Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Apel do Polski o utorowanie drogi nowym wytycznym dotyczącym badań genetycznych
25.09.2007
Sieć doskonałości EuroGentest, finansowana przez Unię Europejską, realizuje misję, której celem jest poznanie sposobu przyjęcia w całej Europie międzynarodowych wytycznych dotyczących badań genetycznych, a rozpoczyna ją od Polski.


W czerwcu Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała wytyczne dotyczące zapewnienia jakości molekularnych badań genetycznych. Wytyczne dotyczą badań genetycznych w zakresie zmian w sekwencji DNA komórek rozrodczych - sekwencji w komórkach rozrodczych posiadających materiał genetyczny, który może być przekazany potomstwu, jak również produktów powstających bezpośrednio w wyniku zmian w dziedzicznych sekwencjach genomu, które zapowiadają konsekwencje dla stanu zdrowia danej osoby lub wpływają na postępowanie związane z jej zdrowiem.

Zdaniem polskiego genetyka, profesora Michała Witta, Polska jest optymalnym miejscem dla wprowadzenia tych wytycznych. W dniu 19 września profesor Witt zaprezentował prowadzoną na terenie Polski akcję dotyczącą wdrażania zasad i procedur zaproponowanych przez OECD.

- Przede wszystkim w Polsce brak jest dostatecznych regulacji prawnych dotyczących badań genetycznych, czemu towarzyszy niechęć ze strony polityków i ustawodawcy do zajęcia się tą bezsprzecznie trudną dziedziną - mówi profesor Witt. - Jednocześnie wysoce profesjonalne, finansowane przez państwo kliniczne ośrodki genetyczne stoją wobec wyzwań ze strony rosnącej liczby laboratoriów, klinik i firm komercyjnych oferujących badania genetyczne bez dalszej interpretacji wyników czy doradztwa. Natomiast w społeczeństwie oczywiście rośnie zainteresowanie badaniami genetycznymi i zapotrzebowanie na te badania - dodaje.

Profesor Witt wyraził nadzieję, że spotkanie "zachęci polityków polskich do zadeklarowania, iż będziemy pierwszym krajem, który w pełni wdroży wytyczne OECD w możliwie najszybszym terminie".

Począwszy od lat 80. następuje stały wzrost wykorzystywania badań genetycznych jako narzędzia w diagnozowaniu choroby i przewidywaniu ryzyka jej wystąpienia w przyszłości. Są one obecnie stosowane przez niektórych przedstawicieli zawodów medycznych przy ustalaniu najskuteczniejszych leków dla danej osoby, na podstawie występujących u niej zmian genetycznych.

Według sieci EuroGentest, chociaż usługi genetyczne w Europie bazują na naukowym know-how wysokiej jakości, cechuje je "nadmiernie duży stopień błędów technicznych oraz słabe udokumentowanie, co wynika z braku organizacji i komplementarności na poziomie europejskim".

Partnerzy EuroGentest starają się porządkować i harmonizować usługi genetyczne oraz podnosić ich ogólny poziom jakości. Koncentrują się na badaniach genetycznych, łącznie z wątpliwościami dotyczącymi ich skutków prawnych, zdrowotnych i ekonomicznych, praw własności intelektualnej, zagadnień etycznych i społecznych.

Przyjęcie wytycznych OECD przez wszystkie państwa członkowskie UE stanowiłoby pewien krok w kierunku realizacji tych dążeń. Wytyczne mają na celu: promowanie minimalnych standardów dotyczących systemów zapewniania jakości oraz odnoszących się do praktyk laboratoryjnych w zakresie molekularnych badań genetycznych, ułatwienie wzajemnego uznawania regulacji dotyczących zapewnienia jakości, wzmocnienie współpracy międzynarodowej i transgranicznego przepływu próbek do celów klinicznych oraz zwiększenie zaufania publicznego do nadzoru nad molekularnymi badaniami genetycznymi.

Wytyczne dotyczące zapewnienia jakości molekularnych badań genetycznych clik to open this PDF file
KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter