Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu

Kalendarium

ROZWÓJ ZASTOSOWAŃ DRUKU 3D SZYBKIE PROTOTYPOWANIE W MEDYCYNIE I STOMATOLOGII
Data rozpoczęcia:
2016-02-09
Data zakończenia:
2016-02-09
Organizator:
CPI
Miejsce
Warszawa

Program:

10:00    Wykład: Nowe rozwiązania i dokonania druku 3D w obszarach medycznych. Wiodące polskie przykłady zastosowań druku 3D. Zalety i wady stosowania druku 3D w procedurach medycznych:

- Historia druku 3D w medycynie.

- Stan obecny zastosowania zaawansowanych technologii druku 3D w medycynie, światowe osiągnięcia.

- Zalety i wady zastosowania druku 3D w medycynie.

- Kierunki rozwoju, czy biowydruki zastąpią transplantologię. Potencjał technologii biodrukowania.

- Przykłady zastosowania drukowania 3D.

- Bioimplant na miarę, tworzenie zindywidualizowanego bioimplantu.

dr inż. Barbara Ostrowska, Politechnika Warszawska

 

10:40    Wykład: Aspekty medyczne druku 3D.

Przestrzenna, wieloelementowa budowa szkieletu czaszki, w przypadku zabiegów resekcyjnych z powodu nowotworów, wymaga bardzo szczegółowego planowania etapu rekonstrukcyjnego oraz uwzględnienia i przywrócenia wszystkich pierwotnych cech i funkcji tej okolicy. Przedoperacyjne przygotowanie modeli roboczych czaszki i płatów kostnych w technologii druku cyfrowego z zastosowaniem światłoutwardzalnych żywic poliakrylowych pozwala na wierne odwzorowanie elementów szkieletu oraz precyzyjne zaplanowanie rekonstrukcji.  Celem prezentacji jest przedstawienie doświadczeń własnych  Kliniki Chirurgii Onkologicznej i rekonstrukcyjnej z zastosowaniem druków modeli 3D w precyzyjnym planowaniu resekcji jak i rekonstrukcji w obrębie regionu głowy i szyi.

Dr n. med. Łukasz Krakowczyk, Klinika Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej , Centrum Onkologii w Gliwicach

 

11:20    Prezentacja firmowa

 

11:40    Prezentacja: Nowe materiały oraz nowe aplikacje druku 3D w medycynie.
            przedstawiciel BIBUS MENOS

 

12:00    Przerwa, poczęstunek

 

12:30    Case study: Obszary druku 3D w zastosowaniach medycznych:

Celem prezentacji jest wprowadzenie w aktualny stan technologii produkcji addytywnej (przyrostowej) w kilku zastosowaniach z obszaru medycyny. Wiadomo, że "trening czyni mistrza" z drugiej strony nikt nie lubi niespodzianek. Druk 3D daje możliwość ciągłego treningu na prawdziwych modelach pacjentów, jak również staję się niezastąpiony przy planowaniu złożonych zabiegów. Analiza na przykładzie zabiegu neurochirurgicznego.

Druk 3D w protetyce, możliwości i ograniczenia. Czy możemy już sami zrobić protezę? Analiza szczególnych przypadków użycia szybkiego prototypowania w tworzeniu protez.

Technologia produkcji przyrostowej w chirurgii estetycznej i transplantologii.

Robert Wciseł

 

13:10    Case study: Techniki szybkiego prototypowania w stomatologii. Sposób wytwarzania szablonów chirurgicznych na  3D modelach.

Dzięki technologii RP możliwe jest wykonanie rzeczywistych modeli fizycznych  (medycznych) w skali 1:1 oraz ich wybranych fragmentów w dowolnej skali oraz formie i w różnych technikach RP  (SL, FDM, PolyJet, 3DP, DMLS  i in.) W implantologii stomatologicznej, czy inaczej implantoprotetyce, pod pojęciem modelu medycznego kryje się  model szczęki lub żuchwy pacjenta, albo jego fragmenty wybrane przez lekarza stomatologa pod kątem wizualizacji, planowania zabiegu implantologicznego, wykonania szablonu protetycznego i chirurgicznego oraz symulacji zabiegu wszczepienia. Na modelach  3D możemy planować i wykonywać indywidualne implanty podokostnowe, siatki  ze stali medycznej i polimerów kompatybilnych do odbudowy kości szczęk i wyrostka zębodołowego. Zastosowanie TK i 3D diagnostyki oraz 3D modelingu w nowoczesnej implantoprotetyce jest obowiązkiem każdego praktykującego lekarza. 

- Technologie RP stosowane w stomatologii (Stereolitografia, FDM, PolyJet, 3DP, DMLS).

- Diagnostyka, wizualizacja oraz planowanie zabiegu na 3D modelach medycznych.

- Wykonanie szablonów chirurgicznych, podokostnowych implantów indywidualnych oraz indywidualnych siatek do osteosyntezy i odbudowy wyrostka zębodołowego .

lek-stom. Sergij Isaryk, Klinika Implantologii Stomatologicznej Bydgoszcz

 

13:40    Case study: Zastosowanie wybranych metod przyrostowych w medycynie:

- wykorzystania metody DLMS (Direct Laser Metal Sintering) rozwijanej przez firmę EOS,

- FDM (Fused Deposition Modeling) rozwijanych przez 3DSystems,

- 3D Bioploter firmy Envisiontec,

- wizja wydruku tkanek i organów w oparciu o osiągnięcia firmy Organovo.

Dr inż. Dominik Wyszyński, Wydział Mechaniczny w Instytucie Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji, Politechnika Krakowska

 

14:10    Przerwa

 

14:30    Case study: Rekonstrukcja geometrii tętnic wieńcowych na bazie wyników obrazowania angio-TK”.

Tomografia komputerowa w połączeniu z zastosowania dożylnego kontrastu naczyniowego, od wielu już lat stanowi rutynowo stosowaną techniką diagnostyczną w ocenie zmian miażdżycowych tętnic wieńcowych. Prócz ewidentnych zalet, posiada jednak spore niedostatki wynikające z samej zasady badania jak i sposobu oceny jego wyników. Zauważmy, iż opiera się ona zasadniczo na subiektywnej ocenie wzrokowej płaskiego odwzorowania przebiegu przestrzennego wzajemnie nakładających się i często nierównomiernie zakontrastowanych naczyń, z blaszką o ekscentrycznej lokalizacji. Istotną pomoc w tym zakresie może stanowić rekonstrukcja topologii naczyń uzupełniona o możliwości analiz eksploracyjnych, jakie oferują współczesne metody wspomagania diagnostyki obrazowej. Niniejszy wykład obejmuje swoją treścią następujące zagadnienia szczegółowe:

- przetwarzanie wstępne i filtracja  danych volumetrycznych,

- segmentacja i rekonstrukcja modelu przestrzennego,

- pomiary i analiza eksploracyjna na modelach geometrii,

- virtualny obraz hemodynamiki przepływów tętniczych.

dr inż. Kryspin Mirota, 3DrukBit

 

15:00    Wykład i dyskusja: Aspekty prawne druku 3D w zastosowaniach medycznych - odpowiedzialność wytwórcy modelu oraz lekarza. Druk 3D a własność intelektualna - kiedy drukowanie przestrzenne jest prawnie dozwolone?

- Własność przemysłowa (patenty, wzory użytkowe, wzory przemysłowe) a drukowanie przestrzenne – zakres ochrony, naruszenie cudzych praw w zastosowaniach medycznych, osoby odpowiedzialne za naruszenie, wyjątki od ochrony.

- Korzystanie z drukarek i wydruków w działalności zawodowej i w życiu prywatnym – cel użycia jako granica odpowiedzialności.

- Druk przestrzenny a inne prawa na dobrach niematerialnych – prawa autorskie, dobra osobiste, prawo do wizerunku, zasady uczciwej konkurencji i in.

- Odpowiedzialność producentów/dystrybutorów drukarek lub wydruków a odpowiedzialność lekarza.

Adw. Piotr Zawadzki, Kancelaria Hogan Lovells

 

16:00    Zakończenie programu

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Termin: 9 lutego 2016 r.

Miejsce: Warszawa

Koszt udziału jednej osoby wynosi:

370 zł + 23% VAT - przy zgłoszeniach przesłanych do dnia 29 stycznia 2016 r.

470 zł + 23% VAT - przy zgłoszeniach przesłanych od dnia 30 stycznia 2016 r.

 

Powyższy koszt obejmuje: udział w obradach, materiały zawierające omówienie wszystkich wykładów, konsultacje poza programowe, certyfikat udziału, bufet kawowy i lunch w przerwach.

 

Zgłoszenia:

Warunkiem udziału jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego:

 http://www.cpi-sk.pl/imprezy/2016/3d/formularz_prfree.phpZ racji, iż portal Biotechnologia.pl objął patronat nad wydarzeniem, nasi czytelnicy mogą rejestrować się bezpłatnie pod tym adresem. 

 

 

Organizator zastrzega możliwość odmowy przyjęcia zgłoszenia w wybranym terminie ze względu na brak wolnych miejsc. O przyjęciu decyduje kolejność przesyłania zgłoszeń.

Wszelkie informacje można uzyskać pisząc na adres cpi@cpi.com.pl lub telefonicznie (022) 870-69-78

Newsletter