Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Poznaj niebezpieczne interakcje leków z żywnością!
W ciągu ostatnich lat zaczęto zwracać większą uwagę na to, jak istotną rolę odgrywa żywność i sam sposób odżywiania podczas stosowania farmaceutyków. Wykazano, że powikłania farmakoterapii mogą wiązać się z niepożądanym wpływem żywności na wchłanianie, metabolizm, a także wydalanie leków z organizmu. Co więcej, zauważono, że interakcje leków z żywnością mogą znacznie pogorszyć skuteczność leczenia oraz wydłużać okres hospitalizacji.

 

 

Zacznijmy od wpływu żywności na wchłanianie leków. Spożyty przez nas pokarm może przede wszystkim przyspieszać, opóźniać, blokować lub nie zmieniać wchłaniania leku. Warto jednak zaznaczyć, że wzajemne oddziaływanie zachodzi, kiedy lek zostanie spożyty na około półtorej godziny przed posiłkiem, w trakcie oraz do dwóch godzin po jego spożyciu. Pamiętajmy, aby zażywać leki na pusty żołądek (chyba, że producent leku wskazuje inaczej).

Z jakimi posiłkam możemy zaobserwować interakcje? Posiłki bogatotłuszczowe takie jak masło, jaja czy  mleczne produkty pełnotłuste mogą przyspieszać oraz zwiększać wchłanianie wielu leków, przede wszystkim o dużej litofilności (narażenie pacjenta na wystąpienie objawów przedawkowania). Podstawowy posiłek (np. standardowa polska owsianka na mleku) zawierający sporo węglowodanów, błonnika, wapnia, a do tego herbata – zawierająca taninę – może wpływać na opóźnienie  lub zmniejszenie wchłaniania leku, co może się objawiać brakiem efektu leczniczego. Interesującym przykładem jest oddziaływanie błonnika pokarmowego (np. płatki owsiane) z lekami antydepresyjnymi. Błonnik zaburzając wchłanianie farmaceutyku może doprowadzić do obniżenia działania antydepresantu, hamując działanie leku lub pogłębiając chorobę. Z kolei produkty mleczne w połączeniu z popularnym antybiotykiem – tetracykliną – wpływają na zmniejszenie stężenia leku we krwi nawet o połowę, co w rezultacie objawia się brakiem poprawy klinicznej. Dieta wegetariańska w połączeniu z lekami może powodować alkalizację treści żołądkowo-jelitowej ułatwiając wchłanianie farmaceutyków zasadowych, ale może także utrudniać wchłanianie leków kwaśnych.

Przejdźmy do napojów. Kto mógłby się spodziewać, że kochana przez większość z nas herbata w połączeniu z suplementami żelaza tworzy wchłaniające się związki kompleksowe i zamiast pożądanych efektów obserwujemy ich kompletny brak, a co gorsza anemię. Ponadto należy zaznaczyć, że bardzo ważne jest, aby nie popijać leków sokami owocowymi! Popicie sokiem (zwłaszcza pomarańczowym oraz grejpfrutowym) może prowadzić do unieczynnienia pewnej grupy enzymów, przez co lek nie jest odpowiednio metabolizowany – powoduje znaczny wzrost stężenia farmaceutyku we krwi. Groźne powikłania, jakie mogą wystąpić to m.in.: zaburzenia pracy komór serca, zwyrodnienie mięśni szkieletowych i uszkodzenia nerek, niedociśnienie, a nawet zawał serca. Stosowanie syropów na kaszel w połączeniu z napojami zawierającymi kofeinę może wywoływać takie efekty jak: bóle głowy, tachykardia czy zaburzenia snu.

Co więcej, niebezpieczne może okazać się również łączenie leków z suplementami diety. W badaniach klinicznych wykazano, iż preparaty żelaza oraz magnezu, zażywane wraz z hormonami tarczycy, zmniejszają ich aktywność. Nie zapominajmy także o suplementach diety zawierających składniki ziołowe – te także mogą wywoływać niepożądane efekty. Imbir (wysokie dawki) lub miłorząb japoński w połączeniu z lekiem przeciwzakrzepowym zaburza krzepliwość krwi i prowadzi do krwawień.

Zapewne niejednokrotnie słyszeliśmy, że ktoś z naszych znajomych, mimo antybiotykoterapii, nie odmówił sobie lampki wina. To ogromny błąd! Alkohol jest związkiem wysoce reaktywnym, o potężnym działaniu farmakologicznym, ponieważ może nasilać bądź hamować funkcjonowanie leków w naszym organizmie. Dodatkowo, wpływa na wydzielanie kwasu żołądkowego, motorykę i mechanizmy obronne, co więcej zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej, zwłaszcza krwawień z przewodu pokarmowego przy jednoczesnym stosowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych (przeciwbólowych i przeciwgorączkowych). Szczególnie groźne jest łączenie alkoholu z preparatami zawierającymi paracetamol ze względu na możliwość uszkodzenia wątroby.

Pamiętajcie, aby uniknąć interakcji pomiędzy lekiem a żywnością, należy: zawsze czytać ulotkę dołączoną do leku, popijać leki wodą, nie mieszać leku z posiłkiem ani nie zażywać go tuż przed, w trakcie lub tuż po jedzeniu. Mieszanie farmaceutyku w gorącym napoju także nie jest dobrym pomysłem. Nie należy również zażywać witaminowo-mineralnych lub ziołowych suplementów w tym samym czasie co leki – mogą zaburzać ich wchłanianie. Co najważniejsze, nigdy nie zażywaj leków razem z napojami alkoholowymi!

KOMENTARZE
news

<Luty 2021>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Newsletter