Dynamika kuleje
Jednak w ostatnich latach dynamika sprzedaży farmaceutyków ma tendencję spadkową. Na przykład w 2006 r. rynek leków w naszym kraju zwiększył się o 580 min zł (do 14,83 mld zł -w cenach producenta netto), podczas gdy w 2005 roku - w porównaniu z rokiem 2004 - sprzedaż była większa o ponad miliard. Wzrost był zatem o połowę mniejszy niż rok wcześniej. Podobna tendencja będzie kontynuowana w tym roku, bo wspomniane 3,7 proc. wzrostu oznacza, że będzie on o 0,5 pkt proc niższy niż w 2006 r.
Zdaniem S. Bogusławskiego, wzrost rynku hamuj e brak nowych leków innowacyjnych i walka cenowa pomiędzy producentami. Szczególnie istotna jest narastająca konkurencja ze strony wytwórców leków generycznych, czyli tańszych odpowiedników leków patentowych. W ubiegłym roku dodatkowym negatywnym bodźcem były zmiany na listach refundacyjnych i obniżki cen niektórych leków refundowanych, średnio o 13 proc. Podobne ruchy odbywać się będą też w tym roku, choć zmiany cen nie powinny być już tak duże.
Większa sprzedaż do szpitali
W 2006 r. najszybciej rósł rynek szpitalny, który stanowi 12 proc. rynku leków - o 8,5 proc. Głównie dzięki większemu zapotrzebowaniu na leki onkologiczne (stosowane w terapii nowotworów). Zdaniem S. Bogusławskiego, to pozytywna tendencja. Oznacza bowiem, że rośnie standard leczenia.
Leki na receptę stanowiły 64 proc. sprzedaży wszystkich preparatów w ub.r. Wzrost tego segmentu sięgnął 4,2 proc. Natomiast leki bez recepty (tzw. OTC), które stanowią 24 proc. rynku leków, rosły o 5,3 proc.
Źródło: www.informacje.farmacja.pl
KOMENTARZE