Jak tłumaczą przedstawiciele firmy informacje, które zostały przekazane do mediów, nie są prawdziwe, ponieważ sieć włoskich supermarketów owszem wycofała ze sprzedaży czekoladowe kremy do smarowania, w których składzie znajdował się olej palmowy, jednak były to produkty pod nazwą własną supermarketu, a nie jak doniosły media – Nutella .
Treść wspominanego oświadczenia brzmi następująco:
Oświadczenie Ferrero w sprawie informacji dotyczących kremu Nutella pojawiających się
w mediach:
• Nutella jest bezpieczna dla zdrowia.
• Nutella nie zawiera składników kancerogennych.
• Nutella nie została w żadnym kraju usunięta z półek żadnych supermarketów. Włoska sieć COOP wycofała produkty zawierające olej palmowy sprzedawane pod marką własną COOP.
• Surowce i procesy stosowane w produkcji Nutelli są w pełni zgodne z wymaganiami określonymi przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
• W swoim raporcie z maja 2016 roku EFSA nie odniosła się do żadnego konkretnego produktu spożywczego.
Bezpieczeństwo i zdrowie Konsumentów jest największym i najważniejszym priorytetem Ferrero. Pragniemy podkreślić, że produkty Ferrero są bezpieczne do spożycia.
W raporcie z maja 2016 roku EFSA przeanalizowała zawartość zanieczyszczeń w dużej liczbie rożnych produktów spożywczych i olejów. Stwierdziła, że zawartość zanieczyszczeń zależy od rodzaju stosowanego oleju i tłuszczu, jak również od procesów obróbki, jakim surowce te są poddawane.
Dlatego też Ferrero starannie dobiera najwyższej jakości surowce i stosuje specjalne procesy technologiczne, które ograniczają zawartość zanieczyszczeń do minimum w pełni zgodnego z wymaganiami określonymi przez EFSA. Ponadto nasze zespoły do spraw jakości bezustannie monitorują czynniki związane z powyższym, co pozwala nam zagwarantować, że nasze produkty są bezpieczne dla Konsumentów.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że produkt, o który toczy się taki spór – Nutella, zawiera olej palmowy i to w znacznej ilości, podobnie jak kremy wycofane ze sprzedaży. Produkt firmy Ferrero w składzie ma (idąc od pozycji występującej w największej ilości): cukier, olej palmowy, orzechy laskowe (13%), kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu (7,4%), mleko odtłuszczone w proszku (6,6%), serwatkę w proszku, emulgator: lecytyny (soja), wanilinę. Zarzuty dotyczące czekoladowego kremu dotyczyły obecności w jego składzie niezdrowego oleju palmowego, który uznawany jest za rakotwórczy. W przemyśle spożywczym olej palmowy wykorzystywany jest po podgrzaniu. Wysokie temperatury są stosowane do usuwania naturalnego czerwonego koloru oleju i do zneutralizowania zapachu. Proces ten powoduje zanieczyszczenia związkami, zwanymi glicydylowymi estrami kwasów tłuszczowych. Po strawieniu ich przez organizm człowieka rozkładają się i mogą powodować tworzenie się nowotworów. Olej palmowy jest drugim (zaraz po cukrze) najważniejszym składnikiem Nutelli - jeden 100-gramowy słoik produktu zawiera 11,6 g oleju.
Należy dodać, że wspomniany olej palmowy ma udokumentowane i szkodliwe działanie zdrowotne. I to wiemy nie od dziś. O oleju palmowym mówi się już od wielu lat – główne zarzuty wobec jego stosowania odnoszą się do zawartości znacznej ilości nasyconych tłuszczy oraz tłuszczy trans, które przyczyniają się do rozwoju chorób serca. Potem doszły do tego jeszcze informacje o potencjalnej rakotwórczości oleju. Już w 2014 roku Komisja Europejska wydała Zalecenie nr (2014/661/UE) o monitorowaniu występowania w żywności 2 i 3-monochloropropano-1,2-diolu (2 i 3-MCPD), estrów kwasów tłuszczowych 2 i 3-MCPD oraz estrów glicydowych kwasów tłuszczowych jako składnikach potencjalnie rakotwórczych dla ludzi i wymagających monitorowania przez Państwa Członkowskie. W maju 2016 EFSA (European Food Safety Authority) wydaje oświadczenie o Zanieczyszczeniu żywności zawierającej olej roślinny i kładzie nacisk na rakotwórcze GE, 3-MCPD oraz 2-MCPD w oleju palmowy.
Należy oczywiście mieć na uwadze, że problem zawartości znacznych ilości oleju palmowego w żywności nie dotyczy tylko produktu jakim jest Nutella. Olej palmowy może być składnikiem między innymi:
- czekolady i czekoladowych wyrobów – pralinek, cukierków, batonów,
- słodyczy, które nie zawierają czekolady,
- lodów,
- wypieków, pieczywa,
- chipsów,
- dań fast food – można na nim smażyć długo i wielokrotnie,
- majonezu,
- dań instant – zupek, sosów, kostek rosołowych,
- kawy rozpuszczalnej 3 w 1,
- słodkich napojów instant – np. kakao,
- niektórych margaryn,
- i wielu, wielu innych produktów…
W produktach spożywczych występuje pod nazwami: olej palmowy, tłuszcz utwardzony, olej roślinny utwardzony, tłuszcz częściowo utwardzony.
Producent wydał oświadczenie, że Nutella jest całkowicie bezpieczna i to nie ona, lecz produkt innej marki został wycofany ze sprzedaży. Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na tę istotną informację, zrozumieć reakcję producenta na nieprawdziwą informację, która pojawiła się w tak wielu istotnych portalach i gazetach, m.in.:
*http://www.independent.co.uk/news/business/news/nutella-does-it-cause-cancer-spread-chocolate-nut-italy-supermarkets-palm-oil-carcinogenic-risk-a7523851.html; *http://www.polskieradio.pl/5/240/Artykul/1714621,Nutella-znika-ze-sklepowych-polek-Europejski-Urzad-Bezpieczenstwa-Zywnosci-ostrzega-moze-powodowac-raka; *http://www.rynekaptek.pl/marketing-i-zarzadzanie/wlochy-nutella-wycofana-z-marketow-zawiera-zbyt-duzo-substancji-rakotworczych,17974.html;
Także i my uwierzyliśmy szerzącej się w błyskawicznym tempie informacji dotyczącej wycofania Nutelli, a nie innego kremu czekoladowego.
Jednak pomimo oświadczenia wydanego przez firmę Ferrero, warto mieć na uwadze wyniki badań naukowych, które wykazały, że produkty zawierające olej palmowy mogą być uznawane za produkty o raczej niekorzystnym działaniu na organizm. EFSA zapowiedziała, że działanie kancerogenne będzie obiektem dalszych badań.
KOMENTARZE