Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Alergia Pokarmowa 2019 – spotkanie liderów alergologii w Bydgoszczy
W pierwszy weekend tej wiosny, tj. 22-23 marca br., w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym odbyła się ósma edycja Międzynarodowego Sympozjum Alergii na Pokarmy. Spotkanie było adresowane do klinicystów, zmagających się na co dzień z problemami pacjentów z alergią i nietolerancją pokarmową. Jak podkreślał w liście powitalnym prof. Zbigniew Bartuzi, Kierownik Naukowy Sympozjum, program imprezy „odzwierciedla najnowsze i najbardziej aktualne problemy współczesnej alergologii”. Profesor nie rzuca słów na wiatr i jak powiedział, tak zrobił.

 

Ważne jest tutaj słowo „międzynarodowe”. Do Bydgoszczy zjechali się eksperci z różnych stron świata, liderzy globalnej alergologii, m.in. dr n. med. Anna Nowak-Węgrzyn z Jaffe Food Allergy Institute w Nowym Yorku w USA, prof. Michael Levin z Uniwersytetu Kapsztadzkiego w Republice Południowej Afryki czy prof. Lesya Besh oraz dr Oksana Matsyura z Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Daniela Halickiego. Wsparli ich polscy przedstawiciele sceny alergologicznej, stali bywalcy konferencji PTA, których znacie z wielu naszych wcześniejszych publikacji, m.in. wspomniany prof. Bartuzi czy profesorowie Piotr Kuna oraz Maciej Kupczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Aby czerpać najbardziej aktualną i sprawdzoną wiedzę, procedury, wytyczne, zalecenia i rekomendacje w alergologii nie trzeba już jechać na największe światowe kongresy do Orlando, Monachium czy Kopenhagi. Zdecydowanie bliżej polskim ekspertom do Bydgoszczy, a program imprezy oraz sceneria miasta nie odstają od wyżej wymienionych przykładów.

Alergolodzy nie zamykają się w obrębie swojej specjalizacji – na jednej łączonej sesji spotkali się przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, z jego Prezydentem prof. Markiem Kulusem na czele, oraz Polskiego Towarzystwa Dietetyki, które reprezentowała jego Prezes dr inż. Danuta Gajewska. Oboje przewodniczyli tej sesji, która na stałe wpisała się już w kalendarz spotkań w Bydgoszczy. Nie zabrakło więc tematów diet eliminacyjnych, negatywnych skutków modnej ostatnio diety gluten-free czy sytuacji prawnej etykiet produktów spożywczych.

W tym roku zainaugurowano warsztaty z zakresu diagnostyki i interpretacji badań molekularnych, które przywiodły zainteresowanych do Bydgoszczy już od wczesnych godzin porannych pierwszego dnia konferencji i których organizacja była możliwa dzięki grantom naukowo-szkoleniowym firm Mead Johnson, EMMA oraz HVD. Organizatorzy umożliwili również zebranym udział w sesjach częściowo interaktywnych, gdzie słuchacze mieli możliwość dopytania i rozwiania swoich wątpliwości w zakresie m.in. anafilaksji, immunoterapii czy diagnostyki, profilaktyki i leczenia alergii na pokarmy. Lekarze mieli także okazję wymienić się argumentami w sesjach PRO-CON, burzliwie i nierzadko antagonistycznie dyskutując na głośne tematy astmy pokarmowej oraz podwójnie ślepej, kontrolowanej placebo próby prowokacyjnej (ang. double blind placebo-controlled food challenge, DBPCFC). Nagradzano także najbardziej czujnych i najlepiej chłonących wiedzę uczestników, mierzących się z mniej lub bardziej skomplikowanymi zagadkami z zakresu terapii i diagnostyki w oddzielnej sesji, kończącej sympozjum.

Niesłabnące zainteresowanie i duża frekwencja uczestników pozwala nam z całą pewnością zaprosić Was na następną edycję bydgoskiego spotkania alergologów w kolejnym roku. Nie tylko lista nazwisk polskiej alergologii, ale także firm wspierających inicjatywę była imponująca – Adamed Pharma, Celon Pharma, GSK, Novartis, Sandoz czy LEK-AM – to tylko kilka wybranych przykładów. Na forum została podjęta dyskusja na bardzo istotny temat w terapii astmy – różnic pomiędzy inhalatorami ciśnieniowymi (MDI) i proszkowymi (DPI). W naszym kraju dominują te ostatnie, a słynne słowa profesora Omara Usmani (Imperial College London & Royal Brompton Hospital) "Kraje, gdzie przeważają inhalatory suchego proszku (DPI) mają gorszą kontrolę astmy" podczas ostatniego Kongresu ERS (European Respiratory Society) powodują wzrost zainteresowania tym tematem. Śledźcie także stronę PTA, z której dowiecie się o nadchodzących wydarzeniach, m.in. XI Konferencji Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego pod hasłem „Alergia – zapobiegam, kontroluję, leczę", która odbędzie się w dniach 8-11 maja 2019 r. w Hotelu Gołębiewski w Wiśle. Wzorem zeszłych lat, będziemy przysłuchiwać się tamtejszym obradom i informować Was o ich wynikach. Zapowiada się ciekawie, bo na jednej z sesji planowana jest publikacja wyników badania klinicznego Combostudy (numer L-A/2017/COM/0), które toczy się w naszym kraju od kilku lat.

KOMENTARZE
news

<Listopad 2019>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter