Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przepisy dotyczące zakazu testowania kosmetyków na zwierzętyach już obowiązują
13.03.2009
Od 2 dni na terenie UE obowiązują dwa zakazy, odnoszące się do produktów kosmetycznych testowanych na zwierzętach.


Według Colipa,   zakazy te powstały w 2003 r. w kontekście dyrektywy kosmetycznej (76/768/ECC , jako jedne z wielu  działań  mających na celu  zapewnienie bezpieczeństwa składników stosowanych w produktach kosmetycznych.

Pierwsze z postanowień dotyczy zakazu testów na zwierzętach w celu dokonania oceny bezpieczeństwa składników oraz poszukiwania i rozwoju metod alternatywnych.. Drugi zakaz uniemożliwia  sprzedaż produktów kosmetycznych zawierających składniki testowane na zwierzętach. Ten zakaz jest stopniowo wprowadzany w życie ,  ostateczny termin , kiedy będzie on w pełni obowiązywał, to rok 2013.

 Niestety ,mimo znaczącego postępu naukowego oraz ciągłego rozwoju nowych technologii badawczych , alternatywne metody badawcze dotyczące badań bezpieczeństwa składników kosmetycznych jeszcze nie istnieją
To stanowi ogromne wyzwanie naukowe dla przemysłu kosmetycznego.

Sprawozdania Komisji Europejskiej będą dokonywały  oceny stanu postępu naukowego, najpóźniej  do  2011 roku.

Bertil Heerink, dyrektor generalny Colipa ,w oświadczeniu dla prasy stwierdził ,że : " Przemysł kosmetyczny powinien  odgrywać wiodącą rolę w rozwoju nowych metod alternatywnych i nadal współpracować z innymi kluczowymi partnerami, w celu dążenia do celu, jakim jest całkowite zastąpienie testów na zwierzętach. "

W ciągu ostatnich dziesięcioleci , przemysł kosmetyczny zainwestował znaczne środki w poszukiwanie alternatywnych metod badań nad bezpieczeństwem produktów kosmetycznych.. W rezultacie zaprzestano testowania na zwierzętach przed ostatecznym wprowadzeniem tych przepisów w życie.
Przemysłu jest świadomy ,  że osiągnięcie postępu w rozwoju alternatywnych metod  do testów na zwierzętach, wymaga ścisłej współpracy z wieloma zainteresowanymi stronami. Dlatego  rozwijana jest partnerstwo  z innymi gałęziami  przemysłu i Komisję Europejską w ramach Europejskiego partnerstwa na rzecz alternatywnych doświadczeń na zwierzętach (EPAA), jak również z naukowcami z całego świata.

 Przemysł kosmetyczny  w ramach współpracy  z Komisją Europejską,  dąży do celu opracowania metod alternatywnych ,w szerszym zakresie oceny bezpieczeństwa składników (program o nazwie systemic toxicity program).  Na to przedsięwzięcie poświęcone zostanie  w sumie 50 mln EUR.



Źródło: C&T magazine 
KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter