Nagroda została przyznana przez wyjątkowo wybitną komisję sędziowską, w której zasiedli eksperci z dziedziny biofarmacji, m.in. kilku laureatów Nagrody Nobla. Produkty zgłoszone do konkursu zostały oceniane pod względem czysto technicznym, naukowym i klinicznym. Rozpatrywano je również pod kątem innowacyjnościi wkładu badawczegodla świata biofarmaceutycznego.
Ipilimumabzostał doceniony przede wszystkim za swój mechanizm działania– jest immunoonkologicznym produktem leczniczym wpływającym mobilizująco na siły obronne organizmu do walki z nowotworem. Wyniki badań klinicznychIII fazy również okazały się zadowalające: Ipilimumab wpłynął na poprawę przeżycia osób zmagających się z czerniakiem o blisko 24%. Średnia czasu przeżycia osób stosujących w terapii leczniczej Ipilimumab wynosiła 10 miesięcyw porównaniu z grupą kontrolną (6 miesięcy).
Na uwagę zasługuje również fakt, iż jest on pierwszym lekiemod ponad 10 latzatwierdzonym w lecznictwie czerniaka nieoperacyjnego oraz czerniaka dającego przerzuty.
„Immunoonkologia stanowi przyszłość w leczeniu raka i wzmaga chęć na odkrywanie, rozwój i komercjalizację nowych środków leczniczych. Sam Ipilimumab jest przykładem milowych kroków w dziedzinie terapii przeciwnowotworowej. Wygrana w Prix Galien stanowi dowód na to, jak ważny jest udział biofarmacji, biotechnologii i środowiska akademickiego w postępach świata naukowego” – stwierdził dr med. Elliott Sigal, wiceprezes wykonawczy firmy Bristol-Myers Squibb, szef operacji badawczo-naukowych i działu badawczo-rozwojowego.
Małgorzata Woźniak
Źródło: dailyfinance.com
KOMENTARZE