Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
iKnife – skalpel rozpoznający raka
iKnife – skalpel rozpoznający raka
iKnife, nowy elektryczny skalpel, analizuje opary powstające podczas operacji. Komputer informuje chirurga na bieżąco czy tkanka jest nowotworowa czy nie. Urządzenie było testowane na 91 pacjentach, i wykazało się nieprawdopodobnie wysoką precyzją. Komisja pisma Science Translational Medicine uznała skalpel za niezawodny i potrzebny w każdej sali operacyjnej.

iKnife, nowy elektryczny skalpel, analizuje opary powstające podczas operacji. Komputer informuje chirurga na bieżąco czy tkanka jest nowotworowa czy nie. Urządzenie było testowane na 91 pacjentach, i wykazało się nieprawdopodobnie wysoką precyzją.  Komisja pisma Science Translational Medicine uznała skalpel za niezawodny i potrzebny w każdej sali operacyjnej.

 

iKnife jest połączeniem elektrokautera (używanego przy bezkrwawych operacjach) i zaawansowanego sprzętu detekcyjnego. Za niezawodnością nowego skalpela stoi technika spektrometryczna REMIS (ang. rapid evaporative ionization mass spectrometry). Urządzenie analizuje opary dymu chirurgicznego unoszącego się znad zgrzewanej tkanki i po sekundzie informuje o jej składzie. Dotychczas stosowane techniki opierają się o zabranie próbek do laboratorium, co jest kosztowne i trwa 20-30 minut. Zła interpretacja wyników biopsji może zakończyć się powrotem pacjenta na sale operacyjną. Dla niektórych chorych oznacza to wyrok śmierci, ponieważ ich nowotwory nie nadają się do ponownego zabiegu. Tradycyjne metody badania tkanek w porównaniu do iKnife wydają się bardzo prymitywne; kilka biopsji nie zastąpi informacji napływających na bieżąco. Nowy skalpel umożliwia lekarzowi podejmowanie decyzji przy stole operacyjnym, co znacznie zwiększa szanse pacjenta na przeżycie.

Skalpel został przetestowany na 302 próbkach tkanek pochodzących z żołądka, jelita, płuc, wątroby, piersi i mózgu. W każdym z 91 przypadków prawdziwych operacji wyniki podane przez iKnife zostały potwierdzone przez późniejszą analizę histopatologiczną. – iKnife nie jest jeszcze dostępny komercyjnie i nie będzie przynajmniej do następnego roku – mówi Jeremy Nicholson z Imperial College London. – Ten czas będzie wykorzystany na doprowadzenie urządzenia do perfekcji – ocenia dr Stephanie Bernik. – Chcemy żeby pacjent uniknął kolejnych wizyt w szpitalu.

 

W samej Wielkiej Brytanii, co roku notuje się 300 000 przypadków nowotworów oraz odbywa się 1,8 miliona zabiegów chirurgicznych powiązanych ze zmianami rakowymi. Dotychczas nie istniały żadne narzędzia, ani technologie pozwalające chirurgowi na polepszenie precyzyjności w usuwaniu tkanki nowotworowej. iKnife nie tylko odróżnia chorą tkankę od prawidłowej, ale i pozwala zobaczyć tą różnice w czasie rzeczywistym. Wideo wyjaśniające działanie iKnife udostępnia Imperial College London.

 

 

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2022>

pnwtśrczptsbnd
30
31
Packaging [R]evolution
2022-05-31 do 2022-05-31
Packaging Innovations
2022-05-31 do 2022-06-01
1
2
3
4
5
6
8
Beauty Innovations 2022
2022-06-08 do 2022-06-09
10
11
12
14
16
17
18
19
24
25
26
27
28
2
3
Newsletter