Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa skuteczna metoda na dostarczenie leków przeciwnowotworowych prosto do płuc!
27.05.2013
Nowa skuteczna metoda na dostarczenie leków przeciwnowotworowych prosto do płuc!
NLC to nanostrukturalne lipidowe przenośniki, które podczas inhalacji dostarczają lek przeciwnowotworowy bezpośrednio do płuc.

Według szacowań American Cancer Society rak płuc będzie stanowił 27 procent wszystkich zgonów w 2013 roku, co czyni go zdecydowanie najczęstszą przyczyną śmierci na raka kobiet i mężczyzn. Dużym problemem jest uzyskanie skutecznych leków cytostatycznych o małej ilości efektów ubocznych stosowanych do leczenia raka płuc.

Nowy system transportu leku może przezwyciężyć ten problem, ponieważ umożliwia stosowanie leku przeciwnowotworowego w formie inhalacji i dostarczania go jedynie tam, gdzie jest to koniecznie, przy jednoczesnym zmniejszeniu szkodliwego wpływu na inne narządy.

Nowy sposób leczenia opracowany przez naukowców z Oregon State University (OSU), Rutgers University i Cancer Institute w New Jersey wykorzystuje nanocząstki jako nośniki leków przeciwnowotworowych, które dostarczane są bezpośrednio do płuc. Te nanostrukturalne nośniki lipidowe mają zdolność do łatwego przymocowania się do komórek rakowych. Są tak małej wielkości, że mogą być bez problemu dostarczane do płuc wraz z wdychanym powietrzem.

Nanocząsteczki mogą również powodować drobne zakłócenia RNA (siRNA). Jest to kwas nukleinowy, który pomaga kontrolować i tłumić pewne geny. To sprawia, że komórki rakowe stają się bardziej podatne na działanie leków cytostatycznych poprzez ograniczenie wydalania ich na zewnątrz komórek patologicznych. Nowa forma podania leków w postaci nanocząsteczek omija więc mechanizm obronny nowotworów.

Do docelowego miejsca działania dociera więcej leków, które są podane w formie inhalacji niż podczas podania dożylnego. Nowy sposób podania leków przeciwnowotworowych eliminuje gromadzenie się ich w różnych narządach – wątrobie, nerkach, śledzionie – zanim dotrą do miejsca zmienionego nowotworowo.

Badania zostały opublikowane w Journal of Controlled Release.

 

Helena Korczyc

Źródło:

http://www.gizmag.com/inhalation-chemotherapeutic-drug-lung-cancer/27640/

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2019>

pnwtśrczptsbnd
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter