Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Praca w polskim biosektorze - oczekiwania pracodawców - Celon Pharma
18.12.2012

Poszukiwanie pracy w branży life science nie jest czynnością prostą. Wymaga przede wszystkim poświęcenia czasu na odnalezienie, przewertowanie i analizę ofert, sporządzenie dokumentów aplikacyjnych i przygotowanie się do ewentualnych rozmów kwalifikacyjnych.

 


Przeczytaj również:

Praca w polskim biosektorze - perspektywy i możliwości


Oferty pracy są bardzo zróżnicowane. Bywają ogólne - z krótkim opisem stanowiska i zarysem przyszłych obowiązków, bądź wysoce rozbudowane - z wypunktowanymi wymaganiami, oczekiwanym doświadczeniem i dokładną charakterystyką oferowanej pracy. Tak naprawdę ciężko jednoznacznie określić jaka forma ogłoszenia o pracę jest najlepsza, ale jedno jest pewne, oferty, zarówno te ogóle, jak i kompleksowe mogą spędzać sen z oczu potencjalnego kandydata. Dzieje się tak, ponieważ ani z jednych, ani z drugich nie da się wyekstrahować klarownych oczekiwań pracodawcy.

Każda firma ma własną strategię poszukiwania idealnego pracownika. W przypadku krótkich i zwięzłych ogłoszeń, zazwyczaj kluczowa jest rozmowa kwalifikacyjna.  Z kolei rozbudowane i kompleksowe formularze aplikacyjne są narzędziem  pozwalającym na wstępną weryfikację kandydatów już na poziomie CV i listu motywacyjnego, w wieloetapowej rekrutacji.

Jakie zatem są oczekiwania pracodawców w branży life science? Postanowiliśmy zapytać o to w kilku polskich firmach. Dziś prezentujemy czego dowiedzieliśmy się w Celon Pharma.

Celon Pharma to polska firma farmaceutyczna prowadząca zaawansowane badania naukowe i wytwarzająca nowoczesne leki. Silne zaplecze badawczo-rozwojowe pozwala na tworzenie zupełnie nowych klas skutecznych leków. Dział badawczo-rozwojowy firmy złożony jest z ponad 40 naukowców, spośród których ¼ posiada tytuł doktora biologii molekularnej, farmacji lub chemii. Celon Pharma inwestuje w rozwój innowacyjnych farmaceutyków o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu nowotworów, chorób neurologicznych, cukrzycy i innych schorzeń metabolicznych.  

Celon Pharma jest pracodawcą równych szans, a swoje zasady czerpie z Dyrektyw Unii Europejskiej (w tym m.in. Rozporządzenia Rady Wspólnoty Europejskiej nr 1083/2006).Oznacza to, że firma ma świadomość, iż pracownicy są największym jej kapitałem i kluczową siłą organizacji, a ich satysfakcja i zadowolenie z pracy przekłada się wprost proporcjonalnie na wyniki i rozwój firmy. „Wartościowy dla nas jest profesjonalizm, odpowiedzialne podejście do wykonywanych obowiązków i kompetencje poszczególnych pracowników„ – można przeczytać w zakładce „Praca”, na stronie internetowej Celon Pharma.

Co jest kluczowe dla pracodawcy takiego jak Celon Pharma? Zapytaliśmy o to Pani dr Moniki Lamparskiej-Przybysz, która w Celon Pharma pełni funkcję Kierownika Działu Badawczo-Rozwojowego Innowacyjnych Produktów Leczniczych.

W naszej firmie zwracamy uwagę zarówno na aspekty „twarde” czyli odpowiednie wykształcenie, kompetencje i praktyczne umiejętności, jakiego wymaga dane stanowisko, jak i na elementy „miękkie” czyli otwartość umysłu, kreatywność, umiejętność pracy w zespole, zorientowanie na cel.  Także zdolność do dzielenia się wiedzą jest jednym z podstawowych kryteriów branym pod uwagę w procesie rekrutacji. Dlatego też zwracamy szczególną uwagę na to, gdzie i w jaki sposób dany kandydat realizował porzednie obowiązki, czy pracował w zespole, jakie przejawia cechy osobowości, czy jest otwarty, chętny do opowiadania o sobie i swoich doświadczeniach. Dla mnie ważne jest czy dana osoba jest otwarta na nowe wyzwania, czym jest podyktowana jej motywacja – czy jest to lepsze wynagrodzenie, prestiż i chęć zdobycia pozycji, czy też pasja do zrobienia czegoś ważnego.

Czasem jest tak, że o wyborze danej osoby nie zawsze decydują te „twarde” elementy (to można zawsze się nauczyć), ale właśnie elementy „miękkie”.

Ja generalnie stawiam na „klasę kreatywną” czyli ludzi, których charakteryzuje pasja, zaangażowanie, brak schematycznego myślenia i umiejętność pracy w zespole.

Zatem podczas rekrutacji liczy się nie tylko solidne wykształcenie, wieloletnie doświadczenie i pakiet konkretnych umiejętności, ale też osobowość i ogólne nastawianie do pracodawcy.

 

W kolejnych artykułach z serii „Praca w polskim biosektorze” zaprezentujemy oczekiwania takich pracodawców jak spółka Mabion, Celther Polska, oraz Grupa Adamed. Już niebawem ukaże się artykuł, w którym opowiemy o tym, na co w szczególności zwracają uwagę osoby rekrutujące podczas przeglądania CV kandydatów, jakich błędów należy się ustrzegać w dokumentach aplikacyjnych, oraz nad czym warto się skupić.

Serdecznie zapraszamy do regularnego odwiedzania portalu Biotechnologia.pl!

 

Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
Newsletter