Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Escherichia coli w produkcji biopaliw
07.09.2010
Bakterie E.coli kojarzą się z chorobami i zatruciem pokarmowym, jednak mogąbyć one również kluczem do przyszłości energii odnawialnej.
Desmond Lun – prof. nadzw. Z Rutgers University bada jak modyfikować bakterie E.coli do produkcji paliwa biodiesel otrzymywanego z kwasów tłuszczowych.

“Jeśli stworzymy organism do produkcji paliwa biodiesel, otrzymamy nowy sposób przechowywania i użytkowania energii.”-powiedział Lun. Tworzenie odnawialnych źródeł energii poprzez produkcję paliw np. otrzymywanie etanolu z kukurydzy, jest powszechną praktyką w dążeniach do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.

Jak twierdzi Lun: “Powszechnie wiadomo, że wytwarzanie paliw z produktów żywnościowych nie jest dostatecznie trwały. Jest to zbyt drogi sposób i konkuruje on z rynkiem źródeł żywności.”

Jedną z możliwości jest modyfikacja E.coli w celu nadprodukcji kwasów tłuszczowych, stosowanych w wytwarzaniu biodiesel’a.

“Cząsteczki kwasów tłuszczowych nie różnią się znacząco od cząsteczek innych paliw.” –powiedział Lun. „Paliwo biodiesel można bardzo łatwo wygenerować. Bakterie E.coli są używane w laboratoriach od ponad 60 lat i są już bardzo dokładnie zbadane. Wiemy dużo na temat ich informacji genetycznej i sposobów jej modyfikacji.”

Profesor Lun tworzy komputerowe modele E.coli w celu określenia przewidywanych zmian po przeprowadzeniu planowanych modyfikacji. Zmiany te mogą obejmować usunięcie enzymów, aby zwiększyć produkcję kwasów tłuszczowych.

“Nazywamy to biologią syntetyczną. Jest to kolejny etap inżynierii genetycznej. Zamiast wprowadzać zmiany w konkretnych genach, modyfikujemy duże fragmenty genomu. Wprowadzamy nowe cechy zamiast zmieniać już istniejące.”

“ Unikalnym aspektem mojej pracy jest nacisk na tworzenie modeli komputerowych. Nawet proste bakterie są niezwykle złożone. Moja praca może przyspieszyć pracę nad rozwojem procesu modyfikacji tych organizmów.”

Produkcja kwasów tłuszczowych w zmienionych bakteriach będzie wzmocniona, co toruje drogę do produkcji biopaliw. Profesor Lun współpracuje z naukowcami z Harvard University. Wykłada na Camden Campus of Rutgers.

red. Marta Cipińska
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2019>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter