Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wypoczywaj bezpiecznie – zadbaj o swoją skórę przed urlopem!
„Bezczynne” opalanie na plaży w egzotycznych krajach, wędrówki górskimi szlakami czy poznawanie kultury i tradycji innych krajów – niezależnie od tego, w jaki sposób spędzimy najbliższy okres urlopowy, musimy pamiętać o najważniejszej zasadzie wyjazdów wakacyjnych – bezpieczeństwie. Podczas okresu letniego jesteśmy narażeni m.in. na intensywne promieniowanie słoneczne, które niesie ze sobą wiele zagrożeń dla naszego zdrowia. Jak bezpieczne odpoczywać podczas wakacji i dlaczego tak ważna jest codzienna profilaktyka – odpowiada dr n. med. Krzysztof Tosiak, dermatolog-wenerolog w Centrum Medycznym Damiana.

 

Odpoczywaj bezpiecznie!

Zbyt intensywna ekspozycja na słońce może doprowadzić do bólu głowy lub oczu, przyspiesza starzenie się skóry (wpływając m.in. na powstawanie zmarszczek), a także zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Wśród nich szczególnie niebezpieczny jest czerniak, czyli odmiana nowotworu złośliwego, który wywodzi się z melanocytów. Zdecydowana większość zmian chorobowych zlokalizowana jest na skórze, jednak czerniak może atakować również m.in. błonę naczyniową oka czy poszczególne odcinki układu pokarmowego. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z możliwości, które stwarza piękna pogoda (np. wizyty na plaży), należy jednak przestrzegać kilku prostych zasad, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym.

– Po pierwsze, powinniśmy zdecydowanie ograniczyć opalanie w godzinach 11-16, kiedy jesteśmy narażeni na najmocniejsze promieniowanie słoneczne. Po drugie, w okresie letnim zapewnijmy naszej skórze odpowiednie zabezpieczenie w postali kremów do opalania – naszym kryterium wyboru nie powinna być cena, popularność, ani marka produktu, tylko rzeczywista ochrona, którą jest w stanie zapewnić naszej skórze. W praktyce oznacza to, że krem powinien zawierać odpowiedni filtr UV – nie mniejszy niż 30 SPF dla dorosłych i 50 SPF dla dzieci – mówi dr n. med. Krzysztof Tosiak, dermatolog-wenerolog w Centrum Medycznym Damiana.

 

Co możemy zrobić dla zdrowia naszej skóry?

Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest również regularna samokontrola naszej skóry. Naszą uwagę powinno zwrócić szczególnie pojawienie się nowych znamion oraz zmiany w obrębie starych „pieprzyków”. Do niepokojących objawów należą przede wszystkim:

* asymetryczny układ;

* nieregularny kształt;

* nierówne lub postrzępione brzegi;

* średnica przekraczająca 4 mm;

* nierównomierne rozłożenie barw w obrębie zmian skórnych.

– „Pieprzyki”, czyli znamiona barwnikowe charakteryzują się zazwyczaj regularnym kształtem i budową oraz jednorodnym zabarwieniem. Natomiast wszystkie wymienione powyżej symptomy, mieszczą się w definicji zmian atypowych, dlatego powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u dermatologa. Bardzo wielu pacjentów decyduje się również na profilaktyczną kontrolę przed wakacjami i po ich zakończeniu, nawet w sytuacji, gdy nie zauważyli żadnych niepokojących zmian skórnych. To bardzo dobra praktyka! Warto bowiem zaznaczyć, że kontrola naszego ciała pod kątem potencjalnych zmian skórnych powinna odbyć się dwa razy w ciągu roku. Czerniak bowiem nie od razu daje widoczne objawy, a zmiany skórne mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach. Poddając się regularnym kontrolom mamy pewność, że nawet w przypadku wykrycia niepokojących objawów, specjalista posiada możliwość natychmiastowego wdrożenia skutecznego leczenia. To niezwykle istotne, ponieważ wykrycie czerniaka w początkowej fazie jego rozwoju, daje niemal 100%-ową szansę na całkowite pokonanie choroby – dodaje dr n. med. Krzysztof Tosiak.

 

Jak wygląda kontrola zmian skórnych?

Współczesna medycyna stwarza wiele możliwości przeprowadzania specjalistycznych badań, które pozwalają zdiagnozować i skutecznie leczyć wszelkie zmiany (w tym nowotworowe) na naszej skórze. Kompleksowej kontroli zmian obecnych na naszym ciele możemy dokonać podczas jednej wizyty. Dermatolog wykorzystując nowoczesny sprzęt może przeprowadzić badanie obejmujące mapowanie wszystkich znamion, czyli tzw. videodermatoskopię. Specjalna głowica zakończona kamerą pozwala wyświetlić na ekranie monitora obraz wszelkich zmian skórnych, wykonać szczegółowe zdjęcia oraz dokonać analizy porównawczej wyników uzyskanych podczas obecnego i ostatniego badania. Do najważniejszych czynników oceny należą odpowiednie wzorce i struktury dermoskopowe. Niesymetryczne i nieregularne zmiany z obecnością atypowych struktur dermoskopowych mogą oznaczać zmiany chorobowe. Wówczas, lekarz specjalista wypisze skierowanie na biopsję danego fragmentu lub zarekomenduje chirurgiczne usunięcie zmiany melanocytowej.

Więcej informacji dotyczących profilaktyki i ochrony przed nowotworami skóry, można znaleźć na stronie internetowej – czerniak.damian.pl.

KOMENTARZE
news

<Luty 2021>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Newsletter