Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
UTZ Certified.

Program certyfikacji – UTZ Certified

UTZ Certified to ogólnoświatowy program certyfikacji, który ustanawia standardy dla odpowiedzialnej produkcji rolniczej takich produktów jak kawa, kakao i herbata.

UTZ, w języku Majów oznaczający słowo „dobry”, ma na celu zapewnienie jakości w całym łańcuchu produkcji kawy, kakao i herbaty, jakiej oczekują marki oraz klienci. Wizją UTZ Certified jest stworzenie zrównoważonych łańcuchów dostawców, spełniających rosnące wymagania i oczekiwania rolników, przemysłu spożywczego oraz konsumentów.

Uzyskanie certyfikatu UTZ pozwala na utrzymanie i nawiązanie współpracy z odbiorcami produktów w łańcuchu dostawców UTZ Certified.

Jakie są korzyści wynikające z certyfikacji na zgodność ze standardem UTZ Certified?

Korzyści wynikające z certyfikacji UTZ:

  • Uzyskanie gwarancji produktu o wysokiej jakości i pewnym pochodzeniu
  • Potwierdzenie zgodności procesu produkcji z międzynarodowymi standardami
  • Możliwość nawiązania nowych kontaktów handlowych
  • Wzrost konkurencyjności
  • Dotarcie do klientów szukających produktów wytwarzanych z zgodzie z zasadami odpowiedzialnej produkcji rolniczej

Skontaktuj się z nami jeszcze dzisiaj, aby dowiedzieć się więcej o certyfikacji na zgodność ze standardem UTZ Certified.

Jak uzyskać certyfikat utz certified?

Aby uzyskać certyfikat UTZ Certified, należy wdrożyć wymagania standardu w ubiegającym się o certyfikację zakładzie produkcyjnym. W tym celu należy opracować dokumentację systemową i formularze do prowadzenia odpowiednich zapisów. Kolejnym etapem jest zgłoszenie się do jednostki certyfikującej upoważnionej przez UTZ Certified i poddanie się audytowi.

Na czym polega certyfikacja UTZ?

Certyfikacja na zgodność ze standardem UTZ polega na analizie dowodów na spełnienie wymagań UTZ przedstawionych przez klienta, a następnie na przeprowadzeniu audytu na miejscu w oparciu o odpowiednią listę pytań kontrolnych.

W przypadku stwierdzenia niezgodności, należy przeprowadzić działania korygujące w określonym czasie. Na podstawie dokumentacji z inspekcji, jednostka certyfikująca podejmuje decyzję o wydaniu certyfikatu UTZ.

Certyfikat UTZ wydawany jest na okres 1 roku. Po tym czasie, aby przedłużyć ważność certyfikatu, należy poddać się ponownej certyfikacji. W każdym roku kalendarzowym przeprowadzane są inspekcje niezapowiedziane w niektórych certyfikowanych zakładach zgodnie z określonymi zasadami.

Czym jest certyfikat UTZ?
UTZ Certified to certyfikat wymagany przez kontrahentów, odbiorców szukających potwierdzenia, że dostarczany surowiec, półprodukt lub produkt pochodzi od producentów i/lub przetwórców spełniających wymagania standardu UTZ Certified. Certyfikacja UTZ musi być utrzymana w całym łańcuchu począwszy od producenta, pierwszego odbiorcy aż do wytwórcy gotowego produktu. Zakłady działające w obrębie łańcucha UTZ, w których nie ingeruje się w produkt (np. firmy transportowe), nie mają obowiązku certyfikacji.

UTZ Certified to zbiór wymagań stawianych dla produkcji pierwotnej oraz zakładów produkcyjnych, których spełnienie ma zapewnić wysoką jakość wytwarzanych produktów, a także zapewnienie, że produkty te pochodzą ze źródeł związanych z odpowiedzialną produkcją UTZ Certified. Ponieważ certyfikacja UTZ dotyczy produktów uprawianych w innych strefach klimatycznych, w Polsce zastosowanie mają wymagania stawiane zakładom produkcyjnym i dotyczą przede wszystkim identyfikowalności produktu.

Kogo dotyczy UTZ Certified?

Wymagania UTZ Certified dotyczą zakładów produkcyjnych, przetwarzających i/lub pakujących surowiec, półprodukty i produkty pochodzące ze źródeł certyfikowanych na zgodność z UTZ.

Gdzie opisane są wymagania UTZ Certified?

Wymagania UTZ Certified opisano w postaci list kontrolnych opracowanych osobno dla każdego z certyfikowanych produktów z wyróżnieniem list dla produkcji pierwotnej, zakładów produkcyjnych w kraju produkcji oraz zakładów produkcyjny w kraju przeznaczenia.

Dokumenty są dostępne na stronie internetowej www.utzcertified.org .

 

Newsletter