Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sole do kąpieli jako preparaty pielęgnacyjne, relaksujące i lecznicze
Sole do kąpieli jako preparaty pielęgnacyjne, relaksujące i lecznicze
Kąpiel z dodatkiem soli pielęgnuje skórę ciała, ale także zapewnia relaks i regenerację sił. W określonych przypadkach może także mieć działanie lecznicze. Jakie sole stosowane są do kąpieli? Jak przygotować taką kąpiel? Odpowiedź poniżej.

Sól znana jest od wieków ze swoich właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Oczyszcza organizm z toksyn, dodana do kąpieli odpręża, odżywa i nawilża skórę.

 

Odmiany soli do kąpieli

Istnieje duża liczba rodzajów soli do kąpieli. Różnią się one gatunkiem, właściwościami oraz zapachem. Do najczęściej stosowanych soli do kąpieli zalicza się: sól z Morza Martwego, sól himalajską, sól z Morza Śródziemnego, sól z Morza Bali, sól Epsom.

Pierwsza z soli – sól z Morza Martwego jest najbardziej popularnym dodatkiem do kąpieli. Ma postać białych kryształów, bogata jest w składniki mineralne. Stosowana jest na wiele dolegliwości.

Sól himalajska to naturalna i czysta sól krystaliczna. Jest jasnoróżowa. Znalazła zastosowanie w leczeniu podrażnień skóry, cellulitu.

Sól z Morza Śródziemnego  to podobnie jak sól z Morza Martwego sól o wysokiej zawartości minerałów i białym kolorze. Od soli z Morza Martwego różni się grubością kryształów.

Szarawy odcień i porowata powierzchnia charakterystyczne są dla soli z Morza Bali. Jej cechą szczególną jest zdolność pochłaniania zapachów. Uzyskuje się ją wykorzystując naturalne procesy suszenia.

Źródłem soli w kosmetyce jest także woda mineralna. Otrzymywana jest w ten sposób tzw. sól Epsom, bogata w minerały takie jak magnez i siarczany.

 

Jak powstaje sól do kąpieli?

Właściwości soli do kąpieli związane są z jej sposobem powstawania. I tak sól kamienna wydobywana jest w postaci bloków solnych, sól warzona otrzymywana jest w warzelniach poprzez oczyszczanie soli kamiennej. Sól morska powstaje w wyniku odparowania wody morskiej. W związku z tym występują one w postaci kryształów, proszków, a nawet płatków.

 

Jaką sól wybrać? Dlaczego warto stosować sole do kąpieli?

Sole do kąpieli różnią się miedzy sobą postacią drobin. Jedne są drobne, inne grube. Ich cechą wspólną jest łatwość rozpuszczania się w wodzie. Sól po rozpuszczeniu w wodzie zmiękcza ją.

Wybór soli do kąpieli zależy od naszych preferencji. Sól ma bowiem mieć dla nas działanie relaksujące. Jednak ma mieć także działanie pielęgnujące, więc warto dobrać sól do typu skóry.

Najtańsze i najpopularniejsze są mineralne sole zapachowe. Niestety prócz ładnego zapachu nie wnoszą niczego do kąpieli, dodatkowo mogą wysuszać i podrażniać skórę. Nie są wskazane dla suchej, delikatnej i wrażliwej skóry.

Preparaty zawierające kryształy soli morskiej bogate są w składniki mineralne odżywiające skórę takie jak: magnez, potas, wapń, żelazo, krzem czy jod. Mają właściwości antycellulitowe, ułatwiają złuszczanie zrogowaciałego naskórka.

Najlepsze preparaty to takie, które zawierają sól uzyskaną przez odparowanie solanki. W ten sposób obecne w solance minerały są w większym stężeniu, a podczas kąpieli w ciepłej wodzie możliwe jest ich wchłanianie.

W celu wzmocnienia efektu pielęgnującego skóry, można na bazie soli do kąpieli sporządzić peeling całego ciała. Sól morska doskonale wygładza skórę, usuwając przy tym z jej powierzchni martwe komórki naskórka. Obecność minerałów wzmacnia skórę. Wystarczy sól wymieszać z olejkami, a po zakończonym zabiegu spłukać skórę.

Sól do kąpieli stosowana jest także do leczenia podrażnień skóry czy też chorób takich jak wypryski i wysypka. Sole do kąpieli z Uzdrowiska Iwonicz polecane są także do pielęgnacji skóry z łupieżem i łuszczycą. Minerały obecne w solach do kąpieli poprawiają krążenie, niwelują sztywność mięśni oraz objawy zapalenia stawów. Kąpiel z dodatkiem soli warto stosować 2-3 razy na tydzień. Po kąpieli z dodatkiem soli, należy nawilżyć skórę balsamem lub olejkiem do ciała.

 

Jak przygotować kąpiel z dodatkiem soli?

Dla uzyskania działania relaksującego i łagodzącego napięcie mięśniowe powinno się użyć ciepłej lub gorącej wody o temperaturze powyżej 37°C. Kąpiel powinna trwać 15-30 minut w zależności od naszych indywidualnych odczuć.

Źródła

1. J. Hirszler Sole do kąpieli, dostępne on line: 04.03.2017 https://portal.abczdrowie.pl/sole-do-kapieli

2. B. Mirkowska, Sól do ciała jakie ma właściwości? dostępny on line: 05.03.2017. http://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,sol-do-kapieli-jakie-ma-wlasciwosci,10415429,artykul.html

3. Kąpiele lecznicze w twojej wannie, dostępne on line: 05.03.2017, http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/kapiele-lecznicze-w-twojej-wannie_34179.html

KOMENTARZE
news

<Maj 2018>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
9
10
12
13
14
16
18
19
20
22
23
BioForum 2018
2018-05-23 do 2018-05-24
MedTrends
2018-05-23 do 2018-05-24
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter