Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prof. Agnieszka Dobrzyń nowym dyrektorem Instytutu Nenckiego!
"Z dniem 1 lutego 2018 r. prof. dr hab. Agnieszka Dobrzyń została nominowana na stanowisko Dyrektora Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, PAN. Nominacja na czteroletnią kadencję, podpisana przez Prezesa PAN, prof. dr hab. Jerzego Duszyńskiego, jest wynikiem otwartego konkursu na to stanowisko", czytamy na stronie Instytutu.

 

 

Naszym czytelnikom prof. Dobrzyń powinna być znana przede wszystkim jako kierownik Pracowni Sygnałów Komórkowych i Zaburzeń Metabolicznych w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, PAN. Obecnie, w ramach Konsorcjum BIONIC, badaczka w multidyscyplinarnym zespole pracuje nad stworzeniem bionicznej trzustki, która mogłaby okazać się skuteczną bronią w leczeniu powikłań cukrzycy. Trzustka miałaby zostać stworzona na bazie wysp trzustkowych przekształconych z własnych komórek macierzystych chorego, co rozwiązałoby problem konieczności immunosupresji oraz ograniczonej liczby dawców, zupełnie zmieniłoby więc oblicze dzisiejszej transplantologii. Do końca 2019 r., w oparciu o środki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z programu STRATEGMED III, mają zakończyć się badania przedkliniczne. Więcej na temat projektu napiszemy już niedługo, tymczasem odsyłamy do wcześniejszego artykułu dotyczącego bionicznej trzustki.

Wracając jednak do nominacji, kim właściwie jest prof. Dobrzyń? Na stronie Instytutu, znajdziemy dokładną afiliację. „Na dorobek naukowy prof. A. Dobrzyń składa się 77 publikacji, które były cytowane 2329 razy (indeks H=27). Tytuł profesora nauk biologicznych, Agnieszka Dobrzyń uzyskała w grudniu 2015 r. W roku 2016 otrzymała Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe. Badania prowadzone przez prof. A. Dobrzyń dotyczą szlaków sygnałowych i zmian w regulacji ekspresji genów charakterystycznych dla zaburzeń metabolizmu komórki i patogenezy cukrzycy. Prace te pozwoliły na odkrycie nowego szlaku regulującego wydzielanie insuliny, a także na określenie mechanizmów adaptacji wysp trzustkowych do insulinooporności towarzyszącej rozwojowi cukrzycy typu 2. Prof. A. Dobrzyń jest autorem międzynarodowego zgłoszenia patentowego dotyczącego stworzenia innowacyjnej metody wczesnej diagnostyki stanu przed-cukrzycowego oraz nowej terapii cukrzycy. Prof. A. Dobrzyń uzyskała szereg prestiżowych grantów, w tym EMBO-Installation Grant, TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Sonata-Bis Narodowego Centrum Nauki, Marie Sklodowska Curie COFUND grant (Horizon 2020), STRATEGMED Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Od 2015 roku prof. A. Dobrzyń pełni funkcję przewodniczącej Zespołu Ekspertów ds. programu ‘Mobilność plus’ MNiSW, a od 2017 jest przewodniczącą panelu ekspertów Life Sciences (LS7) European Research Council (ERC) starting grants w Brukseli”.

Dotychczas stanowisko dyrektora Instytutu Nenckiego sprawował prof. Adam Szewczyk, z którym w wywiadzie sprzed niespełna roku rozwialiśmy na temat podejścia do innowacji przedsiębiorców, naukowców i prawodawców w Polsce, możliwości komercjalizacji wiedzy, a także pożądanego modelu transferu technologii.

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2018>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter