Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Penetracja przeciwutleniaczy o różnej lipofilności przez skórę
20.02.2013

Przeciwutleniacze odgrywają istotną rolę w ochronie skóry przed niebezpiecznymi warunkami środowiska. Ponieważ skóra jest stale narażona na szkodliwe promieniowanie UV, przeciwutleniacze endogenne obecne w powierzchniowych warstwach skóry neutralizuję aktywne formy tlenu.

Z biegiem czasu, ilość przeciwutleniaczy zmniejsza się i skóra traci swoje właściwości ochronne. Najnowsze badania dowodzą, że miejscowe uzupełnienie skóry w antyutleniacze pomaga uzupełnić tę stratę i zwalczać stres oksydacyjny.

Celem badania przeprowadzonego przez Abla i Banga było dostarczenie antyoksydantów miejscowo i ocenienie jaka ilość antyoksydantów pozostanie w warstwie rogowej skóry, a jaka przedostanie się w jej głębsze warstwy, a dokładniej w warstwę podstawną skóry.

Polifenole takie jak katechiny, resweratrol i kurkumina oraz witaminy takie jak retinol o różnych właściwościach lipofilnych zostały dostarczone poprzez  skórę przy użyciu glikolu propylenowego jako nośnika. Ilość w warstwie rogowej skóry i w głębszych warstwach została określona za pomocą ekstrakcji tych związków ze skóry użytej w badaniu. Próbki były analizowane za pomocą chromatografii cieczowej (HPLC).

Wszystkie cztery przeciwutleniacze (katechiny, resweratrol, kurkumina oraz retinol) przenikały do skóry przy pomocy glikolu propylenowego jako nośnika. Ilość antyutleniaczy w warstwie rogowej była następująca: katechin było więcej niż resweratrolu, natomiast stężenie resweratrolu było porównywalne ze stężeniem retinolu. Najmniej było kurkuminy. W warstwie podstawnej skóry najwięcej było retinolu, natomiast katechiny, resweratrol oraz kurkimina były w podobnych ilościach.

Prawie cała ilość katechin, resweratrolu, kurkuminy (bo aż 90% polifenoli) została zatrzymana w warstwie rogowej, natomiast tylko 10% przeszło dalej do warstwy podstawnej skóry. W przeciwieństwie do retinolu, którego to tylko 10% zatrzymanych zostało w warstwie rogowej, natomiast 90% przedostało się do warstwy podstawnej skóry. Stąd też wniosek końcowy, że polifenole (katechiny, resweratrol i kurkumina) wykazywały  duże stężenie w warstwie rogowej podczas gdy retinol wykazał wysoką akumulację w warstwie podstawnej skóry.


Przeczytaj również:

Badania in vitro składników aktywnych kosmetyków, a ich rzeczywiste działanie w żywym organizmie.

Rodzaje pigmentów używanych w kosmetyce kolorowej


 

Dominika Andrys

Żródło: M. J. Abla, A. K. Banga“Quantification of skin penetration of antioxidants of varying lipophilicity”, International Journal of Cosmeic Science 2013, 35, 19-26.

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2028>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter