Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Projekt FishMed - ryba akwariowa organizmem modelowym w polskim instytucie
22.04.2013
Projekt FishMed - ryba akwariowa organizmem modelowym w polskim instytucie

W Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie trwa realizacja rozpoczętego niedawno projektu FishMed. Powstaje tam pierwszy w kraju kompleks do hodowli i badań danio pręgowanego organizmu modelowego, który posłuży do badania chorób ludzkich.

Na niemal 4 mln EUR opiewa projekt o pełnej nazwie „Fishing for medicines and their targets using Zebrafish models of human diseases”, z czego ponad 3,5 mln EUR pochodzi ze środków Unii Europejskiej. W ramach tego przedsięwzięcia w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej powstaje pierwsze w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie miejsc hodowli danio pręgowanego jako modelu do celów naukowo‑badawczych.

Projekt FishMed ma na celu umożliwienie poznania mechanizmów chorób ludzkich oraz potencjalnych sposobów ich leczenia. Badaniom będą podlegać takie schorzenia jak nowotwory, choroby neurodegeneracyjne oraz choroby o podłożu epigenetycznym. Ponadto organizmy modelowe posłużą do badań nad zjawiskiem regeneracji tkanek. Cele realizowane będą we współpracy z sześcioma innymi europejskimi ośrodkami wykorzystującymi danio pręgowane w badaniach – są to m.in. Institute of Science and Technology Austria, University of Cambridge, University of Geneva.

Danio pręgowane charakteryzuje się metabolizmem pod wieloma względami wysoce zbliżonym do metabolizmu ssaków. Co więcej, do momentu uzyskania pełnej dorosłości osobniczej, danio pozostaje niemal przezroczyste. Stwarza to świetne możliwości obserwacji zmian i procesów zachodzących w organizmie chorym lub traktowanym terapeutykami, poprzez obrazowanie oparte o odpowiednie zmiany genetyczne czy barwienie biomolekuł.

Projekt planowo ma zakończyć się w maju 2016 roku. Do tego czasu nowo powstały zespół badaczy będzie realizować założone cele tak, by finalnie uzyskać biomedyczne wyniki o charakterze aplikacyjnym.

 

Ewa Sankowska

źródło:

www.cordis.europa.eu

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2020>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
4
5
6
Newsletter