Owoce aronii zawierają dużą ilość antyoksydantów – antocyjanów i katechin. Związki te zwykle nie występują razem – owoc aronii jest jednym z wyjątków. Jest to źródło minerałów i witamin, między innymi C, E, PP, i z grupy B.
Owoce aronii zawierają ogromną ilość bioflawonoidów- dużo więcej niż owoce czarnej porzeczki, żurawiny czy czarnego bzu. Przyjmowanie regularnie w postaci ekstraktów posiadają udowodnione działanie obniżające ciśnienie tętnicze.
Aronia jest również bogata w antocyjany, które uszczelniają naczynia krwionośne –poprawiają ich elastyczność i przepuszczalność. Ekstrakty z aronii działają też korzystnie na krążenie krwi - utrzymują prawidłową jej lepkość, a przez to odpowiedni jej przepływ.
Aronia działa podobnie do czerwonego wina, jednak zaletą jest to, że nie zawiera alkoholu.
Wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, zawiera wiele przeciwutleniaczy, wychwytuje wolne rodniki, które wywołują stan zapalny oraz zmiany w naczyniach – jest lepsza od zielonej herbaty, bo nie zawiera kofeiny. Te cechy oraz brak kumulacji w organizmie sprawiają, że można stosować ją bez ograniczeń.
Niedobór naturalnych przeciwutleniaczy może sprzyjać chorobom układu krążenia. Wolne rodniki uszkadzają śródbłonek naczyń krwionośnych i dodatkowo utleniają LDL. To powoduje rozwój blaszki miażdżycowej, która prowadzi do zwężenia tętnic wieńcowych, zawału serca lub udaru mózgu.
W badaniach na zwierzętach grupa Dr Kuzmanova stwierdziła, że owoce aronii odgrywają ważną rolę w ochronie wątroby przed zatruciem oraz ochronie błony śluzowej żołądka przed powstawaniem wrzodów po indometacynie. W innych badaniach stwierdzono, że aronia ma zdolność zapobiegania mutacjom w hodowlach komórkowych i hamuje wzrost ludzkich komórek raka jelita grubego.
Prowadzenie niezdrowego stylu życia – brak ruchu, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta jest obecnie bardzo powszechne. Dodatkowo dochodzą inne czynniki takie jak nadwaga, uwarunkowania genetyczne i inne choroby, które sprzyjają nadciśnieniu. Nic nie zastąpi zmiany przyzwyczajeń, jednak warto wzbogacić swoją dietę w owoce aronii.
Helena Korczyc
Źródła:
- http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Causes_of_death_statistics/pl
- http://ezinearticles.com/?The-Amazing-Properties-of-the-Aronia-Berry&id=4168874
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464610000253
- Siwek, Siła aronii, „Manager apteki”, nr 8/10 Październik 2010
KOMENTARZE