Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zastosowanie wody brzozowej w kosmetyce
Zastosowanie wody brzozowej w kosmetyce
Woda brzozowa to znany od dawna roztwór soku z brzozy i etanolu o właściwościach pobudzających porost włosów. Produkowana w warunkach domowych, ale także dostępna w handlu. Jakie ma działanie i zastosowanie kosmetyczne?

 

 

 

Woda brzozowa a sok z brzozy

Nazwy woda brzozowa i sok z brzozy często używane są zamiennie, nie są jednak tym samym. Czym się różnią te dwa płyny?

Sok z brzozy to ekstrakt składników odżywczych brzozy, które transportowane są od korzeni drzewa, aż po pąki i liście. Zbiera się go wiosną, kiedy to drzewo potrzebuje tych składników do intensywnego wzrostu ulistnienia. W tym celu najczęściej wwierca się w pień i wkłada w powstały otwór rurkę lub lejek. W ciągu doby możliwe jest uzyskanie ok. 1,5 litra soku. Sok z brzozy uzyskany w ten sposób jest napojem niskokaloryczny, z dużą zawartością ksylitolu, który nadaje mu charakterystyczny słodki smak. Sok brzozowy zalecany jest w problemach z układem moczowym, podwyższonym cholesterolu czy niektórych nowotworach.

Woda brzozowa to roztwór soku brzozowego i alkoholu etylowego, produkowany w domu i przemysłowo. Dodatek etanolu do soku brzozowego ma zapobiegać jego kwaśnieniu – zwiększa jego świeżość, zachowując właściwości zdrowotne. Cena wody brzozowej to koszt około 5 zł na miesiąc. W dobrych drogeriach i aptekach można kupić też kosmetyki z zawartością soku z brzozy oraz suplementy diety z betuliną.

 

Skład wody brzozowej

W skład sprzedawanego w sklepach preparatu wchodzi sok brzozowy, woda i alkohol etylowy w stężeniu nie większym niż 20%. Obecność alkoholu może odstraszać, gdyż kojarzy się głównie z działaniem szkodliwym i wysuszającym, lecz właściwości nawilżające soku brzozowego równoważą efekty działania alkoholu i preparat nie powinien szkodzić skórze. Jeśli jednak po dłuższym stosowaniu wody brzozowej zauważysz niepożądane efekty, najlepiej pożegnaj się z tym kosmetykiem.

Zdrowotne właściwości wody brzozowej wynikają z jej składu chemicznego. W wodzie tej znaleźć można  m.in. cukry złożone, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas salicylowy, trójterpeny lupanowe – betulinę, saponiny, flawonoidy – kemferol, luteolina, kwercetyna, rutyna, hiperozyd, fitohormony fitosterole, aminokwasy – cytrulina, związki żywiczne, garbniki, witaminy grupy B, witamina C, minerały (wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, miedź), olejki eteryczne.

 

Działanie wody brzozowej

Duża zawartość etanolu w wodzie brzozowej sprawia, że preparat ten ma silne działanie. Stosuje się go na skórę głowy, twarzy (szczególnie dla cery trądzikowej) jako tonik, ale też punktowo na niedoskonałości, piegi i przebarwienia. Działanie lecznicze wody brzozowej wynika z zawartości betuliny, która to łagodzi i zmniejsza podrażnienia skóry, reguluje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny oraz reguluje proces powstawania melaniny, dzięki czemu pomaga w walce z przebarwieniami, rozjaśniając cerę, a nawet wybielając piegi.

Podczas wcierania preparatu w skórę głowy należy unikać kontaktu z włosami. W celu zwiększenia efektów porostu włosów należy delikatnie wmasować wodę brzozową opuszkami palców i nie spłukiwać przez co najmniej kilka godzin (wskazane jest pozostawienie preparatu na cała noc). Pierwszy efekt widoczny jest zazwyczaj po miesiącu. Woda brzozowa pomaga także w walce z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów. Poprawa grubości włosów, lepsza ich odbudowa i mniejsze wypadanie to efekt działania witamin z grupy B obecnych w wodzie brzozowej.

Za poprawę nawilżenia skóry, jej napięcia i wygładzenie drobnych zmarszczek odpowiadają fitosterole, fitohormony i aminokwasy. Przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem UV chroni witamina C i flawonoidy. Kwas salicylowy działa złuszczająco, antyseptyczne, oczyszcza i odświeża skórę, odblokowuje pory.

 

Jak sporządzić wodę brzozową?

100 g suszonych liści brzozy zalać 100 cm3 alkoholu etylowego (najlepiej spirytusu) przelać do ciemnej butelki i odstawić w chłodne miejsce na 10 dni. W tym czasie co kilka dni butelkę wstrząsnąć i odcedzić płyn

 

Ciekawostki

Woda brzozowa ze względu na dużą zwartość alkoholu w czasach PRL służyła jako alkoholowy napitek dla zdesperowanych. Nie nadaję się jednak do spożycia, ze względu na brak odpowiedniej czystości użytego alkoholu etylowego.

Źródła

1. Woda brzozowa na włosy i skórę, zastosowanie wody brzozowej w kosmetyce, dostępny on line: 27.06.2017.

http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/woda-brzozowa-na-wlosy-i-skore-zastosowanie-wody-brzozowej-w-kosmetyce_37193.html

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2018>

pnwtśrczptsbnd
26
THE FUTURE OF HEALTHCARE
2018-03-26 do 2018-03-26
28
29
IT w Służbie Zdrowia GigaCon
2018-03-29 do 2018-03-29
30
31
1
2
3
4
5
6
PROFILOWANIE EKSPRESJI miRNA
2018-04-06 do 2018-04-07
7
8
14
15
18
21
22
24
25
Akademickie Targi Pracy
2018-04-25 do 2018-04-25
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter