Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Żel do stosowania miejscowego na... migreny
Każdy kto chociaż raz musiał zmierzyć się z migrenowym bólem głowy wie, że to nie fanaberia. Rzeczy, które potrafią wywołać napad są często banalne – zapach, zdenerwowanie, chwila relaksu po ciężkim dniu... Niebanalne są już jednak objawy, które mogą przygwoździć pacjenta do łóżka nawet na kilka dni. Wśród wielu leków na „chorobę hrabianek” swoich sił próbuje żel.

 

Substancją czynną tego szybkodziałającego żelu jest ketoprofen, czyli jeden z najsilniejszych niesterydowych leków przeciwzapalnych. W badaniach stwierdzono wyraźne zmniejszenie odczucia bólu u pacjentów z ciężką migreną z aurą i bez w porównaniu z placebo. Dodatkowo ketoprofen w żelu ma niewiele działań niepożądanych i wydaje się być opcją stosunkowo bezpieczną.

-Te badania rzucają nowe światło na przyszłe sposoby terapii migreny. Zastosowanie ketoprofenu w żelu daje nadzieje na racjonalne przerwaniu patologicznych sygnalizacji ze strony nerwu trójdzielnego. Kolejny etap badań klinicznych może pomóc znacząco zmienić praktykę neurologiczną zwiastując nową erę zabiegów przezskórnych – podkreśla główny współautor badania prof. Wolfganag Liedtke z Uniwersytetu w Północnej Karolinie, USA.

Niesterydowe leki przeciwzapalne działają poprzez hamowanie enzymu cyklooksygenazy, który odpowiada za syntezę prostanoidów z kwasu arachidonowego, uwolnionego z fosfolipidów błon komórkowych przez fosfolipazę A2. Wyodrębniono dwie postacie tego enzymu. COX-1 występuje zawsze w organizmie, zaś COX-2 jest indukowana przez procesy zapalne. COX-1 jest odpowiedzialna za syntezę prostaglandyn spełniających funkcje fizjologiczne. COX-2 jest odpowiedzialna za syntezę prostaglandyn pozapalnych w miejscu zapalenia. Ketoprofen hamując enzym zmniejsza zapalenie neurogenne, które uważane jest obecnie za kluczowy czynnik związany z rozwojem napadów migreny.

Badanie objęło 42 osoby w wieku od 18 do 65 lat, którzy od czasu do czasu doświadczali napadów migrenowych z aurą lub bez. Probanci zostali poinstruowani, aby w radzie napadu zastosować ilość ziarnka grochu żelu na skórze nad oboma  końcami nerwu trójdzielnego (w sumie 6 określonych punktów). Oceniano skuteczność działania od nałożenia preparatu w określonych odstępach czasowych do 24 godzin od aplikacji. Stwierdzono znaczną różnicę i szybsze opanowanie objawów w grupie stosującej żel niż w tej, w której posłużono się placebo.  77% osób deklarowało ulgę w bólu, a 45% duże jego zmniejszenie w przeciągu 2 godzin od posmarowania. Ketoprofen dodatkowo ma zdolności do kumulowania się w tkance, stąd działanie żelu utrzymuje się jeszcze długo po aplikacji miejscowej. Taki mechanizm działania przemawia za tym, aby specyfik stosować raz dziennie jako forma zapobiegania migren. Dodatkowo eliminuje się problem nadużywania leków doustnych przez pacjentów, a w szczególności tych, które szkodzą na przewód pokarmowy (wrzody, krwawienia).

Potrzeba niesie usługę, ale należy uważać na oszustów. Żel z ketoprofenem jest dopiero w 3 fazie badań klinicznych. Tymczasem w Internecie można spotkać się już z podróbkami niewiadomego pochodzenia. Zresztą to nie pierwsza, ciekawa rzecz, która pojawi się po wpisaniu w wyszukiwarkę słowa „migrena”.  Kolorowe ogłoszenia cudotwórców leczących światłem, kolorem, powietrzem, „mydłem i powidłem” zdają się bombardować czytelnika. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z takich usług spróbować, ale zawsze lepiej swoje pierwsze kroki skierować do lekarza neurologa i na początek wypróbować którąś z metod konwencjonalnych, a tych w leczeniu migreny naprawdę jest wiele.

Źródła

http://www.practiceupdate.com/content/topical-ketoprofen-gel-relieves-migraine-in-nearly-half-of-patients/24243

 

http://www.medscape.com/viewarticle/843685

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2020>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter