Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polsko-Amerykańska współpraca, przyszłość branży Biotech w Centralnej Europie – o tym się mówi podczas Bioforum 2019
Kaja Bernasińska, 15.05.2019 , Tagi: bioforum
Wystartowało BioForum 2019, podczas którego dużo mówi się m.in. o współpracy polsko-amerykańskiej i przyszłości branży Biotech w Centralnej Europie. Jakie płyną wnioski z pierwszego dnia?

 

 

 

Walter V. Klemp (Molleculin Biotech): Pierwszym krokiem jest oczywiście zlikwidowanie barier rozwoju, wykorzystanie swoich zalet i czerpanie z nich jak najwięcej. Ostatnio w mediach pojawiły się nagłówki, mówiące o tym, że Polska jest najszybciej rozwijającym się obszarem badań klinicznych, dlaczego tego nie wykorzystać? Dlaczego nie stworzyć fundacji, innowacyjnego konsorcjum, którego celem będzie zapobieganie rozwijania się chorób nowotoworowych? Bardzo ważne jest również dostrzeżenie  mniejszych firm, start-upów i inwestowanie nie tylko w wielkie firmy.

 

Jose M. Morey (NASA ITECH, USA): Przyszłość biotechnologii zaczyna się właśnie dziś, ważne jest to, co jest teraz, w tym momencie i to warto wykorzystywać. Sztuczna inteligencja to coś, co jest przyszłością, warto korzystać z rozwiązań, które już teraz są dostępne na rynku. Aplikacje mobilne  i sztuczna inteligencja to przyszłość medycyny, pozwol na prewencję, zintegrowanie  zdrowia, personalizację medycyny. AI nie zastąpi lekarzy, ale może na pewno pomóc w rozwoju współczesnej medycyny.

 

Waldemar Priebe (MD Anderson, USA): Nie mamy aż tak wielu innowacji w Polsce, ale mamy możliwość ich skomercjalizowania. Dlaczego by nie wziąć technologii dostępnych w USA i zaszczepić je na teren Polski czy szerzej – Europy. Wykupić licencję, przejąć terytorium. W Europie Środkowo-Wschodniej jest jeszcze wiele do zrobienia, brakuje struktur, które umożliwiłyby współpracę (np. między Polonią z USA a Polską czy dwoma uczelniami – brakuje bliźniaczych laboratoriów), brakuje infrastruktury (niektórych badań czy procesów nie jesteśmy w  stanie po prostu przeprowadzić, trzeba szukać możliwości w innych krajach, np. we Włoszech).

 

Filip Jeleń (Pure Biologics): Na pewno warto czerpać wzorce i inspiracje, nie naśladować ich, ale je prześcignąć – to jest dobra droga do rozwoju biotechnologii. Szukanie inspiracji jest bardzo ważne. Wiele osób wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych nie z powodu wyższej pensji, ale przede wszystkim ze względu na możliwość rozwoju, zdobycia doświadczenia, know-how.

 

Juris Vanags (Biotehniskais centrs): Potencjał współpracy pomiędzy USA a Europą Środkowo-Wschodnią jest bardzo duży, ale nadal nie wykorzystujemy go w pełni. Musimy znaleźć sposoby na promowanie go. Każdy kraj ma inne atuty, inne badania, eksperymenty. Pierwszym krokiem jest skoordynowanie działań we własnym zakresie, następnie nawiązanie współpracy z innymi krajami z Regionu, aby na końcu stworzyć pełną ofertę. Trzeba współpracować i działać razem.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2020>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter