenia swojej wiedzy, zainspirowania się, ale przede wszystkim nawiązania nowych znajomości w środowisku naukowym. Jest więc to idealne miejsce zarówno do zainicjowania kolejnych projektów, jak i do dokończenia tych, nad którymi trwają już zaawansowane prace.

 

 

Tegoroczną edycję rozpoczęło wystąpienie Kazimierza Murzyna, Dyrektora Zarządzającego Klastra LifeScience Kraków. Po nim wystąpili Rafał Solecki z Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości oraz Bogusław Sieczkowski z firmy Selvita. Następnie rozpoczęły się sesje prezentacji Open Innovation.

Na Life Science Open Space 2015 przedstawionych zostało 13 prezentacji, zebranych w trzy sesje. Dotyczyły one najróżniejszego typu projektów. Wśród nich znalazły się te powiązane z formulacją leków, takie jak prezentacja Dominika Lipki z firmy Synthos S.A dotycząca liposomów jako nośników substancji czynnych, czy Krzysztofa Szczepanowicza z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk o wykorzystaniu polielektrolitowych nanokapsułek.Maciej Szaleniec z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk opowiedział o biokatalitycznej funkcjonalizacji steroli i steroidów.Anna Jeszka przedstawiła Stowarzyszenie Boost Biotech Polska, którego głównym celem jest tworzenie sieci kontaktów towarzyskich wśród osób zajmujących się zawodowo biotechnologią.Rafał Bill ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Startupów opowiedział o preinkubacji w Krakowie.Zaprezentowano również nowatorskie rozwiązania materiałowe- Katarzyna Wybrańska z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk opowiedziała o minimalizacji ryzyka zakażeń szpitalnych poprzez użycie nanopokrycia antybakteryjnego opartego o cząsteczki złota. Maciej Długosz z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawił hybrydowy materiał antymikrobiotyczny zawierający nanocząstki srebra.

 

Przedstawiciele Knee Parkour Wearable-Bartłomiej Widlarz i Rafał Bill zaprezentowali prototyp nowatorskiego urządzenia zajmującego się monitorowaniem pracy kolana.Adam Piórkowski i Kamil Kipiel z Centrum Transferu Technologii Medycznych Parku Technologicznego opowiedzieli o innowacyjnym symulatorze echokardiografii przezprzełykowej.Dwie ostatnie prezentacje zdawały się wzbudzać największy entuzjazm wśród słuchaczy ze względu na fakt, że towarzyszyło im przedstawienie samych urządzeń, które to można było obejrzeć na miejscu.

 

Pojawiły się także mniej spodziewane tematy, takie jak nowatorski program profilaktyki procesu wypalenia zawodowego i redukcji dystresu przedstawiony przez Rafała Kunaszyka z Grupy Eurokreator, czy naturalne, roślinne słodycze, o których opowiedziała Kamila Knap. W dwóch prezentacjach poruszony został temat telemedycyny. Przedstawiciele Fundacji Force Feminite-Urszula Wójtowicz i Gabriel Herman opowiedzieli o telerehabilitacji kobiecych mięśni dna miednicy, a przedstawicielki firmy Nestmedic-Patrycja Wizińska-Socha oraz Anna Skotny-Krakowian przybliżyły projekt Pregnabit mający na celu telemedyczny monitoring dobrostanu płodu metodą kardiotokografii.

 

 

Pomiędzy drugą, a trzecią sesją Open Innovation odbyła się sesja DEMO w czasie której słuchacze mogli zapoznać się z działalnością Agencji Rynku Rolnego, Konkursem Innovator Małopolski, jak i działalnością Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk, którego przedstawiciele opowiedzieli kompozytach metalowo-polimerowych do zastawek nowej generacji oraz Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w kontekście toczących się w nim badań nad znacznikami oddechowymi przewlekłych chorób nerek. Następnie Andrzej Kasprzak z firmy PerkinElmer Polska przybliżył technikę wzmocnionej luminescencji ALPHA.

 

 

Jury w składzie którego znaleźli się między innymi Kazimierz Murzyn, Dyrektor Zarządzający Klastra LifeScience Kraków oraz Karolina Heksel z Fundacji Inicjatyw Innowacyjnych wybrało najlepsze z nich. Wyróżnienie dla najlepszej praktyki Open Innovation powędrowało do Bartłomiej Widlarza i Rafała Billa za projekt  Knee Parkour Wearable. Nagrodę za najlepszą prezentację otrzymały natomiast Patrycja Wizińska-Socha I Anna Skotny-Krakowian z firmy Nestmedic. Nagrody te zostały wręczone podczas oficjalnego Afterparty, które odbyło się w Fortach Kleparz.

 

(Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony www.lifescienceopenspace.com)

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter