Łódź jest jednym z największych miast akademickich w Polsce, w swoich granicach zgromadziło wiele uczelni wyższych, zarówno państwowych, jak i prywatnych, które szczycą się wysokim poziomem nauczania. Absolwenci wyższych łódzkich uczelni wyróżniają się nie tylko kreatywnością ale i otwartością na nowe wyzwania. Są bardzo mobilni i gotowi podjąć nowe wyzwania wykorzystując przy tym wiedzę praktyczną i teoretyczną zdobytą na studiach.
Organizatorami ATP są: Politechnika Łódzka, Urząd Miasta Łodzi, Międzynarodowe Targi Łódzkie, Board of European Students of Technology Łódź (BEST Łódź), Biuro Karier Politechniki Łódzkiej (BK PŁ), Erasmus Student Network - European Youth Exchange Łódź (ESN-EYE Łódź), Koło Naukowe Zarządzania Zasobami Ludzkimi Experience (KNZZL Experience), sekcja studencka Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego „Młoda Farmacja” („Młoda Farmacja” – Łódź) oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi reprezentowany przez Fundację dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (FUMED), Akademickie Biuro Karier (ABK UM).
Nadrzędnym celem targów jest ułatwienie młodym ludziom nawiązania kontaktów z potencjalnym pracodawcą. Uczestnicy targów mają możliwość poznania oczekiwań i wymagań pracodawców w stosunku do przyszłych pracowników. Celem jest tutaj pokazanie potencjalnym pracownikom, że warto aplikować na poszczególne stanowiska w firmach, które decydując się na uczestnictwo w ATP mając nadzieję na przyciągnięcie jak największej liczby wykształconych, ambitnych i kreatywnych specjalistów. Wystawcami mogą być przedstawiciele małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, zarówno polskich, jak i działających na rynku międzynarodowym. W bazie wystawców znajdują się firmy z różnych sektorów gospodarki np.: IT, elektronicznych, logistyka, FMCG, medycznych oraz finansowych. Co roku poszerza się grono o nowe organizacje.
Firmy biorące udział w targach, mają okazję znaleźć pracowników, którzy w najlepszym stopniu spełniają ich wymagania dotyczące oferowanych stanowisk pracy, praktyk bądź staży. Jest to zatem ogromna szansa dla przedsiębiorców, by odkryć prawdziwe talenty.
Ważną częścią ATP są warsztaty dla studentów prowadzone przez profesjonalnych trenerów. Szkolenia zawierają treści z zakresu umiejętności dostosowywania się do zmieniającego się rynku pracy, rozwoju umiejętności miękkich i zwiększenia swych kompetencji zawodowych.
Akademickie Targi Pracy ugruntowały już swoją pozycję na rynku lokalnym. Rośnie ich prestiż w skali całego kraju. Liczba osób odwiedzających stale rośnie, to niezaprzeczalny fakt. Można więc uznać, że ATP stało się nieodłącznym elementem kalendarza wydarzeń studenta orazłodzianina.
Akademickie Targi Pracy 2012 były największą tego typu imprezą w Polsce. Odwiedziło je ponad 16.000 zainteresowanych osób, które mogły zapoznać się z ofertami ponad 90 wystawców.
Akademickie Targi Pracy 2013 odbędą się 9 kwietnia 2013 r. w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Międzynarodowych Targów Łódzkich.
Redakcja
KOMENTARZE