Hydrolaty są całkowicie rozpuszczalne w wodzie, nie wymagają zatem zastosowania solubilizatora. Mają lekko kwaśne pH, które jest zbliżone do odczynu skóry. Wykazują działanie tonizujące i odświeżające. Ich zaletą jest to, iż mogą w zupełności lub częściowo zastąpić fazę wodną w formulacjach kosmetyków. Ponadto, wykazują dużo mniejszy potencjał drażniący w porównaniu z olejkami eterycznymi oraz mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Najbardziej popularne hydrolaty to między innymi:
Hydrolat różany
W szczególności polecany jest do pielęgnacji cery wrażliwej, suchej, dojrzałej. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Nadaje skórze elastyczności, wygładza ją i odżywia. Ponadto, chroni przed wolnymi rodnikami – jest antyoksydantem. Pielęgnuje także delikatną skórę okolic oczu.
Hydrolat malinowy
Ciekawym hydrolatem jest hydrolat malinowy na bazie wody aloesowej. Połączenie cennych właściwości malin, które zawierają szereg witamin i mikroelementów oraz aloesu, który koi skórę, działa na nią bakteriobójczo i przeciwzapalnie – czyni hydrolat preparatem wskazanym do pielęgnacji każdego rodzaju cery.
Hydrolat pomarańczowy
Wykazuje działanie anti-aging ze względu na zdolność do pobudzania syntezy elastyny i kolagenu w skórze. Ponadto działa antyoksydacyjnie, nawilża i regeneruje skórę. Działa ochronnie, przeciwzapalnie i wygładzająco.
Hydrolat z werbeny
Ten z kolei hydrolat wykazuje działanie silnie antybakteryjne i przeciwzapalne. Matuje skórę, tonizuje ją i odświeża. Działa antyoksydacyjnie, a także łagodzi podrażnienia. Zalecany jest do stosowania dla skór tłustych, trądzikowych i mieszanych. Reguluje wydzielanie sebum, zapobiega powstawaniu niedoskonałości.
Hydrolat miętowy
Wykazuje działanie tonizujące i odświeżające. Daje przyjemne uczucie chłodu, dzięki czemu chętnie jest stosowany w lato. Rozjaśnia i nawilża skórę.
Hydrolaty mogą być stosowane na różne sposoby. Jednym z nich jest stosowanie hydrolatów jako toniku do przywracania odpowiedniego pH skóry. W tym celu należy zwilżyć wacik wodą kwiatową i przetrzeć nim skórę po myciu twarzy. Do codziennego odświeżania skóry, można spryskiwać twarz w ciągu dnia niewielką ilość hydrolatu. Ponadto, wody kwiatowe są idealne jako półprodukt, na przykład do wymieszania z sypką glinką i zastosowaniu jako maskę na twarz.
KOMENTARZE