Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Potwierdzono przeciwzapalne właściwości Pycnogenolu
28.07.2009
Pojawiły się kolejne dowody korzystnego wpływu wyciągu z sosny nadmorskiej (Pinus pinaster). Najnowsze badania potwierdzają przeciwzapalne właściwości antyoksydantu – Pycnogenolu - izolowanego z tego drzewa.
Rośliny pochodzące z obszarów śródziemnomorskich najsilniej wykształcają mechanizmy przeciwrodnikowe. Okazuje się, że ich wyciągi wykazują szerokie właściwości chętnie wykorzystywane przez przemysł kosmetyczny.

I tak, opisywana przez nas kilka dni temu Pantrofina PC może znaleźć zastosowanie jako czynnik regenerujący i odmładzający skórę, a dokładniej przebadany ostatnio, Pycnogenol, oprócz właściwości antyoksydacyjnych zdaje się być również czynnikiem przeciwzapalnym. Oba surowce pozyskiwane są z tego samego gatunku drzewa- sosny nadmorskiej (Pinus pilaster).

Dotychczas Pycnogenol uznawano za jeden z najsilniejszych antyoksydantów, dzięki czemu znalazł zastosowanie również w kosmetologii. Związek ten ściśle wiąże się z kolagenem i elastyną- proteinami odgrywającymi kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej skóry i chroni je przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogą powodować uszkodzenia np. na skutek ekspozycji na słońce. Spowolnienie procesu starzenia się komórek zapewnia utrzymanie elastycznej i bardziej wytrzymałej skóry na dłużej. Pycnogenol przyspiesza mikrokrążenie, dzięki czemu komórki skóry są szybciej odżywione. Antyoksydant również zmniejsza stężenie mediatorów zapalnych we krwi, co z kolei zahamowuje alergie i wszelkie widoczne zmiany skórne wywołane uczuleniami.

W ostatnim czasie przeprowadzono badania nad przeciwzapalnymi właściwościami Pycnogenolu. Otrzymane wyniki wyraźnie je potwierdzają. Zespół naukowców pod przewodnictwem dr Raffaelli Canali z National Research Institute on Food and Nutrition w Rzymie, stwierdzili, że Pycnogenol hamuje powstawanie enzymów związanych ze stanem zapalnym, takim jak: COX-2 (cykloksygenaza), 5-LOX (lipoksygenaza). Według dr Canali, antyoksydant ten obniżając stężenie enzymów, uśnieża ból i łagodzi objawy infekcji.

Skóra jest organem szczególnie narażonym na stany zapalne, w wyniku działania czynników zewnętrznych czy zmian wywołanych trądzikiem. Pycnogenol może niedługo spełniać się nie tylko jako suplement diety pomagający w utrzymaniu zdrowego ciała, ale również jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych, których miejscowe stosowanie pozwoli na utrzymanie zdrowej, nie zaznaczonej zmianami skóry.


Źródło: www.pycnogenol.com
KOMENTARZE
Newsletter