Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
17 listopada - Światowy Dzień Wcześniaka
17 listopada - Światowy Dzień Wcześniaka
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Na całym świecie przed 37. tygodniem ciąży rodzi się aż jedno na dziesięcioro dzieci. W Polsce rocznie rodzi się 314 000 dzieci z czego 21 038 (6,7%) przypadków to porody przedwczesne. 5,5% przypadków to dzieci z masą urodzeniową poniżej 2500 g. 0,46% stanowią dzieci ze skrajnie niską masą urodzeniową poniżej 1 kg.

 

Konsekwencje wcześniactwa

Przedwczesne przyjście na świat ma wpływ na przyszły rozwój i zdrowie dziecka. Niejednokrotnie stanowi bezpośrednie zagrożenie jego zdrowia i życia. Śmiertelność okołoporodowa wynosi 47,7% dla dzieci z masą urodzeniową poniżej 1 kg. Współczynnik ten zmniejsza się wraz ze wzrostem masy urodzeniowej dziecka. Żeby zwiększyć szanse wcześniaków na normalne życie, ważne aby ich narodziny odbywały się w szpitalach najlepiej do tego przystosowanych. Takie szpitale to placówki medyczne o tzw. 3. stopniu referencyjności, które to pojawiły się w Polsce w 1995 roku. Ważnym aspektem wcześniactwa jest niewątpliwie objęcie opieką dziecka na wszystkich płaszczyznach jego rozwoju tj. somatycznej, motorycznej, emocjonalno-społecznej, rozwoju poznawczego, rozwoju mowy i myślenia, ponieważ na małych pacjentów czekają nie tylko problemy natury medycznej. Wcześniaki narażone są na: zaburzenia poznawcze, emocjonalne i intelektualne, które mogą powodować trudności w uczeniu się, zaburzenia uwagi, nadpobudliwość psychoruchową, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, trudności w zakresie mowy czy problemy emocjonalne.

Nie zawsze jest różowo. Mimo powszechnych historii z happy endem, wiele dzieci jest też niepełnosprawnych w dużym lub umiarkowanym stopniu. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, nie wie także z czym muszą zmierzyć się rodzice i opiekunowie takich dzieci. Zarówno już w szpitalu (niepewność o to, co przyniesie jutro, operacje, nieprzyjemne zabiegi, widok dziecka podłączonego do wielu kabli, niemożność wzięcia dziecka na ręce i przytulenia go), jak i po jego wyjściu do domu. Jak bardzo często rodzice są zdani sami na siebie, bez pomocy finansowej od państwa i bez szybkiego dostępu do specjalistów, którzy mogliby pomóc ich dziecku.

 

Cel obchodów Światowego Dnia Wcześniaka i jego historia

Światowy Dzień Wcześniaka, ma na celu podniesienie świadomości na temat wcześniaków i jest wyrazem solidarności z rodzinami, które doświadczyły skutków przedwczesnego porodu. Szacuje się, że ok. 15 mln osób na świecie to wcześniaki.

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Wcześniaka miał swoje miejsce 17 listopada 2008 roku. Jego twórcą była Europejska Organizacja Rodziców.

Na stałe do kalendarza Dzień Wcześniaka wszedł 3 lata później - w roku 2011. W 2013 roku Święto Małych Bohaterów obchodziło ponad 60 krajów. W obchody Dnia Wcześniaka zaangażowani są rodzice i rodziny wcześniaków, grupy wsparcia, służba zdrowia, politycy, szpitale. organizacje dla wcześniaków takie jak Fundacja Wcześniak czy Koalicja dla Wcześniaka.

Celem obchodów jest przede wszystkim pomoc dla rodziców wcześniaków i samych małych pacjentów. Nie można zapominać także o podniesieniu świadomości społeczeństwa, że wcześniak to nie tylko mniejsze dziecko, to cała masa i szereg problemów, że wcześniakiem jest się całe życie.

Jednym z elementów obchodu tego dnia jest podświetlenie znanych budynków na fioletowo. Jest to znak solidarności z wcześniakami oraz ich rodzicami.

 

Dlaczego kolor fioletowy?

- Ten kolor na budynkach ma zaintrygować i dać do myślenia. Kolor fioletowy jest ciepły i przyjazny dla dzieci - to kolor nadziei, i właśnie taki ma być dla wcześniaków, które są naszą największa troską - mówi prof. dr hab. n. med. Maria Borszewska-Kornacka, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Bardzo często w ramach obchodów tego dnia tworzony jest łańcuch z dziecięcych skarpetek. Lekarze chcą w ten sposób zainteresować jak najwięcej osób losem „małych ludzi z wielkim bagażem” – wcześniaków.

Fundacja Wcześniak stworzyła także specjalne bransoletki – cegiełki, które można zakupić na stronie internetowej Fundacji

 

Jak świętowany jest Dzień Wcześniaka w Polsce?

Głównie przez kampanie w mediach oraz lokalne wydarzenia najczęściej organizowane przez szpitale czy fundacje, na których śpiewany jest także Ogólnopolski Hymn Wcześniaka.

W tym roku obchody w Polsce otrzymały honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP – Agaty Kornhauser-Dudy.

7 listopada w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej odbyła się konferencja „Wcześniak i co dalej? Medyczne i psychologiczne aspekty opieki nad dzieckiem przedwcześnie urodzonym”. Na konferencji były poruszane takie tematy jak: aspekty medyczne opieki nad wcześniakami, m.in. skuteczność profilaktyki przeciw wirusowi RS u tak małych i niedojrzałych dzieci, potrzeba rozszerzenia programu na kolejne grupy wiekowe i problemowe, w tym na noworodki z wadami serca, które oczekują na operację. Podkreślono jak ważna jest opieka psychologiczna dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych, co jest realizowane np. poprzez dostępność do psychologa w szpitalu oraz tworzenie regularnych i łatwodopstępnych Warsztatów Rodziców Wcześniaka. O potrzebie stałej i długotrwałej opieki nad wcześniakami świadczy szereg problemów, z którymi muszą się zmierzyć pediatrzy w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym.

A jakie wydarzenia będą organizowane w Twoim mieście?

 

Dąbrowa Górnicza

19 listopad, w godzinach 12:00-15:00

Energy FIT

ul.Królowej Jadwigi 25b, 41-300 Dąbrowa Górnicza

"Zapraszamy wszystkich wcześniaków z rodzicami i rodzeństwem, posłuchajmy swoich historii, wymieńmy się przeżyciami, doświadczeniami, tym, co za nami i tym, co przed nami. Zapraszamy każdego wcześniaka, w każdym wieku, maluszka i już dorosłego.Wcześniaki i ich rodziny – łączmy się!".

Informacje

 

Gdańsk

Organizator: Klinika Neonatologii UCK we współpracy z licznymi instytucjami i rodzicami organizuje obchody Światowego Dnia Wcześniaka

20 listopada 2016, godzina 9:00 - Loopy's World

"Drodzy Rodzice! Podczas tegorocznego Światowego Dnia Wcześniaka organizujemy zbiórkę na Pomorskie Hospicjum dla Dzieci​! Na ten moment najbardziej potrzebne są: PIELUCHOMAJTKI do 30 kg; ŚRODKI PIELĘGNACYJNE DO SKÓRY WRAŻLIWEJ"

Informacje

 

Kraków

Organizator: Ujastek Szpital Położniczo-Ginekologiczny "Ujastek" SP. z o.o., Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

"Serdecznie zapraszamy na obchody tego wyjątkowego święta Pacjentów Oddziału Neonatologii Szpitala Położniczo-Ginekologicznego UJASTEK oraz Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Pacjentów Oddziału Neonatologii wyjątkowe spotkanie, które odbędzie się 19 listopada o godz. 11.00 w Sali VIP MKS Cracovia w Krakowie (wejście od ul. Kałuży 1). Na uczestników spotkania czekają nie lada atrakcje: czytanie bajek, zajęcia plastyczne, balonowe fantazje, fantazje ruchowe, dogoterapia, malowanie twarzy, konkurs „Śpiewać każdy może”, przedstawienie „Pszczółka Maja”.

Gości spotkania gorąco zachęcamy do przyniesienia ze sobą małych skarpetek, z których utworzony zostanie skarpetkowy łańcuch przyjaźni. W trakcie wydarzenia zabrzmi Ogólnopolski Hymn Wcześniaków.

Informacje

 

Poznań:

Organizator: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Pierwszy Światowy Dzień Wcześniaka na Polnej, 17 listopada, godzina 16.15-20.00

"Zapraszamy serdecznie rodziców naszych małych Pacjentów Oddziału Neonatologicznego oraz Izolacyjnego Noworodka na pierwszy Dzień Wcześniaka. Dzień ten będzie miał inny charakter niż Piknik - w tym dniu chcemy pomóc Wam drodzy Rodzice. Na to spotkanie zaplanowaliśmy prelekcje naszych pediatrów, neurologa dziecięcego oraz okulisty. Swoje historie opowiedzą Wam też Rodzice, którzy mają już ten ciężki etap za sobą". 

Informacje

 

Ruda Śląska

"SERDECZNIE ZAPRASZAMY rodziców wcześniaków wraz z dziećmi na obchody Światowego Dnia Wcześniaka 19 listopada 2016 r. w godzinach od 9:30 do 14:00 w EJBISI - Przedszkolu Lingwistycznym z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi Ruda Śląska - Halemba, ul. Kłodnicka 54a

'Wielka walka małych stópek' to nasze tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Wcześniaka.

W programie obchodów: warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej; spotkania informacyjno-doradcze z: terapeutą SI, rehabilitantem, logopedą, psychologiem, doradcą laktacyjnym i doradcą chustowania; zabawy dla dzieci z animatorką; zabawy muzyczno-rytmiczne; sesja fotograficzna; zajęcia plastyczne.

Opiekunów zapraszamy na słodki poczęstunek oraz do skorzystania z porad kosmetycznych firmy Yasumi z Dąbrowy Górniczej. Ważne: Prosimy o przyniesienie obuwia zmiennego! Zapisy (liczba miejsc ograniczona): wczesniakowo@gmail.com".

Informacje

Źródła

1. D. L. Wechsler Linden, E. Trenti Paroli Emma, M. D. Wechsler, Wcześniak. Pierwsze 6 lat życia, Wydawnictwo Lekarskie, PZWL 2007.

2. Dziś Światowy Dzień Wcześniaka. Budynki zaświecą na fioletowo, dostępne on line: 09.11.2016.

http://www.tvp.info/22657641/dzis-swiatowy-dzien-wczesniaka-budynki-zaswieca-na-fioletowo

3. M. Dobrołowicz, Rodzice czasami boją się dotknąć swoje dziecko". O Dniu Wcześniaka rozmawiamy z prof. Marią Borszewską-Kornacką, dostępne on line: 09.11.2016.

http://mamadu.pl/115225,rodzice-czasami-boja-sie-dotknac-swoje-dziecko-o-swiatowym-dniu-wczesniaka-rozmawiamy-z-prof-maria-borszewska-kornacka

4. Fundacja Wcześniak, dostępne on line: 09.11.2016. http://www.wczesniak.pl

5. Szpital Karowa, Wcześniak i co dalej, dostępne on line: 10.11.2016.  http://www.szpitalkarowa.pl/aktualnosci/349-wczesniak-i-co-dalej

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2021>

pnwtśrczptsbnd
1
3
5
6
9
Packaging [R]evolution
2021-06-09 do 2021-06-09
10
11
12
13
15
16
VIII KONGRES POLSKA CHEMIA 2021
2021-06-16 do 2021-06-16
EUROBIOTECH Online 2021
2021-06-16 do 2021-06-16
17
Beauty Innovations 2021 ONLINE
2021-06-17 do 2021-06-18
19
GENialne terapie
2021-06-19 do 2021-06-19
20
LNE ONE DAY
2021-06-20 do 2021-06-20
21
22
23
25
26
27
29
Korzyści z automatycznego ważenia
2021-06-29 do 2021-06-30
PHARM Connect Congress 2021
2021-06-29 do 2021-06-30
30
1
3
4
Newsletter