Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowatorskie urządzenie do samobadania piersi pojawi się w Polsce w 2016 roku!
Nowatorskie urządzenie do samobadania piersi pojawi się w Polsce w 2016 roku!
Spółka Braster, będąca właścicielem unikalnej technologii służącej do diagnostyki raka piersi, podpisała z Politechniką Warszawską umowę, której przedmiotem jest rozpoczęcie kolejnego etapu prac nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do automatycznej interpretacji badań przeprowadzanych urządzeniem diagnostycznym Braster Tester.

Nowotwory są jednym z najpoważniejszych problemów onkologicznych w krajach rozwiniętych i rozwijających się.  Główną przyczyn ą śmierci  kobiet poniżej 65. roku życia jest rak piersi. Statystyki są zatrważające. Złośliwa postać raka dotyka 22% zdiagnozowanych kobiet.

Do czynników sprzyjających wystąpieniu choroby można zaliczyć:

  • aspekt dziedziczny ( ktoś z członków rodziny przeszedł raka piersi)
  • mutacje w genach
  • wystąpienie pierwszej miesiączki w bardzo młodym wieku
  • późna menopauza
  • urodzenie dziecka po 35. roku życia
  • bezdzietność

Filozofia działania firmy Braster koncentruje się na adresacie, w tym wypadku na kobiecie. Opracowywany innowacyjny sprzęt będzie dostępny w aptece lub drogerii. Ma stać się alternatywą dla manualnego badania piersi, które jest czasochłonne, intuicyjne i niedokładne. Nabywając urządzenie, otrzyma się abonament, który pozwoli na przeprowadzenie określonej liczby badań. 

Efektem takiej kontroli będzie zdjęcie, które następnie zostanie przesłane do bazy danych firmy, gdzie unikalny algorytm, stworzony przez naukowców z Politechniki Warszawskiej, dokona automatycznej interpretacji badań. Urządzenie, dzięki dużej czułości, będzie w stanie ocenić czy w piersi nie pojawiły się niepokojące zmiany.Realizowany na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych (EiTI) Politechniki Warszawskiej wstępny projekt badawczy, trwał trzy miesiące. W grudniu 2014 zakończył się sukcesemi pozwolił na rozpoczęcie kolejnego etapu. Naukowcy zmierzają do opracowania algorytmów dedykowanych automatycznej interpretacji obrazów termograficznych otrzymywanych z urządzenia Braster Tester. Przewiduje się, że badania w tym zakresie potrwają do września 2015 roku.

- W optymistycznym scenariuszu już za pół roku będziemy dysponowali gotowymi algorytmami, które umożliwią nam automatyczne rozpoznawanie zmian nowotworowych na obrazach termograficznych. Będzie to krok milowy w procesie przygotowania naszego urządzenia do komercjalizacji wśród kobiet. Automatyczna interpretacja badań stanowi jeden z fundamentów strategii firmy. Ponadto oczekujemy, że czułość naszego urządzenia dodatkowo wzrośnie, do poziomu nawet ponad 90 proc. - zapowiada Marcin Halicki, prezes zarządu BRASTER S.A.

 

Wizualizacja urządzenia Braster Tester.

 

Celem firmy jest wprowadzenie urządzenia Braster Tester do sprzedaży już w drugiej połowie 2016 roku. Co więcej w pierwszej kolejności trafi na rynek polski!

Póki co, żadna kobieta nie powinna bagatelizować manualnej formy badania piersi. W jaki sposób to robić?

 

 

 

Autor: Anna Szulc

Źródła

http://onkologia.org.pl/nowotwory-piersi-kobiet/

European Cancer Observatory.

http://www.ugczyze.pl/banery/zdrowie/zdrowie.htm

KOMENTARZE
Newsletter