Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Amerykańska firma zaproponowała tanie, komercyjne sekwencjonowanie ludzkiego genomu
08.02.2008
Firma mająca swoją siedzibę w San Diego, w Kalifornii, utrzymuje, że zsekwencjonowała genom taniej i szybciej, niż ktokolwiek wcześniej.


Firma, Illumina, utrzymuje, iż zsekwencjonowała genom osoby anonimowej w czasie kilku tgodni za mniej niż 100 000 dolarów. Stanowi to odniesienie do pracy firmy 454 Life Sciences w Branford, która zsekwencjonowała DNA Jamesa Watsona, laureata nagrody Nobla za sumę poniżej 1 miliona dolarów. W październiku przedstawiciele władz chińskich ogłosili, że zsekwencjonowalu genom azjaty za sumę około jednego miliona dolarów.

Skompletowanie wszystkich danych na temat ludzkiego genomu i jego sekwencji zabrało ponad dekadę, a nakład środków wyniósł w przybliżeniu 3 miliardy dolarów.

Jednakże ogłoszenie wyników prac w Illumina przyszło zanim osiągalne były jakiekolwiek potwierdzające sukces dane, a to sprawiło, że większość naukowców wstrzymała się z jakimikolwiek komentarzami. Wielu uważa, że firma miała w tym swój interes (tzn. poza propagowaniem swojego odkrycia). Łączono ich sukces ze strategią marketingową urządzenia służącego sekwencjonowaniu  - Genome Analyzer.

"W notce prasowej wyraźnie zauważalny jest trend publikowania ogłoszeń o sprzedaży sprzętu bez wcześniejszego publikowania wyników badań" powiedział J. Craig Venter, który opublikował analizę swojego genomu w czasopiśmie PLoS Biology. " Trudno jest zatem ocenić te doniesienia, zwłaszcza w kwestii kosztów sekwencjonowania".
Nie wiadomo, na przykład, w jaka jest relacja między 100 000 dolarów Illuminy i 1 milionem dolarów 454, ponieważ żadna z firm nie podała, jaki nakład pracy, zaplecze odczynników zastały włączone do badań. Venter twierdzi, że sekwencjonowanie jego genomu kosztowało 70 milionów dolarów. 454 i Pekiński Instytut Genomiki nie opublikowały jeszcze recenzowanych prac opisujących ich pracę.

Pracownicy firmy Illumina oświadczyli, że więcej danych zostanie podanych najpóźniej do końca bieżącego tygodnia na konferencji Advances in Genome Biology and Technology w Marco Island, Floryda. W międzyczasie współzawodniczące firmy oświadczyły, iż nie ma sensu porównywanie badań z roku 2008 do ich prac, które wykonane były na instrumentach sprzed roku. Michael Egholm z 454 "jestem pewien, że łatwiej będzie wyłapać wszelkie nieścisłości Illuminy, w momencie, gdy dane zostaną opublikowane".

W ciągłym wyścigu o obniżenie kosztów i przyspieszenie sekwencjonowania, Amerykański NIH (National Institutes of Health) finansuje rozwój technologii mających zapewnić sekwencjonowanie genomów za około 1000 dolarów. Jednocześnie, dla zespołu, któremu uda się zsekwencjonować 100 genomów ludzkich w 10 dni, przewidziana jest nagroda 10 milionów dolarów.


Źródło: news@nature
KOMENTARZE
Newsletter