Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Poroże jelenia i jego zastosowanie w kosmetologii XXI wieku
17.01.2012

Współczesna kosmetologia i receptury kosmetyków, opierają się przede wszystkim na substancjach pochodzenia roślinnego. Okazuje się, że również świat organizmów zwierzęcych czy bakterii, bogaty jest w substancje aktywne, mogące mieć znaczenie w kosmetologii. Tym tropem podążyli naukowcy z wrocławskiej Akademii Medycznej, pozyskując z poroży jelenia komórki macierzyste, mogące być z sukcesem stosowane w kosmetologii i medycynie regeneracyjnej.  Jak pokazują badania, poroże jelenia to jeden z najszybciej rosnących organów u ssaków, rośnie nawet 1-2cm na dobę!

 

Pomysłodawca badań dr hab. Marek Cegielski wraz z zespołem badawczym, zajął się tematem komórek macierzystych już w 2003 roku. "To temat rozwojowy, nad którym pracuje wiele ośrodków na świecie" - mówił. Dwa lata później postanowił zbadać możliwość ich pozyskiwania właśnie z poroży jelenia. Badania właściwości komórek pochodzących z tego źródła są prowadzone w laboratoriach na całym świecie. Ale tylko wrocławskim naukowcom udało się najpierw udowodnić, że w porożach tych zwierząt znajdują się komórki macierzyste, a później w warunkach laboratoryjnych wyprowadzić nową linię komórek, która zyskała nazwę MIC-1.  

Wdrożeniem nowatorskich badań do przemysłu medycznego i kosmetologicznego zajmuje się spółka biotechnologiczna Stem Cells Spin, z siedzibą w Wrocławskim Parku Technologicznym.

O możliwości wykorzystania nowej linii komórek macierzystych MIC-1 w przemyśle kosmetycznym wypowiedzieli się przedstawiciele spółki Stem Cells Spin dr hab. Marek Cegielski - Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju oraz Grzegorz Smak - Członek Zarządu, Dyrektor Generalny.

Fot. Konferencja prasowa Stem Cells Spin, grudzień 2011

 

1. W kilku źródłach przeczytałam, iż komórki macierzyste linii MIC-1 mogą być zastosowane w kosmetykach. Jakie dokładnie byłyby to kosmetyki i o jakim zakresie działania?

Niezwykły potencjał regeneracyjnych komórek macierzystych MIC-1 może mieć wiele zastosowań. Ze względów regulacyjnych jednymi z pierwszych będą dermo kosmetyki. Planowana seria produktów regeneracyjnych będzie różniła się znacząco od kosmetyków dostępnych na rynku. Swój wyjątkowy charakter będzie zawdzięczać unikatowemu surowcowi kosmetycznemu na bazie komórek macierzystych MIC-1. Niepowtarzalna, stworzona przez naturę kompozycja białek i innych składników powoduje nie tylko zatrzymanie negatywnych procesów związanych ze starzeniem, ale przede wszystkim stymuluje komórki skóry do regeneracji. Pierwsza seria unikatowych kosmetyków została już opracowana przez biotechnologów, farmaceutów, dermatologów i kosmetologów ze Stem Cells Spin S.A. i obejmuje produkty regeneracyjne do twarzy, włosów oraz rzęs i brwi.

2. W jakiej formie komórki macierzyste są/będą umieszczane w kosmetykach i jaki byłby ich mechanizm działania?

Podstawowym składnikiem dermo kosmetyków jest surowiec kosmetyczny MIC-1, który jest uzupełniony nowoczesnymi składnikami wykorzystywanymi we współczesnej dermatologii. Mają one na celu wzmocnienie efektu regeneracyjnego surowca oraz uzyskania odpowiednich właściwości użytkowych.  Surowiec kosmetyczny MIC-1 otrzymujemy w specjalistycznym procesie laboratoryjnym z homogenatu komórek MIC-1. Homogenizacja, czyli „rozbicie” komórek macierzystych, pozwala na uwolnienie naturalnego bogactwa składników stymulujących inne komórki po aplikacji preparatu, czego efektem jest regeneracja tkanek, np. skóry. Prowadzone przez nas badania potwierdzają, że substancje oparte na homogenacie wykazują lepsze efekty, niż substancje oparte na samych komórkach macierzystych.

3. Czy takie kosmetyki są już dostępne? Czy ciągle trwają badania?

Pierwsza linia kosmetyków pokaże się na rynku w pierwszym kwartale. 2012 roku. Obecnie trwa faza badań i rejestracji.

4. Czy kosmetyki były już badane pod względem toksyczności? Jeśli tak to, w jaki sposób i z jakim rezultatem?

Surowiec kosmetyczny oparty na bazie komórek MIC-1 był już badany pod kątem toksyczności potwierdzając nie tylko bezpieczeństwo, ale przede wszystkim wysoką aktywność regeneracyjną. Wyniki badań w tym zakresie będą opublikowane wraz z wprowadzaniem na rynek dermo kosmetyków, ponieważ są jednym z dowodów wysokiej skuteczności produktów.

5. Znane i stosowane w kosmetologii są już roślinne komórki macierzyste. W czym zatem komórki linii MIC-1 są od nich lepsze?

Ze względu na ich właściwości roślinnych komórek macierzystych ich oddziaływanie na komórki ssaków jest bardzo ograniczone (np. rośliny nie produkują białkowych czynników wzrostu homologicznych dla ssaków).

W przeciwieństwie do roślinnych komórek macierzystych, prowadzona przez Stem Cells Spin S.A. opatentowana linia macierzystych komórek MIC-1, wytwarza wysoce homologiczne z ludzkimi czynniki wzrostu.  Surowiec kosmetyczny MIC-1 zawiera zatem białka i inne substancje, które mogą efektywnie stymulować procesy regeneracyjne skóry.

Serdecznie dziękuję za udzielenie wywiadu.

 

Red. Agata Lebiedowska

KOMENTARZE
Newsletter