Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pielęgnacja skóry wrażliwej noworodka
Redakcja _, 16.05.2017 , Tagi: skóra noworodka
Pielęgnacja skóry wrażliwej noworodka
Rozwój dziecka w fazie płodowej trwa około 38 tygodni. Zachodzące w tym czasie zmiany są wprost niezwykłe. W trakcie trwania ciąży naturalnie stymulowane będą wszystkie zmysły dziecka z wyjątkiem wzroku. Płód potrafi odbierać bodźcie dotykowe już od 8 tygodnia. Później uczy się rozpoznawać niektóre dźwięki i smaki, a to przygotowuje go do życia po porodzie. Jednak skóra noworodka w momencie narodzin nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Z pomocą specjalisty neonatologa i pediatry, dr Małgorzaty Gołkowskiej, Ariel Baby przygotował opinię ekspercką i porady na temat właściwej pielęgnacji skóry noworodka oraz bezpiecznych dla malucha tkanin.

W momencie urodzenia dziecka, jego skóra nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Potrzebuje czasu, żeby zaadaptować się do środowiska zewnętrznego. Rozwój skóry jest procesem złożonym, trwa przez cały okres ciąży i kończy się około 4 miesiące po urodzeniu. Im bardziej niedojrzały jest noworodek, tym dłużej trwa okres adaptacji skóry. Funkcję bariery ochronnej w skórze pełni warstwa rogowa naskórka. Odgrywa ona rolę w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej, chroni organizm przed utratą wody, przed przenikaniem przez skórę leków, substancji chemicznych i mikroorganizmów. W ostatnim trymestrze ciąży naskórek grubieje i warstwa rogowa jest dość dobrze wykształcona. Noworodek urodzony o czasie posiada naskórek przypominający naskórek dorosłego, ale warstwa rogowa cały czas się rozwija. W stosunku do osoby dorosłej naskórek noworodka donoszonego jest bardziej nawodniony, ma wyższe pH warstwy rogowej.

Dlatego też, skóra noworodka jest bardzo delikatna i wrażliwa na podrażnienia, a właściwy dobór produktów do pielęgnacji staje się tak ważny. W okresie pierwszych dni po urodzeniu obserwowana jest znaczna suchość skóry noworodka występująca w związku z niewielką aktywnością gruczołów łojowych i potowych. Z uwagi na nie zakończony jeszcze w okresie noworodkowym rozwój skóry, rodzicom zaleca się stosowanie jedynie produktów hipoalergicznych, opracowanych specjalnie dla tej grupy wiekowej. Dotyczy to nie tylko pielęgnacji skóry ale też proszków do prania i płukania dziecięcych ubranek.

Kosmetyki powinny zapobiegać podwyższeniu pH skóry, chronić ją przed uszkodzeniami i odpowiednio ją nawilżać. Ubranka prane i płukane w środkach przeznaczonych dla niemowląt nie mogą podrażniać skóry dziecka i powinny dawać poczucie miękkości.

Podczas wybierania produktu do prania dziecięcych ubranek ważne jest sprawdzenie, czy był on testowany dermatologicznie i czy ma właściwe atesty, takie jak certyfikat organizacji Skin Health Alliance (SHA). Jest to niezależna organizacja pozarządowa, która współpracuje z dermatologami, naukowcami i producentami z całego świata w celu promocji zdrowej skóry. SHA akredytuje firmy, usługodawców i marki, które poszukują niezależnej, dermatologicznej opinii na temat swoich produktów.

Zdrowa skóra dziecka sprzyja jego rozwojowi poznawczemu i ruchowemu. Małe dziecko nieustannie się porusza. Miękkie ubranka, wyprane w delikatnych płynach do prania i płukania bielizny niemowlęcej nie krępują ruchów dziecka i otulają skórę dając poczucie komfortu.

 

Dr n. med. Małgorzata Gołkowska, Specjalista neonatolog, pediatra, Instytut Profilaktyki i Zdrowia Dzieci i Niemowląt. 

Dr n. med. Małgorzata Gołkowska jest specjalistą neonatologiem, pediatrą, z 21-letnim doświadczeniem zawodowym. Stypendystka Children’s Medical Care Foundation (CMCF-USA). Absolwentka staży zagranicznych m.in. w Columbia Presbyterian Children’s Hospital w Nowym Yorku (USA) oraz w University Hospital w Groningen (Holandia). Przez kilkanaście lat starszy asystent w Klinice Intensywnej Terapii, Neonatologii i Patologii Noworodka.Obecnie kierownik Instytutu Profilaktyki i Zdrowia Dzieci i Niemowląt, kierownik medyczny Centrum Medyczne Baby Clinic.

 

Artykuł został przygotowany we współpracy z Ariel Baby.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2018>

pnwtśrczptsbnd
26
THE FUTURE OF HEALTHCARE
2018-03-26 do 2018-03-26
28
29
IT w Służbie Zdrowia GigaCon
2018-03-29 do 2018-03-29
30
31
1
2
3
4
5
6
PROFILOWANIE EKSPRESJI miRNA
2018-04-06 do 2018-04-07
7
8
14
15
18
21
22
24
25
Akademickie Targi Pracy
2018-04-25 do 2018-04-25
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter