Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Roślinne komórki macierzyste w kosmetologii – wywiad z technolog produkcji w firmie Bielenda Panią Barbarą Kozioł
20.10.2011

Zastosowanie roślinnych komórek macierzystych (ang. stem cells) w kosmetologii to odkrycie przełomowe i bez wątpienia należy do grona najważniejszych kosmetycznych innowacji ostatnich lat. Ich niezwykłe właściwości wykorzystała między innymi firma Bielenda, wprowadzając na rynek serię kosmetyków In Vitro. O działaniu roślinnych komórek macierzystych rozmawiamy z Panią Barbarą Kozioł, technolog produkcji w firmie Bielenda.

W czym tkwi wyjątkowość roślinnych komórek macierzystych?

Komórki macierzyste pełnią bardzo ważną rolę. Dzięki nim skóra nieustannie odradza się i odbudowuje. Opóźniają wszystkie widoczne procesy starzenia. Ich żywotność jest o wiele dłuższa niż reszty komórek w organizmie człowieka. Ze względu na swoje przeznaczenie posiadają naturalnie większą wytrzymałość i są lepiej chronione. Badania w dziedzinie genetyki dowiodły, że komórki roślinne w swoich wnętrzach zawierają substancje o podobnych właściwościach do tych, które biorą udział w procesach metabolicznych zachodzących w komórkach macierzystych skóry. Badania udowodniły przy tym duże zdolności penetracji roślinnych komórek macierzystych (dzięki zamknięciu ich w liposomach) w głąb skóry oraz przeciwdziałanie wpływom czynników środowiska zewnętrznego, takich jak na przykład promieniowanie UV, które przyspiesza proces starzenia się skóry.

W jaki sposób komórki macierzyste oddziałują na skórę i jakie są efekty ich stosowania?

Roślinne komórki macierzyste wspomagają funkcje komórek macierzystych w skórze, dzięki czemu dbają o kondycję skóry od podstaw. Zastosowanie roślinnych komórek macierzystych w kosmetyce oznacza nowe możliwości opóźnienia procesów starzenia się skóry poprzez ochronę komórek macierzystych. Zmniejszenie potencjału regeneracyjnego skóry, a w końcu jej starzenie, jest konsekwencją obniżenia aktywności komórek macierzystych. Chroniąc te komórki, pomagamy skórze w ciągłej regeneracji. Odrodzenie skóry komórka po komórce przynosi najbardziej naturalne, skuteczne i długotrwałe ożywienie jej na nowo.

Jak wygląda „droga” komórek macierzystych od momentu pozyskania materiału roślinnego po zamknięcie ich w liposomach?

Na początku materiał roślinny, tzw. biomasa, poddawana jest działaniu wysokiego ciśnienia. Następnie przeprowadzamy lizę, czyli proces, w którym następuje rozpad komórek poprzez dezintegracje błony i uwolnienie ich zawartości do środowiska. Zawartość tę zamykamy w liposomach – strukturachpowstających samoistnie z fosfolipidów. Mają postać pęcherzyków wypełnionych wodą i otoczonych podwójną warstwą lipidową. Zwiększają one zdolność do penetracji w głąb skóry. Specjalne mikroskładniki, zawarte w tak przygotowanym materiale, wpływają na aktywność genów, regulują funkcjonowanie komórek macierzystych oraz stymulują ich ochronę.

Jakie dokładnie komórki macierzyste znajdują się w składzie kosmetyków z serii In Vitro?

W serii kosmetyków In Vitro zostały zastosowane komórki macierzyste otrzymywane z jabłoni Malus Domestica, z gatunku Uttwiler Spätlauber. Surowiec uzyskiwany jest z sadzonek pochodzących ze Szwajcarii, uprawianych od połowy XVIII wieku. W przypadku dobrego materiału genetycznego rośliny, i tym samym prawidłowo funkcjonującej tkanki komórek macierzystych, da ona najwyższej jakości owoce, o wyjątkowej trwałości. Dlatego materiał do otrzymywania komórek macierzystych pobiera się z wyselekcjonowanych drzew rosnących na obszarach o mniej zaawansowanym i intensywnym rolnictwie. W bioreaktorze następuje proces przetwórczy materiału. Sukcesem było otrzymanie stabilnych komórek macierzystych, które długo zachowują swoją aktywność i charakteryzują się dużą skutecznością działania na skórę.

 Jak przedstawia się skuteczność stosowania preparatów z serii In Vitro w badaniach in vitro i i vivo?

Aby sprawdzić oddziaływanie roślinnych komórek macierzystych jabłoni na komórki macierzyste skóry, przeprowadzono badania in vitro na komórkach macierzystych z krwi pępowinowej. Wykazały one, że roślinne komórki macierzyste wpływają pozytywnie na wzrost i poliferację komórek macierzystych skóry. Chronią je przed zniszczeniami spowodowanymi promieniowaniem UV. Pobudzają określone geny zaangażowane w opóźnianie procesów starzenia, chronią przed stresem oksydacyjnym oraz aktywują naprawę DNA komórki. W badaniach in vivo wykazano bardzo silny efekt przeciwzmarszczkowy preparatu zawierającego roślinne komórki macierzyste jabłoni. Zaobserwowano znaczącą redukcję głębokości zmarszczek, która sprawdzana była po 2 i 4 tygodniach i wyniosła odpowiednio 8% i 15%.

Serdecznie dziękuję za udzielenie wywiadu.


red. Małgorzata Przybyłowicz

KOMENTARZE
news

<Maj 2019>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
11
12
15
19. Central European BioForum
2019-05-15 do 2019-05-16
16
18
19
20
23
Chemia dla urody
2019-05-23 do 2019-05-23
25
26
28
31
1
2
Newsletter