Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
A może elektrostymulacja? Powiedz migrenie bye bye!
Pacjenci cierpiący na uporczywe bóle głowy mają alternatywę. Zamiast farmakologii powodującej liczne efekty uboczne, mogą skorzystać z bezpiecznej, nowatorskiej metody, tzw. opaski przeciwmigrenowej. W marcu 2014 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła urządzenie do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Teraz można je kupić również w Polsce!

Zgodnie z definicja Międzynarodowego Komitetu Klasyfikacji Bólów Głowy to częste, przewlekle napadowe bóle głowy o bardzo dużym natężeniu. - Dla mnie silny ból głowy to taki, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ból migrenowy zlokalizowany jest w zakresie unerwienia pierwszej gałęzi nerwu trójdzielnego. Miejsca, o których mowa to czoło, oko i skroń po jednej stronie – mówi dr Małgorzata Malec- Milewska specjalista anestezjolog, kierownik Poradni Leczenia Bólu CMKP. Według statystyk napad migreny może trwać nawet 3 dni bez przerwy i powtarzać się kilka razy w miesiącu. Można go zniwelować stosując popularne leki przeciwbólowe. Jednak co czwartemu pacjentowi taka terapia nie pomaga. Najczęściej leki jedynie łagodzą ból, a nie likwidują dolegliwości całkowicie. Po krótkim czasie atak powraca, a organizm coraz słabiej reaguje na kolejne dawki leku.

Lepsze efekty przynosi leczenie preparatami o dedykowanym działaniu przeciwmigrenowym z grupy tzw. tryptanów. Jednak i one, podobnie jak leki przeciwbólowe, nawet u połowy osób cierpiących na bóle migrenowe wywołują poważne skutki uboczne:

  • spadki ciśnienia
  • nietolerancja pokarmowa
  • wzrost wagi
  • zaburzenia koncentracji i pamięci

Takiego zagrożenia nie niesie ze sobą technologia pod nazwą Cefaly opracowana przez belgijskich naukowców. Wykorzystuje ona stymulację nerwu trójdzielnego za pomocą impulsu elektrycznego. Urządzenie CEFALY podłączone do umieszczonej na czole elektrody wysyła impuls elektryczny do gałęzi czołowych nerwu trójdzielnego, co skutkuje zmniejszeniem bólu, a nawet przerwaniem ataku migreny. Regularne stosowanie urządzenia działa również prewencyjnie - zmniejsza częstotliwość ataków, skraca czas ich trwania i sprawia, że są mniej bolesne.

Wystarczy usiąść wygodnie na ok. 20 minut, złożyć na głowę urządzenie CEFALY i nacisnąć przycisk. W przeciwieństwie do alternatywnych terapii leczenia migreny takich jak zastrzyki z toksyny botulinowej czy inwazyjne formy elektrostymulacji z wykorzystaniem elektrod wszczepionych do mózgu, metoda może być stosowana samodzielnie, w domu, bez konieczności przeprowadzania zabiegu przez lekarza.

Jak dowiodły badania kliniczne przeprowadzone przez prof. Jeana Schoenena z Uniwersytetu w Liege, terapia jest bardzo bezpieczna. Przede wszystkim nie obciąża ani układu pokarmowego, jak tradycyjne leki, ani układu krwionośnego. Nie wpływa też niekorzystnie na inne organy wewnętrzne takie jak wątroba czy nerki, które w przypadku farmakoterapii odpowiadają za wchłanianie i transport substancji chemicznych w organizmie. Dawka pola elektromagnetycznego generowanego przez CEFALY jest mniejsza niż podczas oglądania telewizji.

Interesujący jest fakt, że opaska antymigrenowa CEFALY, która trafiła na Polski rynek, różni się od wersji amerykańskiej. Udostępnia aż 3 programy terapeutyczne:

  • hamujący ból w trakcie ataku
  • prewencyjny
  • relaksacyjny

W Polsce z powodu migreny cierpi ponad 4 mln osób. Na jej postać przewlekłą, w której ataki bólu występują przez ponad 15 dni w miesiącu, choruje ok. 800 tys. osób. 3/4 ofiar migreny to kobiety. Wśród pań w wieku 25-35 lat skarży się na nią co trzecia. Wielu z nich uniemożliwia to normalne funkcjonowanie w pracy i rodzinie.

Jak dowiodły ba

Źródła

http://www.abcmigrena.pl/czym-jest-migrena-rozpoznanie-choroby

KOMENTARZE
news

<Maj 2020>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter