Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego stanowi wyróżnienie i szczególne podziękowanie dla podmiotów, które konsekwentnie budują pozytywny wizerunek Województwa Łódzkiego. Organizatorami tegorocznej edycji Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Mocni w Biznesie 2017” było Województwo Łódzkie – Departament ds. Przedsiębiorczości i Departament Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Centrum Obsługi Przedsiębiorcy – jednostka, która w obecnej perspektywie 2014-2020, zajmuje się przyznawaniem dotacji unijnych na rozwój gospodarczy w województwie łódzkim. Gala odbyła się 16. października br. podczas X Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2017.

 

Nagroda została przyznana w 6 kategoriach konkursowych:

 

1. Dynamika eksportu – nagroda dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą działalność i mają główną siedzibę na rynku województwa łódzkiego oraz wykazały się największą dynamiką eksportu w ostatnich 3 latach. Tegorocznym zwycięzcą została firma Fasada System, zajmująca się przygotowywaniem i produkcją profili elewacyjnych według indywidualnych wzorów, gustów i upodobań klientów. Realizuje innowacyjne projekty architektoniczne w oparciu o własną, opatentowaną technologię, z wykorzystaniem nowoczesnego parku maszynowego i zgodnie z najwyższymi normami jakościowymi. Młody i zaangażowany zespół fachowców wciąż podejmuje się nowych wyzwań w realizacji najbardziej śmiałych projektów elewacyjnych. Fasada System przez lata swojej działalności sięgnęła już po kilka znaczących nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie wcześniej po Nagrody Gospodarcze Województwa Łódzkiego (2008 r. i 2012 r.) czy Nagrodę Prezydenta Łodzi za najlepszy produkt łódzkiego (2007 r.).

 

2. Start-up – nagroda dla przedsiębiorstw, które istnieją na rynku województwa łódzkiego nie dłużej niż 3 lata oraz stworzyły innowację produktową lub technologiczną, w szczególności: gdy stworzyły innowacyjny produkt/technologię, wypełniają niszę na intensywnie rosnącym rynku, produkt/technologia istnieje na rynku i daje wyróżniające wyniki finansowe lub produkt/technologia wpisuje się w krajowe inteligentne specjalizacje. Nagroda w kategorii Start-up stanowi wyróżnienie dla młodych firm, które konsekwentnie rozwijają się w środowisku innowacyjnych technologii i promują kulturę przedsiębiorczości. Statuetkę „Mocni w Biznesie”, wykonaną z brązu, symbolizującą wytrwałość, odwagę w podejmowaniu decyzji biznesowych i konsekwencję w działaniu, zgarnęła w tym roku firma Tap to Speak, właściciel innowacyjnego programu pozwalającego wykorzystać telefon jako mikrofon, podłączany zdalnie do systemu nagłośnienia, dzięki któremu prowadzący mogą zdalnie porozumiewać się z publicznością, tekstowo, dźwiękowo lub poprzez organizację różnego rodzaju sondaży, ankiet czy dyskusji. Co dla nas szczególnie ciekawe, nagrodę dla start-upu wręczyła Magdalena Kozłowska, CEO spółki NapiFeryn BioTech, która wygrała tą kategorię rok temu i o której pisaliśmy już jako o pierwszym start-upie w regionie łódzkim, który otrzymał grant z największego programu UE finansującego badania i rozwój, Horyzont 2020 i jako pierwszym w kraju w temacie Żywność, a obecnie skupiającym się na budowie w Polsce pierwszej na świecie biorafinerii produkującej białko z rzepaku. Zarówno Tap to Speak, jak i NapiFeryn zlokalizowane są w łódzkim BioNanoParku.

 

3. Unijny projekt z potencjałem – nagroda dedykowana beneficjentom/wnioskodawcom dotacji unijnych, przyznawanych w ramach I i II osi priorytetowych RPO WŁ na lata 2014-2020, które wdrażane są przez Centrum Obsługi Przedsiębiorcy. Pod uwagę są brane projekty, które stawiają na innowacyjne przedsięwzięcia, wytaczają kierunki dla badań, rozwoju i komercjalizacji wiedzy, a w konsekwencji mogą mieć wpływ na wzrost konkurencyjności gospodarki naszego regionu. Zwycięzcom okazał się Zakład Mechaniki Maszyn BUKPOL Łagodziński, innowacyjno-wdrożeniowa firma rodzinna powstała w 1989 roku, mieszcząca się w Bukowcu, na przedmieściach Łodzi, dostarczająca specjalistyczne rozwiązania, głównie dla przemysłu budowy maszyn, budownictwa, drukarstwa czy medycyny. Od samego początku swojej działalności BUKPOL wyspecjalizował się w precyzyjnej obróbce skrawaniem. Dostarcza klientom gotowe produkty, oferując pomoc i wsparcie na wszystkich etapach produkcji od projektu, poprzez produkcję oprzyrządowania, obróbkę CNC, obróbkę powierzchniową, kompleksową obróbkę cieplno-chemiczną, montaż podzespołów, aż po pakowanie i transport. BUKPOL dynamicznie rozwija swoje możliwości produkcyjne i poszerza spektrum odbiorców. Stale inwestuje w nowoczesny park maszynowy. Aktywnie korzysta z programów pomocowych oferowanych przez Unię Europejską. Na przestrzeni ostatnich lat BUKPOL z sukcesem realizował projekty z programu Innowacyjna Gospodarka.

 

4. Aktywny przedsiębiorca – nagroda dla przedsiębiorstw współpracujących z obszarem edukacji, będących beneficjentami lub partnerami w projektach unijnych w ramach XI osi priorytetowej RPO WŁ na lata 2014-2020. Pod uwagę są brani beneficjenci i partnerzy, którzy w ramach projektu organizują staże lub praktyki dla uczniów szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe. Największą aktywnością wykazała się w tym roku firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, największa w tym względzie firma w Europie oraz jedna z czołowych w tej branży na świecie. Przedsiębiorstwo zostało beneficjentem programu „zMontuj z nami swoją karierę”, w ramach którego przyjmuje na staż zawodowy uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi, a dla części z uczniów zapewnia także ofertę zatrudnienia.

 

5. Innowacyjny Produkt Łódzkiego – wyjątkowa kategoria, gdyż jest to nagroda publiczności. W pierwszej kolejności jury wyłoniło 12 produktów/usług, po czym internauci mogli głosować na te ich zdaniem najciekawsze i najbardziej innowacyjne w regionie. Nagroda jest skierowana do podmiotu, który stworzył oraz wprowadził z sukcesem na rynek innowacyjny produkt bądź usługę, a także prowadzi działalność i ma główną siedzibę na terenie województwa łódzkiego. Spośród 12 kategorii z naszej punktu widzenia szczególnie trzymaliśmy kciuki za biotechnologiczną firmę Proteon Pharmaceuticals oraz ich antybakteryjny preparat bakteriofagowy dla zwierząt BAFASAL, o którym także pisaliśmy, jednak internauci skłonili się ku biustonoszowi idealnemu Virginia 17871 od firmy P.P.H.U. „CORIN” B. i M. Hanczka o optymalnym, termicznie formowanym kształcie, nie powodującym ucisków u użytkowniczek, w pełni zdrowym i bezpiecznym dla nich.

 

6. Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Łódzkiego – nagroda przyznawana przez Zarząd Województwa Łódzkiego za całokształt działalności lub wyjątkowe osiągnięcia. Laureatem tej kategorii została firma Agrecol, największy krajowy producent nawozów, środków do pielęgnacji roślin oraz konfekcjoner środków ochrony roślin. Firma rozpoczęła działalność w 1988 r., wprowadzając na polski rynek nawóz Biohumus. Obecnie w ofercie Agrecolu znajduje się ponad 900 pozycji asortymentowych obejmujących nawozy przeznaczone do poszczególnych gatunków roślin, zaawansowane preparaty pielęgnacyjne, środki ochrony roślin.

 

Wszystkim zwycięzcom i nominowanym serdecznie gratulujemy i zachęcamy na koniec do obejrzenia galerii zdjęć z gali. 

 

KOMENTARZE
news

<Marzec 2018>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter