Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
OncoArendi Therapeutics otworzyło nowoczesne laboratorium B+R w Łodzi
OncoArendi Therapeutics otworzyło nowoczesne laboratorium B+R w Łodzi

22 listopada 2021 r. zespół OncoArendi Therapeutics uroczyście otworzył nowe laboratorium badawczo-rozwojowe w Łodzi. Przestrzeń laboratoryjna zlokalizowana w nowoczesnym budynku w centrum miasta umożliwi rozszerzenie i intensyfikację prac badawczych spółki w obszarze chemii medycznej i biologii molekularnej, prowadzącej badania przesiewowe, kluczowe dla skutecznej realizacji strategii dalszego jej rozwoju.

Fot. OncoArendi Therapeutics/Twitter

 

Na nową powierzchnię laboratoryjną zostało przeznaczone 500 m2, czyli ponad dwa razy więcej niż dotychczas miał do dyspozycji łódzki zespół naukowców OncoArendi. Nowe laboratoria będą wyposażone w najwyższej jakości sprzęt, umożliwiający prowadzenie prac na światowym poziomie, również w obszarze biologii molekularnej, co do tej pory możliwe było jedynie w warszawskiej siedzibie OncoArendi. W nowym laboratorium będą prowadzone badania, począwszy od analizy struktury potencjalnych celów terapeutycznych, a skończywszy na syntezie zaawansowanych cząsteczek, potencjalnych leków (ang. drug candidates), które następnie będą badane w cyklu testów in vitro przed przejściem do kolejnych faz ich rozwoju przedklinicznego i klinicznego.

Fot. OncoArendi Therapeutics/Twitter

– Dział chemii medycznej jest tą jednostką w strukturze naszej firmy, w której ma miejsce projektowanie, synteza oraz optymalizacja setek lub nawet tysięcy związków chemicznych, spośród których do dalszego rozwoju wybierana jest jedna cząsteczka (zwana kandydatem klinicznym). Dzięki temu, że w nowym laboratorium będziemy również badali aktywność biologiczną syntetyzowanych przez nas związków (zarówno pod kątem ich oczekiwanej aktywności wobec założonych celów molekularnych, jak i ich potencjalnych działań niepożądanych), będziemy w stanie znacząco skrócić czas konieczny do osiągnięcia tego stadium procesu odkrywania nowego leku – mówi Jacek Olczak, dyrektor chemii medycznej i współzałożyciel OncoArendi Therapeutics.

– Nowe laboratorium otwiera przestrzeń, w której będziemy rozwijać przełomowe leki. Zapewnienie nowoczesnej infrastruktury badawczej oraz stworzenie jak najlepszych warunków pracy jest konieczne, aby ten cel osiągnąć. Spółka dynamicznie się rozwija i wchodzi w nowe strategiczne obszary badawcze, takie jak platforma odkrywania leków modyfikujących funkcję RNA. Najwyższy standard przestrzeni laboratoryjnej oraz połączenie wyjątkowych kompetencji naszego zespołu naukowców w dziedzinach chemii medycznej i biologii są niezwykle ważne dla rozwoju naszych programów. Dotyczy to zarówno programów, w których nasze cząsteczki oddziałują z białkami, jak i tych celujących w RNA. Dlatego nowe laboratorium w Łodzi to dla nas wspaniała okazja do rozszerzenia zakresu badań i liczby rozwijanych projektów o olbrzymim potencjalne rynkowym – komentuje Marcin Szumowski, prezes zarządu OncoArendi.

Fot. OncoArendi Therapeutics/Twitter

KOMENTARZE
Newsletter