Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ardigen dostarcza rozwiązania bioinformatyczne dla wschodzącej gwiazdy rynku biotech z San Francisco
Ardigen dostarcza rozwiązania bioinformatyczne dla wschodzącej gwiazdy rynku biotech z San
Ardigen S.A., bioinformatyczna spółka-córka giełdowej Selvity, podjęła współpracę z EpiBiome, amerykańską firmą specjalizującą się w precyzyjnej inżynierii mikrobiomu, rozwijającą terapie medyczne, będące alternatywą dla leczenia antybiotykami. Na podstawie podpisanej umowy Ardigen dostarczy zaawansowane rozwiązania bioinformatyczne oraz usługi z zakresu rozwoju oprogramowania, których celem będzie poprawa jakości analiz.

 

EpiBiome wykorzystuje zintegrowane podejście do zwalczania chorób zakaźnych w medycynie i rolnictwie. Dzięki sekwencjonowaniu i zastosowaniu rozwiązań bioinformatycznych, amerykańska firma identyfikuje patogenne bakterie oraz zmiany w mikrobiomie (czyli mikroorganizmach skupionych w jednym środowisku), które mogą prowadzić do rozwoju chorób. Zakres współpracy z Ardigen koncentruje się na pracach nad algorytmami i bazami danych służącymi do identyfikacji bakterii, a jej celem jest poprawa jakości wykonywanych analiz.

- Ardigen jest dla nas wielkim wsparciem. Jesteśmy niezwykle zadowoleni, zarówno z ich kompetencji  technicznych, jak i zaangażowania oraz dokładności. Ich zakres wiedzy oraz umiejętności technicznych obejmuje szeroki obszar biotechnologii i informatyki, od twardej optymalizacji algorytmów bioinformatycznych i obsługi genomowych baz danych, po budowę interfejsów sieciowych  umożliwiających dostęp do danych – mówi dr Bruno Marchon, Dyrektor ds. Technicznych w EpiBiome.

EpiBiome jest dynamiczną i działającą w bardzo perspektywicznym obszarze firmą, zlokalizowaną w Południowym San Francisco, jednym z największych na świecie ośrodków biotechnologicznych. W ostatnich latach firma otrzymała wiele wyróżnień. W 2014 r. światowy lider rynku urządzeń do sekwencjonowania genomu – Illumina – zainwestował w EpiBiome, jako w jeden z trzech start-upów działających w obszarze genomiki. Rok później firma wygrała w jednym z programów rozwojowych Johnson & Johnson i uzyskała wsparcie koncernu.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości współpracy z tak dynamiczną i inspirującą firmą jak EpiBiome. Jestem przekonany, że zbudujemy trwałą i udaną współpracę pomiędzy naszymi firmami – podsumowuje Janusz Homa, Prezes Ardigen.

EpiBiome jest jednym z pięciu klientów, których Ardigen pozyskał w ostatnich miesiącach w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Krakowska spółka współpracuje m.in. z Uczelnią Harvarda oraz jedną z dużych europejskich firm farmaceutycznych.

- Dziesiątki spotkań, jakie odbyliśmy w ostatnich miesiącach w Stanach Zjednoczonych i Europie jednoznacznie potwierdzają, że bioinformatyka jest dziś jednym z najgorętszych obszarów biznesowych. Wskazują na to formułowane przez firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne potrzeby, a także rynkowe transakcje – tłumaczy Janusz Homa. – Nie mam wątpliwości, że jako Ardigen jesteśmy w stanie skutecznie konkurować na globalnym rynku bioinformatycznym – dodaje.

 

Źródła

Informacja prasowa                                                                                                           

Kraków, 19 maja 2016 r.

KOMENTARZE
Newsletter