Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Niemieccy naukowcy znaleźli przyczynę zakrzepów krwi po szczepionkach przeciw COVID-19
Niemieccy naukowcy znaleźli przyczynę zakrzepów krwi po szczepionkach przeciw COVID-19

Przyczyną rzadkich, ale poważnych zakrzepów krwi po szczepieniach przeciw COVID-19 są wektory adenowirusa, które przenikają do jąder komórkowych i mogą być błędnie odczytane, powodując rzadkie schorzenia – twierdzi grupa niemieckich naukowców.

 

 

 

– Wyjaśnienie przedstawione przez niemieckich badaczy pozostaje nadal hipotezą, niezbadaną jeszcze przez innych ekspertów – podkreśla brytyjski dziennik "The Guardian", dodając, że niektórzy naukowcy prezentują odmienne teorie dotyczące związku między szczepieniami i zakrzepami. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie problem dotyczy tylko szczepionek wektorowych, w których nośnikami wywołującego reakcję immunologiczną białka kolca (białka S) są adenowirusy. Z zatwierdzonych w Unii Europejskiej preparatów na tym mechanizmie opierają się szczepionki firm AstraZeneca i Johnson & Johnson.

– Część adenowirusów przedostaje się do jąder komórkowych, gdzie niektóre instrukcje wytwarzania białek koronawirusa mogą zostać błędnie odczytane – tłumaczą naukowcy w artykule opublikowanym w środę na portalu Research Square, gromadzącym niezrecenzowane jeszcze artykuły naukowe. Dodają, że powstałe w ten sposób białka mogą przypuszczalnie wywołać zaburzenia krzepnięcia krwi u niewielkiej liczby osób. – Wszystkie szczepionki na bazie mRNA [w UE są to preparaty firm Pfizer/BioNTech i Moderna – przyp. PAP] powinny być bezpiecznymi produktami – piszą badacze w artykule, który nie został jeszcze zrecenzowany przez innych naukowców. Autorzy dodają, że wiedzą, jak zmodyfikować szczepionki wektorowe, by zwiększyć ich bezpieczeństwo.

PAP

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2021>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter