Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polpharma SA sfinalizowała umowę zakupu Polfy Warszawa S.A. z PHF S.A.
20.04.2012

19 kwietnia 2012 roku podpisana została umowa rozporządzająca, której następstwem jest nabycie przez Polpharmę SA pakietu 85% akcji Polfy Warszawa. Tym samym zakończył się proces prywatyzacji największej firmy wchodzącej w skład Polskiego Holdingu Farmaceutycznego. Wartość 100% akcji spółki wyniosła 957 mln PLN, z czego Polpharma stała się właścicielem 85,14% akcji warszawskiej Polfy będących dotąd w posiadaniu Holdingu i Skarbu Państwa.

Obecny na konferencji prasowej w Warszawie Jan Bury Sekretarz  Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w swoim wystąpieniu powiedział: „Ta prywatyzacja kończy pewien etap państwa jako właściciela. Cieszę się, ze spuścizna pierwszej fabryki leków w Polsce, własność intelektualna wielu pokoleń trafiła w polskie ręce. Chciałbym w imieniu Ministra Skarbu Mikołaja Budzanowskiego pogratulować tej dobrej transakcji.  Mam nadzieję, że po latach załoga tej firmy powie, że to jest dobry inwestor dla Polfy”.

Oferta Polpharmy okazała się najatrakcyjniejsza spośród firm z całego świata jakie odpowiedziały na zaproszenie do udziału w procesie prywatyzacji. Polska firma zaproponowała nie tylko najlepsze warunki cenowe, ale też przedstawiła plan nakładów inwestycyjnych na rozwój Polfy Warszawa w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych. W umowie sprzedaży akcji Polfy Warszawa zawarte zostały również gwarancje zatrudnienia dla jej pracowników.

„Zapewniam Państwa, iż kwestia przygotowania pakietu socjalnego oraz planu optymalizacji synergii wynikających z połączenia zasobów ludzkich i materialnych Polpharmy i Polfy Warszawa jest priorytetowym zadaniem dla zarządu Polpharmy w najbliższym czasie”– powiedział podczas konferencji prasowej Jerzy Starak, przewodniczący Rady Nadzorczej Zakładów Farmaceutycznych Polpharma.

Pracownicy Polfy będą mieć teraz dostęp do know-how Polpharmy oraz możliwość kontynuowania kariery zawodowej w jednej z najbardziej efektywnych międzynarodowych firm farmaceutycznych. Wierzę że Polfa odnotuje w najbliższych latach dynamiczny rozwój, tak jak to miało to miejsce w przypadku Polpharmy po jej prywatyzacji. Dzięki zdobytej wiedzy i pozycji rynkowej będziemy w stanie efektywnie wspierać sprzedaż produktów Polfy na rynku polskim oraz wszędzie, gdzie Grupa Polpharma jest obecna”. – dodał.

Warunkiem zamknięcia transakcji było uzyskanie przez Polpharmę zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgoda taka została wydana przez UOKiK w dniu 26 marca 2012 roku. Jest to zgoda warunkowa i zgodnie z nałożonym na Polpharmę warunkiem będzie ona musiała wyzbyć się wszelkich praw do następujących leków produkowanych przez nią lub Polfę Warszawa: Polocard lub Acard (leki przeciwzakrzepowe), Cipronex lub Proxacin (fluorochinolony) oraz Sulfacetamidum natrium lub Sulfacetamidum WZF 10% HEC (stosowane w infekcjach oczu). Wskazany warunek nie był jednak zaskoczeniem dla stron transakcji, porównując port folio produktowe obu firm należało się liczyć z pewnymi ograniczeniami jakie nałoży UOKiK.

Polfa Warszawa S.A. to jedna z największych firm farmaceutycznych w kraju. Zarówno pod względem liczby zatrudnianych osób jak i ilości sprzedawanych produktów spółka plasuje się wśród liderów polskiej branży farmaceutycznej.

Główna siedziba przedsiębiorstwa, z zakładami produkcyjnymi włącznie, znajduje się w Warszawie. W portfolio Polfy znajduje się ponad 140 różnych leków, które są dystrybuowane na terenie kraju oraz eksportowane do kilkudziesięciu państw na całym świecie.

Z kolei firma przejmująca - Polpharma jest liderem polskiego rynku farmaceutycznego oraz największym polskim producentem leków generycznych, aktywnie działającym na rynkach zagranicznych, w szczególności w regionie Europy

Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej. Łączna roczna sprzedaż spółek wchodzących w skład Grupy Polpharma wynosi około 600 mln dolarów.

W Starogardzie Gdańskim firma posiada jeden z największych ośrodków rozwojowych w Europie Środkowo-Wschodniej, wyposażony w wysokiej jakości sprzęt analityczny oraz urządzenia do produkcji w skali laboratoryjnej i półtechnicznej. Polpharma zatrudnia ponad 300 wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie farmacji, chemii i biotechnologii, którzy – współpracując z wieloma placówkami naukowymi w Polsce i ekspertami zagranicznymi – są autorami 30-40 rozwiązań rocznie. W najbliższych latach firma planuje znaczące nakłady na rozwój nowoczesnych leków biotechnologicznych, zarówno innowacyjnych, jak i biopodobnych oraz bioulepszonych. Badania nad produktami tego typu będą prowadzone w nowym laboratorium, które powstaje w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Jego otwarcie jest planowane na trzeci kwartał 2012 r.

Alians strategiczny tych dwóch firm (Polpharmy i Polfy Warszawa) odbędzie się z korzyścią dla obu stron. Wejście do Grupy Polpharma jest szansą rozwoju dla Polfy Warszawa i jej pracowników w ramach organizacji prowadzącej działalność w skali międzynarodowej. Współpraca z ośrodkami produkcyjnymi, badawczymi i sprzedażowymi Grupy Polpharma na całym świecie stworzy dla pracowników Polfy Warszawa unikalną platformę dostępu do nowej wiedzy oraz pozwoli na szeroką wymianę doświadczeń. Z kolei zakup Polfy Warszawa  przez Grupę Polpharma wpłynie na wzrost jej udziału w wielu klasach terapeutycznych, a co za tym idzie - umocni pozycję Polpharmy jako lidera polskiego rynku farmaceutycznego. Prywatyzacja ta przybliży Polpharmę do realizacji strategicznego celu, jakim jest zbudowanie pozycji lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej.

 

zamieścił Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2019>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter