Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Hydrolaty w kosmetyce - naturalna pielęgnacja każdego typu skóry
Hydrolaty, powszechnie znane także jako wody kwiatowe to nic innego, jak produkt procesu destylacji z parą wodną poszczególnych części lub całych świeżych roślin. Jednym z produktów jest faza oleista, którą stanowi olejek eteryczny, natomiast fazę wodną stanowi hydrolat, który zawiera cenne substancje biologicznie aktywne rozpuszczalne w wodzie. Woda kwiatowa zawiera także niewielkie ilości (od 0,02 do 0,5%) olejku.

 

 

Hydrolaty odnajdują zastosowanie w codziennej pielęgnacji twarzy. Z powodzeniem mogą zastępować tonik, można zatem stosować je bez rozcieńczenia bezpośrednio na twarz. Bez problemu możemy mieszać różne hydrolaty, przez co wzmacniamy ich działanie. Przykładowo, mieszanka hydrolatu rumiankowego z oczarowym będzie skuteczna w pielęgnacji skóry trądzikowej. Ponadto, mogą być też wykorzystane jako faza wodna w produkcji emulsji, wzbogacając w ten sposób produkt w cenne składniki aktywne. Z racji właściwości regeneracyjnych, kojących i łagodzących, można je także stosować bezpośrednio po depilacji. W ten sposób zapewnimy skórze ukojenie oraz wyeliminujemy powstawanie podrażnień. Często stosowane są jako okład na oczy w celu ukojenia zmęczonej skóry wokół nich. Hydrolaty bez wątpienia można stosować do rozrabiania masek w proszku (alg, glinek) oraz do zwilżenia skóry przed peelingiem kawitacyjnym. Hydrolat można również stosować jako mgiełkę w celu odświeżenia i nawilżenia skóry oraz włosów. Są również wykorzystywane do aromaterapii. Jest to naturalny półprodukt o korzystnych właściwościach pielęgnacyjnych. Hydrolaty nie wywołują podrażnień i są bezpieczne w stosowaniu. Nie powinny ich stosować jedynie osoby uczulone na roślinę, z której pozyskany został hydrolat.

 

Hydrolat różany

Jednym z bardzo dobrze znanych hydrolatów jest hydrolat różany, zwany też wodą różaną. Dzięki zawartym składnikom aktywnym, działa łagodząco, kojąco, regeneracyjnie i nawilżająco. Poprawia mikrokrążenie skóry oraz łagodzi podrażnienia. Minimalizuje zaczerwienienia obecne na twarzy oraz delikatne obrzęki. Niweluje uczucie ściągnięcia po myciu. Woda różana może być także stosowana w przypadku cery skłonnej do wyprysków, gdyż wykazuje również działanie antyseptyczne. Generalnie jednak, zalecana jest do pielęgnacji cery suchej, wrażliwej, naczyniowej. Posiada intensywny, różany zapach.

 

Hydrolat oczarowy

Kolejnym znanym ze swoich właściwości jest hydrolat oczarowy. Bardzo dobrze sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej i zanieczyszczonej. Składniki aktywne obecne w hydrolacie działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwutleniająco. Ponadto, uszczelniają naczynia krwionośne i regulują krążenie podskórne. Woda oczarowa zmniejsza wydzielanie sebum, przez co zapobiega powstawaniu zaskórników. Posiada dość niskie pH, co wzmacnia działanie przeciwtrądzikowe, jednak w przypadku wystąpienia podrażnienia, należy stopniowo przyzwyczajać skórę do stosowania tego typu preparatu. Może być stosowany w pielęgnacji cer tłustych, zanieczyszczonych, a także z tendencją do występowania teleangiektazji.

 

Hydrolat z drzewa herbacianego

Wykazuje silne działanie antyseptyczne, oczyszczające, przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz regeneracyjne. Zwęża pory skóry, normalizuje wydzielanie łoju, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Polecany do stosowania w przypadku łojotoku, łupieżu i trądziku. Odświeża i oczyszcza skórę oraz zapobiega zakażeniom.

 

Hydrolat Neroli

Hydrolat Neroli, czyli hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy, doskonale sprawdzi się w pielęgnacji każdej cery. Nadaje jej świeży i promienny wygląd, nawilża ją i przywraca właściwe pH. Ponadto, subtelnie wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia ją i delikatnie napina, ściąga pory oraz zapobiega powstawaniu niewielkich wyprysków. Posiada intensywny kwiatowo-cytrusowy zapach.

 

Hydrolat rumiankowy

Rumianek jest dość powszechnie znaną rośliną w świecie kosmetyków organicznych. Powzala na ukojenie skóry, złagodzenie jej, nawilżenie i zregenerowanie. Skutecznie eliminuje podrażnienia, stany zapalne i łuszczenie się skóry. Działa silnie antyseptycznie oraz dobrze wspomaga gojenie skóry. Ponadto, sprawdzi się w pielęgnacji cery naczynkowej i wrażliwej.

 

Hydrolat miętowy

Pozyskiwany jest ze świeżych liści mięty. Może być stosowany przez posiadaczki każdego rodzaju cery. Odświeża, chłodzi i tonizuje ją. Przynosi ulgę rozgrzanej słońcem czy zmęczeniem skórze. Działa także nawilżająco, regeneracyjnie i wzmacniająco.

Wyżej opisane hydrolaty to jedynie część dostępnych na rynku wodnych produktów destylacji z parą wodną surowców kwiatowych. Jak widać, wykazują różne właściwości. Mimo, iż każdy z nich tonizuje, nawilża i odświeża skórę, poszczególne hydrolaty działają w sposób selektywny w przypadku poszczególnych problemów skórnych. Dlatego też posiadaczka każdego typu cery bez problemu odnajdzie odpowiedni dla jej cery hydrolat.

KOMENTARZE
news

<Maj 2021>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter