Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Powiększanie piersi z systemem BRAVA – działanie i wykorzystanie
Powiększanie piersi to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który wykonywany jest coraz częściej. Technik tego zabiegu jest wiele, przez lata były one wciąż ulepszane i nadal powstają nowe. Choć powiększenie piersi zazwyczaj kojarzy się z inwazyjnym zabiegiem wszczepienia implantu, to warto wiedzieć, że istnieje metoda mniej inwazyjna z wykorzystaniem tzw. systemu BRAVA.

 

Technika BRAVA stworzona została dla kobiet chcących powiększyć biust bez operacji, użycia kremów czy tabletek. Idealnie sprawdza się w przypadku, gdy piersi straciły kształt np. po karmieniu piersią, jest również z powodzeniem wykorzystywana do rekonstrukcji piersi po zabiegach chirurgicznych czy do korekcji tzw. piersi tubularnych.

Lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku to moment przełomowy dla nieinwazyjnych, naturalnych, bo z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej, technik modelowania piersi. Niezaprzeczalnie istotną rolę odegrał w tym procesie doktor Roger Khouri, amerykański chirurg plastyczny, który opracował system BRAVA, opierający się na zastosowaniu aparatu próżniowego.

Wspomniany aparat ma formę stanika, z możliwością dobrania rozmiaru indywidualnie do pacjentki. Składa się z dwóch hipoalergicznych, plastikowych miseczek z silikonowymi uszczelkami. Przylegają one bezpośrednio do ciała pacjentki na tyle szczelnie, by móc wytworzyć odpowiednie podciśnienie, regulowane za pomocą niewielkiego urządzenia, podłączonego silikonowym przewodem do miseczek. Urządzenie zasilane jest na baterie. Całość utrzymywana jest za pomocą siateczkowego stanika.

Pacjentka przez 4 do 6 tygodni, 10 godzin dziennie nosi ten specjalny stanik. Poprzez stale wytwarzane podciśnienie dochodzi do rozciągania tkanek wewnątrz piersi i skóry, tym samym zwiększa się objętość piersi, poprawia się ich ukrwienie, a także tworzą się nowe włókna kolagenowe.

Wymienione efekty działania systemu BRAVA wraz z następczym lipoliftingiem (przeszczepem tłuszczu) tworzą w całości naturalny, małoinwazyjny sposób powiększania biustu – metoda BRAVA + AFT (Autologous Fat Transfer – autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej). Tkanka tłuszczowa pobrana od pacjentki z miejsc, gdzie jest jej nadmiar (w trakcie zabiegu liposukcji), jest następnie przeszczepiana do przygotowanych wcześniej piersi. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa do 2 godzin.

Mała inwazyjność zabiegu ma wpływ na czas rekonwalescencji, który również jest stosunkowo krótki, ponieważ trwa od 2 do 7 dni. Pacjentka w tym czasie nosi biustonosz, a także uciskowe ubrania w miejscach, z których pobierano tkankę tłuszczową. Po kilku tygodniach kobieta może wrócić do pełnej aktywności fizycznej.

Na podstawie danych przedstawionych przez samego doktora Khouri, w wieloletnich badaniach nad efektywnością jego systemu, wiadomo, iż wydajność wszczepianej tkanki tłuszczowej sięgała nawet 80%. Metoda BRAVA daje dobry i trwały efekt estetyczny, jest bezpieczna dla kobiet po rekonstrukcji piersi z następczą radioterapią, skuteczna w korygowaniu asymetrii piersi, idealna dla kobiet, które boją się inwazyjnych zabiegów wszczepiania implantów.

Według dr n. med. Tadeusza Witwickiego, specjalisty z chirurgii plastycznej, byłego adiunkta w Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie, a od 20 lat prowadzącego własną praktykę lekarską, istotną zaletą sytemu i metody BRAVA jest jej wspomniana „naturalność”. W wywiadzie udzielonym dla Gazety Stowarzyszenia „AMAZONKI” WARSZAWA-CENTRUM, dr Witwicki zwraca uwagę na to, iż przeszczepiony tłuszcz staje się integralną częścią ciała pacjentki, co w efekcie oznacza, że rozmiar piersi zmienia się również w zależności od zmiany wagi ciała pacjentki.

Zawsze jednak trzeba pamiętać o wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, który pomoże wybrać odpowiednią metodę rekonstrukcji piersi, możliwie najbezpieczniejszą i mogącą zapewnić oczekiwane efekty.

 

Zródła: 

plasticsurgery.org; miamibreastcenter.com; brava.com; Wywiad z dr Tadeuszem Witwickim dla Gazety Stowarzyszenia „AMAZONKI” WARSZAWA-CENTRUM, kwiecień 2015

KOMENTARZE
news

<Luty 2020>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
Newsletter