Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Adamed wkracza na nowe rynki
17.04.2008
Adamed - wiodący polski producent leków, wprowadza swoje leki na kolejne rynki zagraniczne.
W maju Adamed wprowadzi do Finlandii amlodypinę, w styczniu br. wprowadził do Turcji olanzapinę a do Czech ramipril. Łączna wartość tych rynków szacowana jest na blisko 80 mln USD.

Warszawa, 16 kwietnia 2008r. – Adamed wciąż umacnia pozycję na farmaceutycznych rynkach zagranicznych i regularnie wchodzi ze swoimi produktami do kolejnych państw. W styczniu 2008 r. firma wprowadziła nowe leki na rynek turecki i czeski, w maju wprowadzi amlodypinę do Finlandii.

Działania dotyczące rozpoczęcia sprzedaży amlodypiny w Finlandii Adamed rozpoczął
w 2003 r. od podpisania umów z fińskimi partnerami i rozpoczęcia procesu rejestracji leku. Amlozek, sprzedawany w Polsce, w Finlandii zaistnieje pod nazwą międzynarodową (INN)
i będzie pierwszym na tamtejszym rynku benzenosulfonianem, co daje mu szansę konkurowania o pozycję lidera wśród leków generycznych amlodypiny. Roczna wartość tego rynku wynosi ok. 10 mln USD. W przyszłości Adamed chce sprzedawać w Finlandii również swoje inne leki.

Premierowym produktem Adamedu w Turcji będzie Elynza, w Polsce sprzedawana pod nazwą Zolafren. Wartość tego rynku szacowana jest na ponad 60 mld USD rocznie, co decyduje o jego wysokiej atrakcyjności. Rynek turecki jest jednym z większych
i najdynamiczniej rozwijających się rynków w Europie, dlatego Adamed rozpoczął już proces rejestracji kolejnych swoich leków i planuje rozszerzenie swojej oferty w tym kraju
w przyszłości.

Kolejnym lekiem Adamedu dostępnym w Czechach będzie Acesial, lek przeciwnadcisnieniowy z grupy inhibitorów konwertazy, w Polsce znany pod nazwą Axtil. Wartość tego rynku szacowana jest na 8 mln USD. Od kilku lat z powodzeniem jest tam sprzedawany Amlozek plasujący się obecnie na 3-4 pozycji w rankingu amlodypin. Wprowadzenie nowego produktu wzbogaci ofertę i umocni pozycję firmy w Czechach w zakresie leków kardiologicznych.

„Naszym celem jest uzyskanie znaczącej pozycji na tych rynkach w perspektywie trzyletniej. Rozpoczęliśmy również działania mające na celu wprowadzanie na rynek fiński, turecki
i czeski kolejnych produktów z naszego portfolio. Wierzymy, że dzięki współpracy
z dynamicznymi i silnymi partnerami, których udało nam się pozyskać ten cel jest możliwy do osiągnięcia” – mówi Anna Czajkowska, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Planowania Strategicznego w firmie Adamed.

Adamed w 2008 r. spodziewa się 40% wzrostu przychodów ze sprzedaży leków eksportowanych względem roku ubiegłego, kiedy to wartość eksportu wyniosła ok. 7 mln Euro. Taki wynik to efekt nie tylko wprowadzenia trzech ww. leków na trzy nowe rynki, ale także zwiększenia sprzedaży na niektórych dotychczasowych rynkach, jak i planów wejścia ze swoimi produktami do kolejnych krajów w drugiej połowie bieżącego roku. Obecnie leki Adamedu dostępne są m.in. w Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii, Słowacji, USA, na Węgrzech i Ukrainie.

Adamed – lider na polskim rynku leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i leczeniu infekcji dróg moczowych. Od kliku lat, w ramach tzw. Platformy Metabolicznej firma  prowadzi badania nad cząsteczkami, które w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie w terapii cukrzycy typu 2. Adamed jest właścicielem dwóch dużych zakładów produkcji leków: w Pieńkowie koło Warszawy i w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Misją firmy jest poszukiwanie nowych terapii na choroby cywilizacyjne, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość oraz nowotwory. Adamed intensywnie rozwija swoje działy badawcze, inwestując w sprzęt laboratoryjny i szkolenie polskich naukowców. W ciągu pięciu ostatnich lat wydatki na badania i rozwój w firmie Adamed wyniosły
blisko 100 mln zł. W tym czasie w laboratoriach firmy opracowano ponad 20 patentów na własne formuły leków. Firma ze 100% udziałem kapitału polskiego powstała w 1986 roku. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Maciej Adamkiewicz.

Źródło: ADAMED
KOMENTARZE
news

<Styczeń 2026>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter