Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Tajemnica karnozyny
27.05.2011

Od wielu lat trwają intensywne poszukiwania fantastycznej substancji, która byłaby lekiem na wiele chorób, zapewniała długowieczność i pozytywnie wpływa na organizm. Ostatnie badania pokazują, że miano takiego związku może otrzymać karnozyna.

Pierwsza próby izolacji karnozyny miały miejsce już w na początku ubiegłego wieku, kiedy to badacz Rosyjski Gulewicz jako pierwszy wyizolował karnozynę.

Czym jest karnozyna?

            Karnozyna jest dipeptydem beta alaniny i histydyny, powszechnie występującym w mięśniach o przewadze tzw. Metabolizmu szybkiego.Może stanowić od 0,2 – 0,5% masy  mięśnie poprzecznie prążkowanych, występuje także w ośrodkowym układzie nerwowym ssaków . Jej główną zaletą jest działanie jako przeciwutleniacz, czyli wyłapywanie reaktywnych form różnych związków, które mogą wpływać na powstawanie wolnych rodników.

Carnosine Structural Formulae V.2.svg[Karnozyna]

 

Badania in-vitro i in-vivo wykazały, że karnozyna uneiczynnia rodniki hydroksylowe, silnie dezaktywuje tlen singletowy, hamuje peroksydację lipidów a także obniża stężnie aldehydu dimanlonowego  Ponadto wykazano silne działania buforujące, odgrywa istotną rolę w ochronie przed stresem oksydacyjnym. Okazało się, że karnozyna- poza „zmiataniem wolnych rodników” unieczynnia także toksyczne produkty działania wolnych rodników w komórce. Mowa tu o o niskocząsteczkowych aldehydach, które są toksyczne dla komórek (mogą bowiem przyczepiać się do białek, DNA i lipoprotein a tym samym powodować różnegpo rodzaju zaburzenia w funkcjonowaniu komórki). Aldehydy cukrowe potrafią przyłączyć się elementów komórkowych w tzw. Procesie glikacji, co prowadzi do powstania produktów AGEs. Karnozyna pełni więc rolę antyglikacyjną, chroniąc struktury komórkowe przed działaniem aldehydów.

Zjawisko Seweryna

W latach 50-tych ubiegłego wieku Seweryn i wsp. Zaobserowali, że dodatek karnozyny do medium z zaiweszonym mięśniem żaby skutecznie poprawia siłę skurczu zmęcoznego mięśnia. Wniosek nasuwa się sam: karnozyna pobudza zmęczone mięśnie do efektywnej pracy

Jakie jeszcze właściwości wykazuje karnozyna i jej pochodne?

Silne właściwości chelatujące przyczyniają się do wyłapywania a tym samym regulowania stężenia jonów metali w płynach komórkowych. Zaburzenia ilości niektórych metali, jak chociażby cynku są przyczyną niektórych chorób o podłożu neurologicznym, jak chociażby Alzhimera czy padaczki.

Kolejną chorobą, którą może powstrzymać suplementacja karnozyny jest zaćma starcza.

Stres oksydacyjny jest jedną z przyczyn powstawania zaćmy. Karnozyna –zmniejszajac stres oksydacyjny- niweluje ryzyko wystąpienia zaćmy.

Zjawisko stresu oksydacyjnego jest nasilone u ludzi cierpiącyh na autyzm. Ostatnie badania kliniczne, polegające na podawaniu preparatu karnozyny  w dawce dobowej (800mg przez 8 tygodni) wykazały, że stan dzieci cierpiących na autyzm uległ znacznej poprawie [4].

Źródła karnozyny.

        Mięso zwierząt rzeźnych to znane nam źródło  witaminy B12, żelaza i cynku. Ostnie badania wykazały, że zawiera również spore ilości di peptydów takich jak  karnozyna i anseryna. Ilość di peptydów w mięsie zwierząt rzeźnych wynosi max. 1,2% .Mięso drobiu szczególnie indyków charakteryzuje się wyższym udziałem anseryny, natomiast dużych zwierząt rzeźnych karnozyny.

Podsumowanie

            Ostatnie badania nad karnozyną i jej dobroczynnym działaniem dają szansę, na pokonanie wielu chorób cywilizacyjnych. Zapewne w najbliższym czasie odkryte zostaną kolejne funkcje pełnione przez ten dipeptyd. Szanse karnozyny na stanie się jednym z najważniejszych związków pierwszej połowy XXI wieku są ogromne.Już dziś cały świat przeżywa boom dotyczący zdrowego odżywiania i zastosowania żywności funkcjonalnej, która- jak donoszą badania- musi wywierać dobroczynne działanie na organizm ludzki. W ostatnich czasach pozycja mięsa została dość zachwiana. Popularne stały się diety wegetariańskie, które wykluczały spożywanie mięsa i jego przetworów. Badania dotyczące ilości składników bioaktywnych w mięsie spowodują zapewne odwrócenie tego trendu.  Wyroby mięsne mogą zostać wzbogacone w ważne i istotne składniki funkcjonalne, takie jak wspomniana już karnozyna. Podwyższenie suplementacji karnozyny w diecie może przyczynić się do większego zainteresowania społeczeństwa spożywaniem mięsa, które poza składnikami budulcowymi, niezbędnymi dla wzrostu organizmu będzie zawierało inne, ważne składniki, które pozytywnie wpłyną na samopoczucie . Kto wie, może to właśnie ten niepozorny dipeptyd stanie się złotym środkiem, dzięki któremu wydłużymy i polepszymy nasze życie?

  • Intensywne badania nad karnozyną prowadzone są w Katedrze Technoologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, pod kierownictwem prof. Wiesława Kopcia. Realizowany projekt badawczy ma przyczynić się do opracowania technologii izolacji z  surowców mięsnych cennych di peptydów, oddziaływujących na procesy oksydacji oraz nieenzymatycznej glikozylacji zachodzących zarówno w procesach fizjologicznych organizmów zwierząt i ludzi oraz w trakcie wytwarzania i przechowywania żywności.Trwają intensywne prace nad stworzeniem bulionów mięsnych o wysokiej zawartości aktywnych di peptydów, jak również nad opracowaniem nowych produktów mięsnych, które zawierać będą duże ilości naturalnych antyoksydantów. Ponadto, zespół prof. Kopcia pracuje nad opracowaniem suplementów diety, wzbogaconych w anserynę i karnozynę, które będą mogły być wykorzystane przez osoby, które poddawane są intensywnemu wysiłkowi fizycznemu.

Źródła:

Pragnę podziękować Panu prof.Wiesławowi Kopciowi  z Katedry Tehcnologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)za udostępnienie licznych materiałów, które pomogły mi przygotować powyższy artykuł.

Literatura dla zainteresowanych:

1.Bakardijev A, Bauer K. Biosynthesis, release and uptake of carnosine in primary cultures

2.Hipkiss AR, Worthington VC, Himsworth DT,Herwig W. Protective effects of carnosine against protein modification mediated by malondialdehyde and hypochlorite

3.Marchis SD, Modena C,

Peretto P, Migheli A, Margolis FL, Fasolo A. Carnosine-related dipeptides in neurons and glia. Biochemistry

4.Hobart LJ, Seibel I, Yeargans GS, Seidler NW. Anti-crosslinking properties of carnosine: significance of histidine. Life Sci 2004

5.Strony intenetowe: http://www2.sum.edu.pl/wydawnictwa/wiadlek/1-2-2007/s073_Zieba_R.pdf

Red. Edyta Bańcyr

KOMENTARZE
news

<Marzec 2020>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
29
2
5
6
7
8
9
10
PHARM Connect Congress 2020
2020-03-10 do 2020-03-11
11
12
13
14
15
16
17
Targi EuroLab i CrimeLab 2020
2020-03-17 do 2020-03-19
18
19
22
23
24
27
28
41. Kongres i Targi LNE
2020-03-28 do 2020-03-29
29
30
31
1
4
5
Newsletter