Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rynek przetwórstwa mleka wg Bogdana Woźniaka wiceprezesa SDM Wieluń
02.09.2010
Sektor przetwórstwa mleka funkcjonuje w warunkach bardzo względnej stabilności otoczenia, jak i przy całkowitym jej braku. Wpływa na to szereg czynników zarówno wewnętrznych, jak i mających swe źródła poza granicami Polski.
”W kraju, zapowiadana zmiana stawki VAT może przynieść skutek dwojaki. Albo nastąpi wzrost cen i prawdopodobne tendencje przygasania popytu,albo przejęcie przez firmy całego obciążenia na swoje barki,co odbędzie się kosztem ich wyniku finansowego. Zjawiska definiowane jako znamiona kryzysu (np. mniejszy od oczekiwanego wzrostu PKB), niestabilny kurs złotego,szczególnie w stosunku do euro, amerykańskiego dolara i szwajcarskiego franka i ciągle otwarty , negatywny bilans rezultatów niekorzystnych zjawisk pogodowych, z pewnością nie wpływają pozytywnie na kreowanie popytu na produkty mleczne oraz rozwój sektora” - uważa Bogdan Woźniak wiceprezes SDM Wieluń.

Firmy mleczarskie, aby złagodzić lub wprost uniknąć wyżej wymienionych oraz innych potencjalnych zagrożeń, podejmują rozmaite działania o zróżnicowanym charakterze. ”Jednym z nich jest zapowiedź wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych. Skuteczność tego posunięcia zależeć będzie - jak mówi klasyka przedmiotu - od szeroko pojmowanej atrakcyjności emitenta oraz prospektu emisyjnego dla potencjalnych akcjonariuszy. Debiut z pewnością będzie obserwowany przez całe środowisko mleczarskie, w którym dominują rozwój organiczny oraz działania akwizycyjne, konsolidacyjne na rożną skalę” - mówi wiceprezes spółdzielni z Wielunia.

SDM Wieluń posiada nowoczesne wyposażenie zapewniające produkcję wyrobów najwyższej jakości. Jednym z priorytetów w działaniach spółdzielni jest wysoka jakość surowca, którą uzyskuje się poprzez organizowanie stacji schładzania mleka, instalowanie na szeroką skalę zbiorników do schładzania u indywidualnych dostawców oraz prowadzenie badań surowca najnowocześniejszym sprzętem laboratoryjnym. SDM wciąż unowocześnia technologie i inwestuje w urządzenia i linie technologiczne. Na szczególną uwagę zasługuje najnowocześniejsza w Polsce linia do wytwarzania masy twarogowej metodą ultrafiltracji. Spółdzielnia posiada własną bazę transportową, która pozwala na przywiezienie surowca, oraz dostarczenie gotowych wyrobów do sklepów i hurtowni firmowych jak również do odbiorców sieci detalicznej i współpracujących hurtowni.

Źródło: portalspozywczy.pl

red. Blanka Majda
KOMENTARZE
Newsletter